O Veľkej Noci, spore o hostie i lietajúcom Sokolovi

Vedome subjektívny občasný výber zaujímavých udalostí zo spektra katolíckej cirkvi - prvý, opatrný pokus.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Veľká Noc na displejoch

Výnimočná Veľká Noc za nami. Veľký rešpekt voči rozhodnutiam KBS vo vzťahu ku COVID-u a takisto jednotlivých farárov, ktorí sa ponamáhali a priniesli napriek situácii sviatky k veriacim domov. Ja osobne ďakujem farnostiam v Žiari nad Hronom a Kysuckom Novom Meste, kde som sa sviatkov virtuálne zúčastnil. Uvidíme, aké bude mať táto prestávka od účasti na bohoslužbách v kostole dopady na účasť po epidémii. Koniec koncov, nie je to najdôležitejšie - ako hovorí v tomto kontexte obľúbený poľský biskup Grzegorz Ryś, namiesto počítania účastníkov bohoslužieb dbajme o to, aby sa každá osoba cítila osobitne dotknutá a oslovená.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Môže svätená voda a konsekrovaná hostia preniesť vírus?

Na Slovensku sme sa tiež vyhli sporom o svätenú vodu a konsekrované hostie. V Poľsku síce biskupi odporučili veriacim zostať doma, ale ešte v marci szczecinský arcibiskup v liste veriacich povzbudil, aby sa "nebáli siahať po svätenú vodu, aby sa nebáli kostolov". Takisto ich vyzval, aby neprosili o prijímanie na ruku, hoci majú na to právo. V rámci kolegiality síce biskupovi žiadny kolega biskup verejne nepovedal, že by si také slová mohol odpustiť, horšie však dopadol profesor Katolíckej univerzity v Lubline Tadeusz Guz. Ten v katolíckej televízii vyhlásil, že počas svätého prijímania sa nedá nakaziť vírusom, pretože ide o "svätý akt" a kňaz má "konsekrované ruky". Profesor Guz dostal verejné pokarhanie od svojho arcibiskupa. Jeho kolega, šéf katedry etiky z tej istej univerzity prof. Wierzbicki nazval Guza za jeho vyjadrenia v súkromnej televízii "totálnym blbom". Pokarhanie sa ušlo aj jemu. 

SkryťVypnúť reklamu

Ako to teda vlastne je? Z pohľadu katolíckej náuky premenená hostia nemení svoju materiálnu podstatu a môže byť cez ňu prenesený vírus takým istým spôsobom ako cez iný kúsok chleba.

Výročie krvavých útokov na Srí Lanke

Pred rokom otriasli kostolmi a hotelmi na Srí Lanke výbuchy, v ktorých zahynulo takmer 300 ľudí, väčšinou katolíkov. Katolícka komunita na Srí Lanke sa z tejto rany stále spamätáva. Srílanskí katolíci navyše kvôli vírusu slávia sviatky a pripomínajú si tragickú udalosť vo svojich domovoch. Slovenský kňaz a riaditeľ Pápežských misijných diel na Slovensku Ivan Kňaze Srí Lanku po útokoch navštívil. Podľa neho sa síce časť ľudí bojí navštevovať chrámy, no väčšina prežíva svoju vieru ešte živšie. Platí zrejme, čo už v druhom storočí povedal Tertulián - krv mučeníkov je semeno nových kresťanov.

SkryťVypnúť reklamu

Z domu svätej Marty

Pápež František cez týždeň vyzval k modlitbe za učiteľov, ktorí sa musia namáhať, aby pripravili svojim žiakom online lekcie. Priznávam, že takisto ich obdivujem za angažovanosť v ich poslaní. Rešpekt však patrí aj žiakom a rodičom a hovorím úplne úprimne z vlastnej skúsenosti. Počas tej istej sv. omše sa venoval aj duchovným: „Mocou pastiera je služba, nič iné, a ak robí chyby a hľadá moc inde, ničí svoje povolanie. Môže sa stať manažérom duchovných aktivít, nie však pastierom." Čo k tomu dodať?

30 rokov od návštevy JPII

Pred tridsiatimi rokmi 22.4.1990 Slovensko prvýkrát navštívil pápež Ján Pavol II. Odslúžil tisíckam veriacich sv. omšu na letisku vo Vajnoroch. Našu krajinu navštívil potom ešte dvakrát, v rokoch 1995 a 2003.

SkryťVypnúť reklamu

Zaleť sokol, biely vták

Najprv letel nitriansky generálny vikár s relikviou Kristovej krvi, minulý týždeň sa vzniesol arcibiskup Sokol s vlasmi pápeža Jána Pavla II. Požehnanie v ťažkých časoch je pre veriacich určite mimoriadne povzbudivé, mám však v sebe dve otázky: prečo bol vybraný práve tento žehnateľ - nenašiel by sa niekto menej kontroverzný? Je rozdiel medzi tým, keď sa žehná napr. z biskupskej kaplnky či katedrály a keď sa kňaz či biskup povozí v lietadle?

Avízo

Denník N začal každú nedeľu ponúkať príhovory českého kňaza Tomáša Halíka. Veľmi kvitujem a odporúčam - nielen podcasty, ale aj knihy profesora Halíka.

Marián Hamada

Marián Hamada

Bloger 
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Na prvom mieste sú najbližší. Zaujíma ma verejné dianie, špeciálne udalosti v cirkvi vo vzťahu k spoločnosti. Okrem slovenského prostredia sa intenzívne zaujímam o Poľsko, najprv len z rodinných dôvodov, dnes už z pasie. Stredoeurópan. Zoznam autorových rubrík:  Zo života cirkviMoje PoľskoNa cestáchBoh a jaOstatné

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu