Čo by sa stalo, ak by neplatili reťazce osobitnú daň?

Vlastne nič. Len by niekoho možno od zlosti roztrhlo. Alebo by sa niekto nahneval až tak veľmi, že by sa v obchodoch kontroly a následne pokuty rozrástli do enormného rozsahu. Aby bolo každému jasné,kto je dnes na Slovensku pánom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Keď som v nedeľu počula predsedu parlamentu Andreja Danka vysloviť jeho zbožné želanie, že kapitalizmus na Slovensku nikdy nesmie byť, pochopila som, že telom síce žije na Slovensku, ale duchom niekde v Rusku alebo na Kube.

A keďže pre predsedu parlamentu je trhová ekonomika predstaviteľná a pochopiteľná ako existencia a fungovanie vesmíru alebo minimálne susednej galaxie, už sa vôbec nečudujem jednoduchosti rozmýšľania aj v strane, ktorej predsedá. Lebo len totálny ekonomický analfabet si môže myslieť, že zákon o osobitnom 2,5-percentnom odvode pre obchodné reťazce nebude fungovať na trhovom princípe. Ak sa podnikateľovi zvýšia náklady, premietne ich do ceny. Podnikať so stratou sa dlhodobo jednoducho nedá. Vysvetľovať, že 2,5-percentná daň bude mať na obchodníkov vyšší dopad ako len tých 2,5 percenta je tiež zbytočné. Najmä, ak si uvedomíme, že ministerstvo pôdohospodárstva všetky údaje, ktoré prezentuje v médiách, získalo metódou „spadli z neba“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Veľké obchodné reťazce sa k našim podnikateľom správajú veľmi povýšenecky – dávajú prirážky na produkty, ktoré dovážajú z iných štátov. Našich potravinárov tým dostávajú úplne mimo hru. (pozn. to hovorí a myslí naozaj vážne?) Chceme posilniť postavenie poľnohospodárov a potravinárov v obchodnom reťazci. Spotrebiteľ po našich zisteniach chce slovenské produkty, hoci aj za vyššiu cenu, ale dodávateľ by musel dostať korektné podmienky. Náš návrh zákona je na stole a ideme o tom rokovať. Je teda možné, že koaliční partneri v druhom čítaní tento zákon svojimi návrhmi a pripomienkami upravia,“ rozpráva ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Matečná.

SkryťVypnúť reklamu

Od začiatku diskusie o zavedení osobitného 2,5-percentného odvodu upozorňujem nielen na to, že návrh je v rozpore s právom EÚ, ale aj na to, že tento zákon je potrebné poslať do Bruselu na jeho schválenie. V opačnom prípade nebude účinný. Inými slovami, nikto nebude môcť prinútiť obchod zákon dodržiavať a štátu odvádzať 2,5-percentnú daň.

Uvediem kuriózny prípad. Švédska vláda viedla konanie voči chovateľom nosníc za nedodržanie zákona tým, že úmyselne alebo z nedbanlivosti chovali nosnice v chovnom zariadení, ktoré nezodpovedalo potrebám týchto zvierat. Právne predpisy Švédska boli Európskej komisii (EK) oznámené, ale posunutie dátumu nadobudnutia účinnosti plnenia povinnosti z 1. mája na 15. apríla už nie. Práve uvedené posunutie termínu účinnosti na skorší dátum už notifikovaného právneho predpisu podľa rozhodnutia ESD má za následok neuplatniteľnosť voči jednotlivcom.

SkryťVypnúť reklamu

V EÚ, ktorej členom je aj Slovensko, platia jasné pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Členské štáty musia EK oznámiť na účely schválenia všetky plány na zavedenie vnútroštátnych opatrení, ktoré môžu byť z hľadiska práva EÚ považované za daň alebo zmenu existujúcich opatrení. Opatrenia nemôžu nadobudnúť účinnosť, pokiaľ nie je výsledkom postupu oznámenia rozhodnutie EK. Členské štáty by mali EK informovať o opatrení ešte pred prijatím vnútroštátneho práva. V opačnom prípade je opatrenie neoprávnené, čo môže viesť k jeho vymáhaniu od príjemcov. Tak sa písomne vyjadrila EK.

Zaujímavé je tiež stanovisko Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) k návrhu rozpočtu ministerstva pôdohospodárstva na rok 2019. NKÚ poukazuje na skutočnosť, že k zvýšeniu vlastných zdrojov dochádza z veľkej časti len vďaka navrhovanému príjmu z odvodu z obchodných reťazcov.

SkryťVypnúť reklamu

Sčítané a podčiarknuté, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v prípade, že nezavedie pre obchodné reťazce osobitný odvod, zo štátneho rozpočtu vlastne nemá žiadne finančné zdroje. Pána Danka a pani Matečnú netrápi, že osobitnú 2,5-percentnú daň zaplatia občania v cene potravín, netrápi ich, že občania zaplatia súdny proces a pokutu, ktorú nám udelí Brusel a netrápi ich, že ceny potravín už nezlacnia. Koho chce vlastne pán Danko a pani Matečná v skutočnosti trestať a prečo? Takým lacným populistickým krokom nám všetkým chcú vystaviť účet na celý tento cirkus, hoci veľmi dobre vedia, že na konci dňa s Bruselom prehrajú. Za cenu, aby sa mohli pokračovať v rozdávaní balíčkov opatrení, ktoré slúžia len ich politickým záujmom.

Jarmila Halgasova

Jarmila Halgasova

Bloger 
  • Počet článkov:  103
  •  | 
  • Páči sa:  133x

Som životný optimista. Verím, že na Slovensku budeme domáce suroviny spracúvať na naše kvalitné potraviny a nie ich vyvážať. Zároveň, že skončíme s dovozom druhotriednych tovarov. Po štúdiu potravinárstva na Chemicko-technologickej fakulte sa potravinárstvu venujem celú svoju profesijnú kariéru. Kontakty:+421 905 922 105halgasova.jarmila@gmail.com Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu