Som v komisii

Výstavby a životného prostredia (VaŽP) v meste Košice ako občan. Predsedom komisie VaŽP je známy ekológ, poslanec mesta Michal Kravčik. Ako stále v decembri, mali sme rokovanie o návrhu rozpočtu mesta na budúci rok. Z 25 členov nás prišlo 7. Neboli sme teda uznášaniaschopní - ale veď ani nemáme rokovací poriadok, ktorý by stanovoval platnosť uznesení.Len tam zakaždým prídeme, niečo porozprávame, vypočujeme si, čo k téme hovorí príslušný úradník magistrátu, opäť porozprávame a po pár hodinách sa rozchádzame. Rokovanie o rozpočte je však predsa len zaujímavejšie.-

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Šéfka finančného oddelenia uviedla na strane príjmov ako najväčšiu položku daň z príjmu fyzických osôb (všetkých občanov SR) - 56% z 2 361 mil. Sk celkových príjmov. Značné položky tiež tvoria daň z nehnuteľnosti - 480 mil. Sk a výber za komunálny odpad od občanov - 222 mil. Sk.

V časti návrhu rozpočtu týkajúceho sa výdavkov agendy životného prostredia, odpovedala šéfka oddelenia VaŽP, p. Slavkovská. Najväčší výdavok tvorí nakladanie s odpadmi - 240 mil. Sk. Táto suma pôjde monopolu na zber komunálneho odpadu firme Kosit, kde má mesto 34%-ný podiel. Zaujímalo nás, ako prebieha analýza efektivity výdavkov v tejto oblasti za minulé obdobie. Slavkovská odpovedala, že ona nie je oprávnená robiť analýzu. Ďalej sme sa pýtali, kto z poslancov mesta - čo sedia v dozornej a správnej rade Kosit-u - kto z nich predložil a komu svoj názor na príjmy tohto monopolu od mesta. Odpoveďou inej úradníčky bolo, že tak urobil člen dozornej rady poslanec Cengeľ riaditeľovi magistrátu Bernáthovi - v rámci možností, ako získať informácie od obchodnej spoločnosti...

Pýtal som sa, ako bolo naložené s analýzou Košického samosprávneho kraja (KSK), ktorá hovorila o privysokých nákladoch Kosit-u na zimnú údržbu. Bolo povedané, že ceny boli upravené podľa zistení KSK. Kto z úradníkov alebo poslancov v orgánoch Kosit-u niesol zodpovednosť za vysoké platby mesta? Nik.
Ako vidieť, mesto vypláca firmu Kosit prakticky podľa ich požiadaviek.Hospodársky výsledok Kosit-u za rok 2004 bola nula, za minulé rokystrata...Predseda dozornej rady Kosit-u poslanec mesta Boritáš bol teraz zvolený za poslanca KSK. Voliči vlastne tým povedali: súhlasíme, čo robi ako predseda dozornej rady a nevadí nám, že bol uznaný vinným z porušenia infozákona. Prečítali si totiž o tom aj v mojom AHinfo 07/2005 .

V ďalšom poslanca Kravčika zaujímalo, čo sa zo schváleného plánu sociálno-ekonomického rozvoja mesta v oblasti VaŽP dostalo do rozpočtu na rok 2006. Ako vyplynulo z odpovede p. Slavkovskej, zo 16 projektov žiaden. Je zahltená administratívnou prácou a nie je schopná stanoviť odborné kritériá pre vypísanie súťaže na dodávku aspoň projektovej dokumentácie k témam. Nakoniec jej pomohli iní úradníci keď tvrdili, že úlohy oddeleniam stanovuje riaditeľ magistrátu.

Mesto v rozpočte 2006 navrhuje výstavbu malometrážnych bytov. Na začudované pohľady niektorých členov komisie (vrátane mňa) nám bolo vysvetlené, že zákon vyžaduje, aby mesto ročne na 1000 obyvateľov postavilo 4 byty. Keď som neveriacky opáčil, či máme postaviť 1000 bytov, iná úradníčka rýchlo odvetila, že zákon ešte nie je schválený v NR SR. Keďže nemáme rokovací poriadok, bežne skáču úradníci do reči poslancom/členom komisie. Alebo iba nepovedia, čo od nich požadujeme. V minulom roku úradník oddelenia VaŽP odmietol poskytnúť komisii informáciu o tom, koľko príjmov má mesto zo separovaného odpadu. Vyhlásil, že je to obchodné tajomstvo.

Kravčík po 2,5 hodinách rokovanie o rozpočte ukončil, zavrel poznámky, úradníčky sa zdvihli a šli preč. Zaujímalo ma, prečo nebol prerokovávaný môj písomný návrh na výdavky rozpočtu v oblasti VaŽP. Od Kravčíka som sa dozvedel, že pre môj zlý návrh v motivácii ľudí separovať odpad. Tým ale nepredložil ani ďalšie, kde som požadoval 400 000 Sk na testy kvality pitnej vody a meranie hluku.
Pýtal som sa, prečo neprechádzame na bod rôzne, ktorý je v pozvánke. To sa už ale pár zostávajúcich členov komisie zdvíhalo k odchodu - nikoho nezaujímal nejaký bod rôzne. Chcel som v ňom položiť otázku, prečo Kravčík nereaguje na mnou dané podnety od občanov, týkajúce sa hluku pri rekonštrukciách bytov a od kamiónov.

Takto funguje jedna z komisií mesta Košice. Takto sme prerokovali najdôležitejší dokument vo výške temer 2.4 mld. Sk. Neprijali sme k nemu žiadne uznesenie. Vlastne aj keby áno - pochybujem, že by bolo platné.
Aj keď sú komisie mesta iba poradným orgánom a ich uznesenia poslancov mesta k ničomu nezaväzujú, predsa len je _podľa mňa_ dobré mať zapísané, že návrh xy bol prerokovaný s výsledkom hlasovania takým a takým. Hocikedy sa nás totiž občania môžu opýtať, čo sme robili v komisii, keď šlo o nejakú dôležitú tému.

Keďže chcem kandidovať ako poslanec mesta vo voľbách 2006, členstvo v komisii VaŽP je výborný spôsob, ako získavať informácie o chode mesta. Tiež je dobré keď vidím, čo sa deje v poradných orgánoch a aký majú vplyv. Stále viac vidím, ako majú výsledky takejto práce vplyv na rozvoj mesta a spôsob života ľudí v ňom.


Alfonz Halenár

Alfonz Halenár

Bloger 
  • Počet článkov:  114
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Pracovník IT, poslanec Košíc a poslanec Košického kraja. Zoznam autorových rubrík:  KošiceSamosprávaDemokraciaKomunisti okolo násPolitické stranyAktuálne reakciePoslanci Košíc

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

229 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu