Medzi ľuďmi panuje chaos a stres, nemajú informácie a ministerka Matečná odmieta predĺžiť termín na podávanie žiadostí. Ostáva im už len 14 pracovných dní. Developeri a kšeftári sa môžu tešiť. Bez záujmu médií a v úplnej tichosti sa zatiaľ darí ministerke dokonať svoj pochybný plán.
Na netransparentnosť okolo pozemkov a kšefty, v ktorých sa točia obrovské peniaze, nás upozornila pred 11 rokmi kauza Veľký Slavkov. Štát a daňoví poplatníci mali pri zámenách pozemkov za éry vládnej koalície SMER-SNS- HZDS prísť o milióny eur. Aktuálne chce ministerstvo pôdohospodárstva pod vedením nominantky strany SNS Gabriely Matečnej „upratovať“ pozemky desiatok tisícov ľudí, ktoré dostali od štátu do náhradného užívania, keďže vlastnú pôdu nemohli užívať. Napríklad z dôvodu, že bola súčasťou veľkého družstva a pôda bola nedostupná.
Ministerka Matečná na tlačovej konferencii priznala, že náhradné pozemky sú lukratívne. Celkovo ide odhadom o 341 tisíc ha poľnohospodárskych pozemkov v najprodukčnejších oblastiach Slovenska a o 100 tisíc ľudí, ktorých sa tento problém týka. Viac ako polovica vyčlenených náhradných pozemkov sa nachádza v okresoch Levice, Dunajská Streda, Trebišov, Galanta, Komárno a Rimavská Sobota. Úradníci rezortu pôdohospodárstva dokonca zverejnili svoje očakávanie, že o pozemky príde asi polovica ich užívateľov, teda približne 50 tisíc ľudí. Nárok na teraz užívané náhradné pozemky budú mať len tí žiadatelia, ktorí o tento pozemok požiadajú do 28. februára a zároveň, ktorým tieto pozemky štát pridelil v minulosti rozhodnutím.
Strana SaS pred pár dňami vyzvala ministerku Gabrielu Matečnú, aby termín na podávanie žiadostí predĺžila a dala dostatok času a informácií ľuďom, ktorých sa to týka. Namiesto pomoci a pochopenia zareagovalo ministerstvo skratovo. Osočovaním a obviňovaním, čím však pani ministerka posilnila podozrenia, že zmeny nerobí pre ľudí, ale pre developerov a kšeftárov. Je absolútne neprijateľné, aby úradníci rezortu pôdohospodárstva arogantne reagovali na otázky ľudí, ktorí sa chcú informovať ako to bude s pozemkami, ktoré užívajú. Napriek prísľubom pani ministerky, že ľudia budú zaručene informovaní, sa ľudia sťažujú na chaos a neochotu.
Po našej tlačovej konferencii nám prišlo množstvo listov a mailov, osobných príbehov ľudí, ktorých sa opatrenia ministerky dotýkajú priamo ich existencie. Ministerstvo však zotrváva na svojom pôvodnom stanovisku. A termín meniť nechce. V reakciách ľudí sa okrem iného píše aj o konkrétnych prípravách určitých skupín na kšefty s pozemkami, o ktoré majú ich súčasní užívatelia prísť. Strana SaS preto podala do Národnej rady SR pozmeňujúci návrh na predĺženie termínu na podávanie žiadostí do 31.12.2018. Aj touto cestou chcem požiadať koalíciu, aby povýšila záujem ľudí, nad politiku a podporila dobrú vec. Neexistuje žiadny dôvod ponáhľať sa a obrať tak ľudí o pôdu.
Súčasní užívatelia náhradných pozemkov budú mať už ponovom k pozemku nájomný vzťah. A dediči na užívanie pôvodne vyčlenených pozemkov nárok mať nebudú, môžu však požiadať o iný pozemok. K nájomnému pozemku sa nedostane ani ten, kto predal svoj vlastný pozemok a ponechal si zároveň náhradný pozemok, čo je však pochopiteľné.
Ministerka Matečná nazýva tento proces upratovaním. Určite nájdeme aj pozitívne dôvody takýchto zmien. Naozaj nie je v poriadku, ak niekto predal svoj vlastný pozemok a zároveň stále užíva náhradný pozemok, ktorý mu už vlastne nepatrí.
