Útok na poľské potraviny? Nie. Ide len o naše zdravie

Viete o tom, že na Slovensku sme vlani nakúpili a skonzumovali salmonelové hydinové mäso z Poľska?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Áno, je to tak. A bolo to v nezanedbateľnom rozsahu. Toto vieme to vďaka nahlasovaniu výsledkov kontrolných akcií Štátnej veterinárnej a potravinovej správy(ŠVPS SR) do RASFF - Rýchleho výstražného systému na potraviny. Poliakom prekáža, že na Slovensku na tento problém upozorňujeme. Mne prekáža, že naši občania kupujú na Slovensku nekvalitné, nakazené potraviny. 

Nekvalitu poľských potravín a príčiny nedávno skonštatoval vo svojej správe Najvyšší kontrolný úrad Poľskej republiky. Najdôležitejšia kontrolná inštitúcia štátu ňou takpovediac strelila do kolena svojim vlastným výrobcom potravín a vlastným inštitúciám zabezpečujúcim úradnú kontrolu potravín. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 2020 do 30. septembra predložili členské štáty EÚ do RASFF až 273 oznámení o potravinových výrobkoch z Poľska, čo je najhorší výsledok v celej EÚ. Kým však naša úradná kontrola potravín – Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS SR) na mikrobiálne porušenie kvality hydinového mäsa prišla, mäso sa už v predajni nenachádzalo a bolo skonzumované. 

Lenže za to nemôže naša kontrola, pretože pri všetkej vôli a úsilí nie je v jej silách skontrolovať všetky potraviny, ktoré sú na pultoch. Naviac, nie je to ani jej povinnosťou. Za to, že potravina spĺňa všetky požiadavky na bezpečnosť, sú zodpovední v prvom rade výrobcovia a následne každý jeden článok v reťazci, ktorý potravinu uvádza na trh. 

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka našim kontrolórom sa vlani napríklad podarilo odhaliť salmonelové mäso v dvoch prevádzkach jedného z najsilnejších reťazcov, ktorý má svoje chladiarenské pulty dlhodobo zaplnené poľskou hydinou. Tona salmonelovej hydiny musela byť zlikvidovaná. To bol však ten lepší prípad, keďže nakazená hydina vo viacerých prípadoch naše reťazce predali a spotrebitelia skonzumovali.

 Kontaminované mäso nekončí len na pultoch v obchodoch alebo v našich domácnostiach, ale predovšetkým v zariadeniach spoločného stravovania, ku ktorým patria aj školské jedálne, v ktorých sa stravujú naše deti.

A nielen tam... Obrovským rizikom je predaj priamo z aút na našich dedinách. Ľudia na tieto autá čakajú, pretože jednak mnohé z našich obchodov neponúkajú to, čo by si spotrebitelia priali a jednak potrebujú nakúpiť lacnejšie. Takýto predaj však nemôže uniknúť dohľadu štátnych orgánov, čo sa stane ak si starosta nesplní zákonnú povinnosť a ambulantný predaj na ŠVPS SR nenahlási. Ak obchodník, o ktorom ŠVPS SR nevie, niekomu predá potravinu, ktorá nespĺňa požiadavky na bezpečnosť, nikto a nijakým spôsobom ho nevie ani skontrolovať, ani sankcionovať za porušenia.

SkryťVypnúť reklamu

 Poľským predstaviteľom sa výstrahy pred ich potravinami samozrejme nepáčia. My proti poľským potravinám nič nemáme. Ale len tým kvalitným. Napokon v EÚ máme voľný trh tovarov a služieb.  Nakazené, nebezpečné a nekvalitné potraviny z Poľska ale v žiadnom prípade nechceme. A preto je správne, aby sme proti tomu bojovali. Dôležité slovo v tejto oblasti má Európska komisia, ktorá by mala úradnú kontrolu poľských potravín podrobiť dôslednej analýze a v prípade nedostatkov prijať opatrenia. Pretože nejde o nič menej, než o naše zdravie.

Jarmila Halgasova

Jarmila Halgasova

Bloger 
  • Počet článkov:  87
  •  | 
  • Páči sa:  19x

Ochrancovia prírody budúcim generáciám zriadili pre zanikajúce formy života aspoň skanzeny a rezervácie. Naše vlády spoločne a cieľavedome likvidujú slovenské potravinárstvo tváriac sa, že pre budúce generácie robia to najlepšie čo vedia ... a ani ten skanzen mu nezriadili. Ako životný optimista, stále verím, že zo Slovenska nebude odkladisko nekvality a druhotriedneho tovaru, ale zdroj kvalitných domácich potravín. Po štúdiu na Chemicko-technologickej fakulte som sa profesionálne venovala potravinárskej výrobe. Skúsenosti som čerpala aj pri úradnej kontrole potravín, na Ministerstve pôdohospodárstva Slovenskej republiky pri tvorbe legislatívy a zastupovaní Slovenska v Bruseli a ako riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska. V súčasnosti pôsobím ako teamleaderka pre pôdohospodárstvo SaS.Kontakty:+421 905 922 105halgasova.jarmila@gmail.comKandidátka do NR SR za stranu SaS č. 11 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu