V sobotňajšej diskusii sa dokonca vyjadrila, že nemôže na Slovensko zakázať dovoz hovädzieho mäsa, pretože platí voľný pohyb tovaru.
Zakázať dočasne z Poľska dovoz hovädzieho mäsa sme žiadali za stranu SaS (Anna Zemanová, poslankyňa NR SR a členky Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a Jarmila Halgašová, tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo) na tlačovej besede vo štvrtok 31.1.2019.
Ochrana zdravia a bezpečnosť ľudí je však vždy na prvom mieste a to aj v únijnom práve. Čakať týždne na misie zástupcov EK a ESD kým vykonajú previerku je neprijateľné. Dovoz hovädzieho mäsa mala ministerka Matečná zakázať ihneď po prepuknutí kauzy. Váhať nemala ani minútu.
Stačilo využiť existujúcu legislatívu. Na koordináciu mala zvolať krízový štáb, ktorého súčasťou by bola aj ministerka zdravotníctva. Predsa ide o zdravie všetkých občanov Slovenska! Ak sa zistí, že rizikové mäso sa dostalo do domov dôchodcov, tak bude rokovať s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Richterom? Ak sa zistí, že sa dostalo do stravy aj väzňom, až potom si sadne s ministrom spravodlivosti? Alebo keď sa zistí, že sa mäso dostalo do nemocníc, potom si sadne s ministerkou Kálavskou?
Ministerka Matečná nám cez médiá odporúča, že máme konzumovať slovenské mäso. Ja sa opýtam – ktoré? Na pultoch už dávno slovenské hovädzie mäso takmer nie je. Rovnako odporúča samosprávam, aby do školských jedální nakupovali hovädzie mäso zo slovenskej produkcie. A rovnako sa opýtam – odkiaľ? A odporúčaný štátny systém, ktorý podľa ministerky Matečnej majú školy využívať, už 2 dni nefunguje.
Hovädzie mäso zo slovenskej produkcie jednak už dávno nestačí pokryť požiadavky domáceho trhu. A ak by aj áno, 2/3 sa exportujú do zahraničia, a to aj vďaka ministerke Matečnej. Pretože doterajší ministri chov hovädzieho dobytka na mäso nepovažovali za dostatočne významné. Pre porovnanie, v Čechách dostanú chovatelia podporu na kravu 220 eur, v Maďarsku 250, u nás 46. Rozdiely sú aj v zelenej nafte. Rozdiel je aj v prístupe úradníkov na platobných agentúrach a ministerstvách. Kým v Čechách a v Maďarsku úradníci vymýšľajú ako chovateľom pomôcť a dať, tak naši rozmýšľajú, ako vziať.
Minister Jahnátek nečakal na to, kedy zasiahne Európska komisia a v spolupráci s hlavným hygienikom SR ihneď zakázal dovoz liehovín z Českej republiky. Pravdepodobne týmto opatrením zachránil minimálne zdravie, ak nie životy, mnohým slovenským občanom.
Zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane verejného zdravia v § 48 ods. 4 písm. b) totiž umožňuje zákaz výroby, úpravy, úschovy, dopravy, dovozu, predaja a iného nakladania s vecami, ktorými sa môžu šíriť ochorenia u ľudí, prípadne príkaz na ich neškodné odstránenie.
Zmluva o fungovaní EÚ, na ktorú sa ministerka Matečná odvoláva, síce zaručuje voľný pohyb tovaru, ale v článku 36 členským štátom poskytuje možnosť prijatia dočasných opatrení. Ustanovenia článkov 34 a 35 nevylučujú zákazy alebo obmedzenia dovozu, vývozu alebo tranzitu tovaru odôvodnené princípmi verejnej morálky, verejným poriadkom, verejnou bezpečnosťou, ochranou zdravia a života ľudí a zvierat, ochranou rastlín, ochranou národného kultúrneho bohatstva, ktoré má umeleckú, historickú alebo archeologickú hodnotu, alebo ochranou priemyselného a obchodného vlastníctva. Tieto zákazy a obmedzenia však nesmú byť prostriedkami svojvoľnej diskriminácie alebo skrytého obmedzovania obchodu medzi členskými štátmi.
Mäso rizikových zvierat ochorenie môže spôsobiť a aj šíriť ochorenie ľudí. Možné zdravotné riziká sme prezentovali na tlačovej besede. V prípade konzumácie hovädzieho mäsa je horšie ako pri konzumácii liehovín to, že kým liehoviny sú konzumované dospelými, mäso je všetkými a teda aj najrizikovejšími skupinami, ktorými sú deti, starší a chorí ľudia.
Máme tomu rozumieť, že ministerka Matečná si myslí, že dočasným zakázaním dovozu hovädzieho mäsa z Poľska do vyriešenia kauzy, diskriminuje poľských producentov mäsa? Alebo si máme myslieť, že nie je potrebné chrániť zdravie a životy ľudí? Čo je toto za ministerka, ktorá uprednostňuje legislatívu EÚ ju pred životmi slovenských občanov a hlavne, pred životmi detí?