O žene na mieste kňaza, stratenej trpezlivosti s arcibiskupom a novej transparentnosti

Vo Švajčiarsku sa do diecézneho top manažmentu dostala žena, Vatikán spúšťa novú politiku obstarávania a poľskí veriaci kupujú stranu v novinách, ktoré číta pápež.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Krok vpred pre ženy a laikov

Vo švajčiarskej diecéze Fribourg menoval miestny biskup Charles Morerod za svoju delegátku pre nemecky hovoriacu časť diecézy Marianne Pohl-Henzen. Je nástupkyňou vikára – kňaza, ktorého zástupkyňou bola dlhé roky. Vo všeobecnosti sú biskupskými vikármi kňazi, ktorí reprezentujú pre istú geografickú alebo vecne vymedzenú oblasť biskupa. V tomto prípade zvolil biskup slovo „delegátka“, aby sa nedostal do rozporu so zaužívaným slovom vikár. Vecná náplň by však mala byť rovnaká – riadenie vymedzenej časti diecézy. Pohl-Henzen je trojnásobná mama, štvornásobná stará mama a dlhodobo sa zasadzuje za posilnenie úlohy žien v cirkvi. Samotný biskup Morerod poznamenal, že jeho krok je o tom, aby „sa kňazi venovali tomu, čomu sa majú venovať“ a administratívne úlohy môže vykonávať schopný laik.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úprimne sa teším z tohto kroku. Myslím si, že oveľa viac pastoračnej práce by sa mohlo urobiť, keby diecézni ekonómovia, riaditelia biskupských úradov, školskí vikári, sudcovia, kancelári, asistenti a tajomníci a všeličo iné boli schopní laici a nie nevyhnutne kňazi. To isté platí aj pre rímsku kúriu. Tak ako kňaz, aj biskup má byť (a snáď ešte o niečo viac) pastierom. Prečo by nunciom nemohol byť schopný diplomat/diplomatka, ale vždy to musí byť arcibiskup? Prečo by nemohol byť schopný laik tajomníkom pápeža (znovu biskup), prečo by nemohla byť hlavnou správkyňou vatikánskeho majetku vynikajúca manažérka s dobrou povesťou?

SkryťVypnúť reklamu

Presne podľa slov Moreroda: nech kňazi robia to, na čo sú určení. Na všetko ostatné sú tu laici.

Noví kňazi

Keď sme už pri kňazoch, v najbližších týždňoch sa tradične uskutočnia vysviacky novokňazov pre slovenské diecézy a rehole. Tento rok bude novokňazov 30 pre rímskokatolícke diecézy, 12 pre gréckokatolícke a zopár kňazov pribudne aj v reholiach. Prajem im, aby boli vytrvalí a odvážni, nebáli sa postaviť za pravdu, aj keď to nemusí byť vždy pohodlné vo vlastných kruhoch. Aby boli tam, kde ich potrebujú najmenší, zranení, biedni a chudobní.

Ľud vs. arcibiskup

Ako som spomínal tu, jedným z kontroverzných hierarchov je gdanský arcibiskup Sławoj Leszek Głódź. Mnohí kňazi z vlastnej diecézy ho obviňujú z mobbingu a kupčenia s cirkevnými úradmi. Stretli sa v tejto veci aj s nunciom (áno, už to je odvaha, že sa takto odhalili), no ako je známe, vatikánske mlyny melú veľmi pomaly a nuncius je zriedka tá správna cesta. Preto sa laici rozhodli upozorniť pápeža na tento problém iným spôsobom: pápež vraj číta talianske noviny La Repubblica. Vznikla teda iniciatíva laikov, ktorí chcú kúpiť priestor na jednej celej strane týchto novín a publikovať na nej výzvu Františkovi, aby konal vo veci biskupov, ktorí sú podľa nich pohoršením pre veriacich. Vo výzve menujú spomínaného Głódźa, ale tiež biskupov, ktorí tutlali prípady pedofílie v kňazských radoch. Pripomína to prípad arcibiskupa Paetza z Poznane, keď nuncius nevyriešil nič a veci sa pohli až po osobnej intervencii laičky, priateľky pápeža Jána Pavla II. počas jej návštevy vo Vatikáne.

SkryťVypnúť reklamu

Boj proti korupcii a rodinkárstvu vo Vatikáne

S účinnosťou od 1.7.2020 platia nové pravidlá pre obstarávanie vo Vatikáne. Boli vydané formou motu proprio, čiže z iniciatívy samotného pápeža. Nákup tovarov a služieb pre celú rímsku kúriu bude centralizovaný a pod jednotným dohľadom. Končí sa tak obdobie, keď si každý úrad a kongregácia nakupovali sami. Vatikán vo vyhlásení uviedol, že inšpiráciou je usilovnosť hlavy rodiny, ktorá sa snaží účinne a eticky spravovať zdroje, dodržiavajúc pritom zásady transparentnosti, dohľadu, rovného zaobchádzania a skutočnej konkurencie medzi subjektmi, ktoré chcú s vatikánskymi orgánmi vytvoriť obchodný vzťah. Mala by sa tým skončiť éra neslávneho nepotizmu (nella famiglia - nech to zostane v rodine), keď kritériá pre dodávateľov neboli striktne o efektivite a dobrom hospodárení, ale tiež, alebo aj najmä o tom, kto je dobrý kresťan, dobrý kamarát či rodinný príslušník.

SkryťVypnúť reklamu

Samé dobré správy!

Marián Hamada

Marián Hamada

Bloger 
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Na prvom mieste sú najbližší. Zaujíma ma verejné dianie, špeciálne udalosti v cirkvi vo vzťahu k spoločnosti. Okrem slovenského prostredia sa intenzívne zaujímam o Poľsko, najprv len z rodinných dôvodov, dnes už z pasie. Stredoeurópan. Zoznam autorových rubrík:  Zo života cirkviMoje PoľskoNa cestáchBoh a jaOstatné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu