Kardinál podľa poroty vinný

Po vyhlásení výroku „Vinný!“ vraj celá súdna sieň zostala ticho. Všetci boli šokovaní, ešte aj inak výrečný obhajca obžalovaného skamenel.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Kardinál Pell iba sklonil hlavu. Niekoľko dní trvalo porote v Melbourne, kým prišla k jednohlasnému rozhodnutiu o vine. Bola to už druhá porota, tá prvá sa nedokázala dohodnúť. Súd vyberal 14 porotcov z neobyčajne vysokého počtu kandidátov, vyše 200 – mali byť totiž nepredpojatí, či už pozitívne alebo negatívne, vo svojich postojoch voči katolíckej cirkvi. Takéto rozhodnutie však čakal málokto.

K rozhodnutiu došlo už v decembri 2018, sudca však rozhodol o utajení všetkých informácií o procese. Mal sa totiž konať ešte separátny proces v inej veci a zverejnenie rozsudku by mohlo ovplyvniť porotu v tomto druhom procese. Ten sa však kvôli nedostatočným dôkazom nekonal, a preto sa verejnosť dozvedela dlho očakávané fakty z najsledovanejšieho súdneho procesu v Austrálii. Novinári prítomní na procese mohli konečne prehovoriť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

George Pell, najvyššie postavený katolícky hierarcha z Austrálie, počas celého procesu iba ticho sedel, niečo si zapisoval alebo používal svoj notebook. Nevypovedal na svoju obranu, jeho stanoviská čítal advokát. Voči rozsudku sa odvolal a jednoznačne tvrdí, že je nevinný.

Porota ho uznala vinným z päťnásobného sexuálneho násilia voči dvom maloletým zboristom z Melbourne. Malo sa odohrať v roku 1996 po slávnostnej nedeľnej omši v melbournskej katedrále, v sakristii. Chlapcov tam mal Pell prichytiť ako pijú omšové víno a na oplátku za mlčanie o ich prehrešku (vyhadzov zo zboru by znamenal stratu štipendia) ich mal prinútiť, aby ho sexuálne uspokojili. Svedectvo o tomto skutku predniesol porote z utajenia jeden zo zboristov, dnes 35 ročný. Druhý z chlapcov sa pred niekoľkými rokmi predávkoval.

SkryťVypnúť reklamu

Obhajoba priniesla mnoho svedectiev na obranu Pella – spochybnila napr. už len samotnú možnosť, že by mohlo k niečomu takému dôjsť po slávnostnej omši v sakristii, ktorá je vždy plná ľudí, uviedla, že kardinál v plnom liturgickom odeve by sa nemohol len tak jednoducho odhaliť, ako uviedol poškodený a pod. Napriek tomu sa porota jednohlasne uzniesla na vine Pella. Čaká ho odvolací proces.

Pápež sa už prostredníctvom svojho hovorcu vyjadril, že verí v austrálsky súdny systém a jeho spravodlivosť. Kardinál Pell patril do jeho najbližšieho kruhu, tzv. C9 (deväť kardinálov-poradcov). Bývalého arcibiskupa Melbourne a Sydney si povolal k sebe do Vatikánu, kde mu zveril tvrdý oriešok – nový Sekretariát pre ekonomiku, ktorý mal vyčistiť Augiášov chliev vatikánskych peňažných tokov a korupcie. Dnes, niekoľko dní po ukončení samitu o probléme zneužívania maloletých v prostredí cirkvi a laicizácii ďalšieho bývalého vplyvného kardinála z Washingtonu McCarricka čelí ďalšej tvrdej rane. Na jednej strane je evidentná snaha pápeža o vyrovnanie sa s týmto problémom v cirkvi, na druhej strane stále vyskakujú kostlivci zo skrine.

SkryťVypnúť reklamu

Z poškodeného sa výrokom súdu stala obeť. Napriek mnohým nejasnostiam súvisiacim s jej výpoveďami sa porota dohodla na tom, že ide o dôveryhodnú osobu a hovorí pravdu. Pochybnosti však zostávajú a všetkým zúčastneným zostáva iba veriť v nezaujatosť a túžbu po pravde austrálskej súdnej moci.

Marián Hamada

Marián Hamada

Bloger 
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Na prvom mieste sú najbližší. Zaujíma ma verejné dianie, špeciálne udalosti v cirkvi vo vzťahu k spoločnosti. Okrem slovenského prostredia sa intenzívne zaujímam o Poľsko, najprv len z rodinných dôvodov, dnes už z pasie. Stredoeurópan. Zoznam autorových rubrík:  Zo života cirkviMoje PoľskoNa cestáchBoh a jaOstatné

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu