Sprievodca cestovanie vlakom – rýchlo a najlepšie

Pomaly, ale isto, sa začína letná turistická sezóna a s ňou zvýšené cestovanie ľudí za dovolenkou. Mnohí z nás cestujú vlakom. Preto som sa rozhodol pripraviť pre vás malého sprievodcu cestovania vlakom po Slovensku. Začneme pekne od začiatku, tak sa usaďte a pokojne čítajte.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Typy vlakov:

Ak ste nikdy necestovali vlakom, vedzte, že cestovať sa dá niekoľkými typmi vlakov. Na spodku hierarchie osobnej dopravy je osobný vlak. Nie je síce najrýchlejší, ale stojí na každej zástavke na jeho trase. Hneď nad ním je tzv. zrýchelný vlak. Jeho výhodou je, že nestojí na každej zástavke na trase, spravidla zastavuje vo väčších dedinách a dôležitých dopravných uzlov. Ďalšou výhodou je jeho cena a radenie vlaku, ale o tom nižšie. Nasleduje rýchlik, ktorý stojí len vo väčších mestách, hlavne v okresných a krajských mestách. Hierarchicky na druhom mieste je expres, kopírujúci zástavky IC/EC vlakov, ktoré stoja len v krajských mestách a veľkých železničných uzloch. Výhodou expresu oproti IC/EC vlakom je jeho cena. Ceny vlakov a miesteniek:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cena za lístok sa počíta z ceny lístka na osobný vlak + príplatky za vlaky vyššej triedy. Najlahšie ako orientačne vypočítate koľko vás bude stáť lístok, je že vzdialenosť v kilometroch vynásobíte 1,25, teda ak cestujete povedzme z Bratislavy do Trenčína, čo je 124km, tak cena bude 124.1,25 = cca 155Sk. Momentálne je cena za osobný vlak do trenčína 160SK, teda výpočet je približne dobrý. Ak by sme cestovali do Trenčína zrýchlením vlakom, cena za lístok by bola tiež 160Sk. Za rýchlik/expres zaplatíme + 20Sk ako rýchlikový príplatok. Za IC/EC vlaky sa pripláca ešte +20/80Sk v závislosti odo dňa. 80Sk zaplatíte v silný deň, čo je v smere z BA v piatok,. a v smere do BA v nedeľu a v pondelok ráno.

SkryťVypnúť reklamu

V našom príklade by teda cesta do Trenčína vyšla rýchlikom/expresom 180Sk a IC vlakom 200/260Sk.

Ako túto cenu ešte okresať si povieme niekedy inokedy. Ako optimálne cestovať?

Ak cestujete na väčšiu vzdialenosť odporúčam cestovať v hierarchií od hora dole. Cestujeme povedzme z Bratislavy do Lipt. Hrádku. Na stanici v BA si kúpime lístok na IC do Lipt.Hrádku!!! Veľa ľudí si kúpi IC lístok do Lipt. Mikuláša a odtiaľ ešte osobák do Hrádku. Rátajme spolu. IC do Hrádku = 384 SK vs. IC do Mikuláša + osobák do Hrádku = 384 + 18Sk. Ušetríme až 18Sk. Ak by sme cestovali ešte daľej, môžeme ušetriť ešte oveľa viac, lebo cena do 405km vzdialeného mesta je rovnako drahá ako cesta do 445km vzdialených Košíc.

SkryťVypnúť reklamu

Nie vždy je rozumné cestovať vlakmi najvyššej triedy. Ak cestujeme z BA na Oravu, cestovať IC do Žiliny, odtiaľ Os/R do Kraľovian a odtiaľ na Oravu je nie len cenovo nevýhodné, ale aj únavné na prestupovanie. Jednoduchšie je sadnúť do rýchlika už v BA a prestúpiť až v Kraľovanoch. Teda uvažujme a optimalizujme s rozumom.

Ešte niečo, ak viete, že vlak bude plný, kúpte si miestenku. Stáť celú cestu v chodbičke nie je žiadna výhra a cena za vlak sa vám bude zdať prehnane vysoká. Ako si mám pamätať kedy mi ide vlak?

Znie to možno neuveriteľne, ale v odchodoch vlakov je systém. Chodia v tzv. taktoch. Na hlavnej trati Bratislava-Žilina-Košice chodia vlaky v takte 2 hodiny. Rýchliky do Žiliny z Bratislavy odchádzajú vždy 10 minút po nepárnej hodine, t.j. 5:10, 7:10, 11:10,13:10,15:10, 17:10, 19:10. Jedinou výminkou je rýchlik o 9:10, ktorý chodí už o 8:10. Rýchliky od 7:10 do 15:10 pokračujú ďalej na Košice, zvyšné končia v Žiline okrem rýchlika 17:10 ktorý končí v Martine. V opačnom smere je takt 4:17, 6:20, 8:20, ... 20:20, 22:20. Posledný rýchlik do BA odchádza z Košíc o 14:20, zvyšné pokračujú do Českej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Na „spodnej trati“ BA-ZV-KE je doprava o poznanie redšia a o doprave v taktoch môžeme hovoriť len v náznakoch, radšej odporúčam osobitne naštudovať cestovný poriadok.

Okrem rýchlikov chodia na hlavnej trati aj IC/Ex vlaky. Vlak vyššej kvality odchádza z BA, resp. KE, približne každé 4 hodiny. V „normálnom“ režime to je 5:45, 9:45. 13:45, 17:45. Žial kvôli modernizácií sú ich príchody a odchody poposúvané o +/- 30 minút. Ako často sa mení cestovný poriadok?

Cestovný poriadok sa mení raz ročne tesne pred Vianocami, z 14.12 na 15.12.. Každé 4 mesiace ale vychádza aj malá úprava, ktorá opravuje niektoré vlaky. Nemusíte sa báť, že by váš obľubený spoj zmenili. Spravidla sa upravujú málo vyťažené spoje a rušia niektoré osobné vlaky a občas aj rýchliky, ale to iba zriedkavo.

Malá poznámka na záver: V prípade záujmu o môjho sprievodcu rád napíšem aj ďalšie užitočné rady a pomôcky, prípadne niečo z mojich mnohých „úžasných“ zážitkov z cestovanie.POZOR, Z VLASTNEJ SKÚSENOSTI NECESTUJTE EXPRESOM CHOPOK. PREČO? ... O tom možno nabudúce, prípadne si to skúste sami, ale pamätejte, že som vás varoval

Martin Handlovič

Martin Handlovič

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentom FMFI UK odbor ekonomicka a finančná matematika, čo zo mňa bude ešte nik nevie. Uvidime. Som fanatikom do vlakov, MHD a všetkého čo sa týka dopravy. Ovládam polku cestovného poriadku MHD BA a ZSR, takže asi nie som normálny. Zoznam autorových rubrík:  Môj životUdalosti vo sveteSkola a zivot v nejZivot kolem nasCo ma trapiMHDVlaky, ZSR a ineSúkromné

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu