klasické verzus šetriace žiarovky

Európska únia sa opäť vyznamenala. Už nám síce nechce určovať, aký tvar uhoriek ,či paradajok máme pestovať, ale zakázala výrobu a dovoz klasických 100 W žiaroviek a viac. Tie výkonom menšie to čaká neskôr. Čaká nás éra tzv. šetriacich (úsporných) žiaroviek.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (37)
Obrázok blogu

Keďže sa elektrine trochu rozumiem, testoval som šetriace žiarovky od predminulého roka. Aby sa nám kúpa tzv. šetriacej žiarovky oplatila mala by svietiť minimálne 3 až 4 hodiny denne a vydržať aspoň rok a tak sa zhruba vrátia náklady do nej vložené. Až potom začneme šetriť. Moje skúsenosti sú také, že máloktorá vydržala viac ako rok, ba naopak dosť ich nevydržalo ani niekoľko mesiacov. Jedna značková dokonca ani mesiac .Zistil som, že častým zapínaním a vypínaním sa podstatne skracuje ich životnosť. Odporúčal by som ich tam ,kde svietia niekoľko hodín bez vypínania. Cena šetriacich žiaroviek je tiež dôležitým faktorom a veru nie je nízka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Závažnejší fakt proti šetriacim žiarovkám je však to, že aj napriek ubezpečovaniu výrobcov, že 20 W šetriaca žiarovka sa svetelnosťou vyrovná 100 W klasickej nie je to celkom tak.

V kuchyni pri 75 W klasickej žiarovke nemám problém čítať noviny, či knižku, ale aj pri 25 W šetriacej žiarovke nedokážem prečítať nič. Na čo je potom to šetrenie dobré, ak žiarovka neplní tú funkciu ,ktorú má ?

Asi nikto neskúmal či a aké dôsledky bude mať dlhodobé používanie šetriacich žiaroviek na oči a to je škoda. Je preukázané, že mnoho ľudí a medzi ne patrím aj ja, majú problém s očami pri šetriacich žiarovkách. Pri klasickej žiarovke ma oči nebolia, ale pri šetriacej áno. Šetriace žiarovky vydávajú mihotavé svetlo a nie každý to znáša v pohode.

SkryťVypnúť reklamu

Neviem posúdiť nakoľko klasické žiarovky škodia životnému prostrediu, no myslím si, že sú iné veci škodiace omnoho viac a nič sa proti tomu nerobí.

Takže o čom to celé je ? Podľa mňa ide najmä o biznis. Niekto sa na tom poriadne nabalí. Alebo sa mýlim a je to v prospech občanov ? Veď o to by malo v prvom rade ísť.

V môj prospech to určite nie je a preto som sa zásobil klasickými žiarovkami a dúfam ,že mi vydržia aspoň do dôchodku. Európska únia mi môže byť ukradnutá.

Časom sa isto vyvinú šetriace žiarovky ,ktoré nebudú nikomu vadiť a možno už aj sú na svete, no aj tak ja osobne nedám dopustiť na staré dobré klasické žiarovky.

Vladimír Hano

Vladimír Hano

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek,ktorého trápia problémy tohoto sveta a keďže ich ináč neviem riešiť,tak o nich chcem písať. Možno sa nič nezmení, ale mlčať mi pripadá ako tá horšia voľba! Na svojom webe mám tiež osobný blog a fotogalériu, pretože jednou z mojich záľub je aj fotografovanie. Nájdete tam aj články o pestovaní rastlín na balkóne.Moje aforizmyMôj obľúbený citát: Je priam tragikomédiou, keď si vedúci na pracovisku začína namýšľať, že je vševedúcim. Zoznam autorových rubrík:  policiamestofototechnikanáboženstvospoločnosťvodičiSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu