Keď bol Pelplin v 13. storočí darovaný cisterciánom, predznamenalo to jeho budúcnosť. Cisterciáni sa snažili popri duchovnom živote pozdvihnúť aj hospodárstvo v miestach, kde sídlili. Aj svoj kostol teda stavali postupne, popri zveľaďovaní okolia. Dominantou Pelplina je teda pôvodný cisterský kostol, ktorý sa nedávno stal sídlom diecézy, čiže bol povýšený na katedrálu.

Katedrála je zasvätená Nanebovzatiu Panny Márie. Ústrednú maľbu hlavného oltára s týmto motívom namaľoval najslávnejší pomoranský maliar Herman Han, ktorý je autorom viacerých malieb v kostole.

Milovníkom historických organov určite padne do oka tento krásny, starý a stále funkčný nástroj.

V kostole sa nachádzajú aj prekrásne stally z troch období: gotické, renesančné a barokové. Takisto klenba v katedrále je trojaká: rebrová, krížová a diamantová.

Ku kostolu je pripojený bývalý kláštor cisterciánov. Jeho krásne nádvorie je obkolesené krížovou chodbou - kružgankami.

Druhý poklad Pelplinu nemám fotograficky zdokumentovaný. Nie že by som nechcel, ale je to prísne zakázané. V diecéznom múzeu v Pelpline sa totiž nachádza zrejme najcennejšia kniha na svete.
Na svete sa do dnešných dní zachovalo asi 48 Gutenbergových Biblií, z toho jedna z nich je práve v Pelpline. Čo ju však robí výnimočnou, je machuľka atramentu rozliata kníhtlačiarom. V tejto kvapke je totiž odtlačený kúsok Gutenbergovho tlačiarenského stroja a tým pádom umožňuje vedcom objasniť spôsob prvej vykonanej kníhtlače...
Keď budete niekedy prechádzať Poľskom smerom na Gdańsk, urobte si pauzičku. Choďte sa nadýchať histórie do mestečka Pelplin, ktoré sa právom nazýva „perlou Pomoria."