Pani ministerka uznáva, že je to veľmi komplikovaný proces a vyžaduje si komunikáciu a vysvetľovanie. Viaceré obce však podľa informácií z ministerstva pôdohospodárstva sú pritom s týmto riešením, o ktorom sa v tichosti rozhodlo, nespokojné a dali to Matečnej úradníkom na spoločných stretnutiach aj pocítiť. Za snahou upratovať pozemky vidia niektorí poľnohospodári budúce kšefty, resp. snahy developerov dostať sa k lukratívnej pôde.
V celej, možno dobrej, myšlienke chýba transparentnosť celého procesu. A v konečnom dôsledku absolútne chýba systémovosť riešenia.
Len príklad. Ak žiadateľ predloží všetky potrebné doklady, na základe ktorých sa má rozhodovať do 28. februára, okresný úrad môže podľa zákona vo veci rozhodovať až dva roky (!) bez toho, aby porušil zákon o správnom konaní, ktorý ustanovuje, že ak je všetko jasné a preukázané, vo veci sa rozhodne bezodkladne. Toto je zákonom schválený podraz na žiadateľov, pretože okresný úrad aj pri nič nerobení bude chránený dva roky!
Akokoľvek ide možno o správny krok, ktorým by sa mohli odstrániť niektoré z problémov pri hospodárení na pôde, chýbajú odpovede na viaceré otázky. Je podľa pani ministerky Matečnej dostatočné upozornenie jednou tlačovou správou a jednou tlačovou konferenciou na tak závažný problém? Najmä ak očakáva, že zo 100 tisíc občanov žiadosť podá len asi polovica? Prečo taká dôležitá skutočnosť, ktorá mnohým občanom zmení život, nie je riešená v zákone povinnosťou, že informácie je potrebné dať dotknutým osobám na vedomie oznámením verejnou vyhláškou?
Prečo ministerstvo prioritne nerieši najväčší problém poľnohospodárov, ktorým sú pozemkové úpravy? Prečo sa venuje nie príčine, ale opäť len dôsledkom problému? Kam sa pani ministerka ponáhľa? Takmer 30 rokov po revolúcii sa stále prešľapuje na mieste s pozemkovými úpravami, kým Česká republika sa s nimi už vysporiadala. Nie je normálne, aby takmer 30 rokov po revolúcii neboli vysporiadané vlastnícke vzťahy a to nielen k pôde. Nie je normálne, aby takmer 30 rokov po revolúcii sa občania Slovenska museli dožadovať pozemkov alebo finančnej náhrady za pozemky. A Slovenský pozemkový fond pritom možno nazvať pozemkovou bankou, či už z pohľadu financií alebo z pohľadu pôdy.
A tu sa po viac ako 20 rokov príde s čiastkovým riešením náhradných pozemkov potichu a v expresnom čase a nikomu nebude prekážať, že niektorí žiadatelia o ne prídu napríklad len nedopatrením. Občania, ktorí ma kontaktujú, poukazujú na aroganciu a nekompetentnosť štátnych úradníkov. Kým občanom je jasné, tak štátnym úradníkom evidentne ešte nie, kto platí zamestnancov štátu. Ak vláda nezačne pristupovať k vlastníckym právam občanov k pôde principiálne, tak len logicky sa budú vynárať otázky týkajúce sa transparentnosti napríklad typu „Komu môže vyhovovať najviac prístup prideľovania nových pozemkov?“. Podľa vyjadrení farmárov „off record“, situácia najviac vyhovuje developerom, ktorým prekáža, že nemajú prístup k uceleným pozemkom. A developerom je úplne jedno, či ide o úrodnú pôdu a dokonca so závlahami alebo nie. Ale pravdu k tejto nastolenej otázke sa dozvieme, žiaľ, až o niekoľko rokov, keď už táto vládnuca garnitúra nebude určovať pravidlá hry, a na svoje kšefty minulosti bude ukazovať prstom, že „aha, a títo aké škody robia“.
Na záver chcem informovať, že poslanci politickej strany SaS podali poslanecký návrh zákona, ktorým sa
1. predlžuje lehota na predkladanie žiadosti do 31.12.2018;
2. skracuje lehota na vydanie rozhodnutia o pridelení nového nájomného pozemku na 60dní;
3. určuje, aby prideľované nájomné pozemky boli totožné s doteraz užívanými náhradnými pozemkami.
Zároveň chcem verejnosť informovať, že politická strana SaS distribuuje v najviac postihnutých regiónoch informačný leták so vzorovým návrhom žiadosti.