Kvalitné slovenské poľnohospodárske suroviny sa zatiaľ v čoraz väčších množstvách vyvážajú za naše hranice a na Slovensko sa dovážajú stále vo väčších množstvách „aušusové“ potraviny.
Do kolien ma dostala správa o kontinuálnom raste záporného obchodného salda s poľnohospodárskymi surovinami a potravinami. Podľa informácie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory saldo zahraničného obchodu Slovenska v agropotravinárskom sektore za minulý rok dosiahlo rekordnú hodnotu mínus 1,402 miliardy eur! V medziročnom porovnaní sa hodnota zvýšila až o 124,3 milióna eur, teda až o 9,7 %.
Nerobme si žiadne ilúzie. Na Slovensko sa dovážajú potraviny v takej cene a teda aj v nej zodpovedajúcej kvalite, ktoré si objedná obchodný reťazec a ktoré si spotrebiteľ zo svojej skromnej mzdy dokáže zaplatiť. Ak sa zo strany štátu neudeje zásadné zmena, nie kozmetické úpravy, slovenských potravín bude na našich pultoch stále menej a menej.
Toto je výsledok práce všetkých doterajších vlád a ministrov pôdohospodárstva. Ministerka Matečná je len čerešničkou na pomyslenej torte, jedinou s príslušnými kompetenciami. Každý jeden minister deklaroval, že poľnohospodárstvo a potravinárstvo je jeho prioritou. V tomto pretekaní ministerka Matečná fiktívnu súťaž vedie. No už dávno nežijeme dobu, keď by sme mali tolerovať Potemkinove dediny. Je potrebné si konečne nastaviť zrkadlo reality.
To, ako veľmi ministerke Matečnej záleží na slovenskom poľnohospodárstve a potravinárstve, dokazujú akurát jej reklamy v obchodných reťazcoch, či nezmyselný zákon o neprimeraných obchodných vzťahoch v dodávateľsko – odberateľských vzťahoch. Za ich chrbtom sa v tichosti hrá veľká hra s eurofondami a s pozemkami.
Naši farmári a potravinári, nie tí talianski, nie sú konkurencieschopní, hoci by sa mohli rozvíjať, vytvárať nové pracovné miesta, vyplácať vyššie mzdy a odvádzať vyššie príjmy do štátneho rozpočtu. Nemôžu, pretože peniaze z eurofondov sa nedostanú tam, kam by mali. Ministerstvo aj pod vedením ministerky Matečnej podporuje informačnú hmlu, aby verejnosť do europeňazí nevidela. Nie je možné preveriť oprávnenosť projektu a schválených peňazí. Podľa vlaňajšieho prieskumu až 70 % prijímateľov dotácií cez PPA tvrdí, že sa nedajú získať bez úplatku. Aj Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) vo svojej záverečnej správe z kontroly vykonanej v roku 2016 identifikoval viaceré nedostatky závažného charakteru, ktoré sú v rozpore s európskymi princípmi objektívnosti, transparentnosti a rovnakého zaobchádzania. NKÚ závery kontroly odstúpil na ďalšie konanie Generálnej prokuratúre Slovenskej republiky.
Slovensko bývalo svetoznáme v produkcii cukru, olejov, cukríkov a lízaniek, čokolád a oblátok, ale aj bryndze alebo borovičky. Dnes tieto výrobky nevyrábame, alebo ak, tak len v obmedzených množstvách a veľakrát surovinu musíme doviezť zo zahraničia. Často aj tá bryndza, o ktorej si myslíme, že je celá „naša“, je vyrobená z dovezeného ovčieho mlieka. Na výrobu borovičky zasa dovážame borievky. Vysmiata ministerka nás zatiaľ presviedča o tom, že sa nám darí. Zväčšia nie úsmevy, ale čísla hovoria pravdu. A tá vyzerá oveľa menej radostne ako ministerkina rozžiarená tvár.