Už dávno sme sa chystali navštíviť práve túto pamiatku. Tak sme sa ráno vychystali a okolo deviatej sme už zaparkovali na hlavnej ceste, odkiaľ vedie značkovaná turistická trasa k hradu. Prešli sme popri horárni a pamätníku na časté návštevy prezidenta T.G. Masaryka a čochvíľa sa nám naskytol takýto pohľad

Keď sme sa blížili k informačnej tabuli o hrade, čudovali sme sa, ako futuristicky je urobená...až pri bližšom pohľade sme si uvedomili, že je to iba ďalší prejav primitívneho vandalizmu. Niekto sa opäť potreboval vybúriť...

A tu je pohľad na popol rozsypaný po nádvorí, v pozadí sú pivnice, do ktorých sa vandali vlámali a spravili tam dobrovoľníkom škody. Takže sme zažili v akcii aj políciu.

Dobrovoľníčka z OZ Leustach, ktoré sa stará o záchranu tohto hradu, nám však aj napriek tejto smutnej udalosti s veľkou ochotou porozprávala o hrade a spravila nám aj odborný výklad. (Ďakujeme!!!) Takže aspoň v skratke: hrad Hrušov pochádza z 13. storočia, je teda pôvodne gotický. Postupne prechádzal z rúk rôznych šľachtických rodín do kráľovského majetku, viackrát menil majiteľov.

Významným majiteľom hradu bol práve Leustach, po ktorom dobrovoľníci pomenovali svoje občianske združenie. Bol uhorským palatínom, čiže prvým mužom po kráľovi. Dostal sa však do tureckého zajatia a kráľ ho zrejme zo strachu či závisti nedal vykúpiť. Posledná zmienka o ňom je teda z tureckého väzenia. Jeho manželka sa tak zadlžila zháňaním prostriedkov na jeho vykúpenie, že musela Hrušov predať a odísť.

Neskôr, v kuruckých časoch r. 1708 zostal hrad opustený a postupne chátral. Prvýkrát prebiehala obnova hradu v prvej polovici 20. storočia, o čo sa zaslúžil práve T.G. Masaryk. Mal totiž sídlo v neďalekých Topoľčiankach a práve na Hrušov robil často svoje vychádzky do prírody. Momentálne sa o zakonzervovanie a obnovu hradu usiluje OZ Leustach. Držíme palce...a tešíme sa na ďalšie výjazdy do okolia!
