Ešte vlani na jeseň sa ku mne dostala informácia, že v roku 2019 vydá Slovensko len jednu pamätnú dvoj eurovú mincu a bude venovaná stému výročiu úmrtia M. R. Štefánika.
To, že sa k nej dostanem v deň jej emisie, teda uvedenia do obehu, bolo pre mňa príjemným prekvapením a bonusom.
Pre laikov, či bežných užívateľov euromeny: Euro mince majú tzv. prednú stranu vo všetkých krajinách euro zóny rovnakú so zobrazením jej nominálnej hodnoty od 1 centu až po 2 eurá.
Na druhej (zadnej) zvanej tiež národnej strane (reverz) má každá krajina euro zóny na svojich euro minciach svoje identifikačné zobrazenia. Niektoré krajiny majú na všetkých nomináloch vyobrazenie rovnaké (napr. Írsko) ale väčšina, vrátane Slovenska, má vyobrazenia na jednotlivých nomináloch rôzne. Ak sa pozriete do peňaženky, zistíte, že na minciach s hodnotou 1, 2 a 5 centov je pohľad na tatranský Kriváň, na minciach s hodnotou 10, 20 a 50 centov dominuje bratislavský hrad a na jedno a dvoj eurovej minci je to „dvojkríž na trojvrší, ktorý je erbovým znamením štátneho znaku Slovenskej republiky“1.
No a práve mince s hodnotou 2 € sú špecifické tým, že z času na čas môžete natrafiť na celkom iné pozadie, než ostatné dvojeurovky danej krajiny. Krátke info o tom nájdete napr. na stránkach Národnej banky Slovenska, či Európskej centrálnej banky.
Tá druhá informuje, že „Každá krajina môže za rok vydať dve pamätné mince. Tieto mince majú rovnaké znaky a vlastnosti a rovnakú spoločnú stranu ako bežné dvojeurové mince. Líšia sa len pamätným motívom na národnej strane. Pamätné mince sa môžu vydávať len v hodnote 2 €.
Sú zákonným platidlom na celom území eurozóny. To znamená, že sa môžu používať a musia sa akceptovať rovnako ako ostatné eurové mince.
Väčšina z týchto mincí pripomína výročia historických udalostí alebo vyzdvihuje súčasné udalosti historického významu. Prvú pamätnú dvojeurovú mincu vydalo Grécko pri príležitosti olympijských hier v Aténach v roku 2004.“ 2
Slovensko od prijatia eura v roku 2009 vydalo už niekoľko takýchto pamätných mincí.
Prvé dve hneď v roku prijatia eura na Slovensku.
Jedna takáto minca, vydaná k 10. výročiu HMÚ v celej eurozóne s označením krajiny emisie vyzerala takto: (Veľmi pravdepodobne ste s ňou už niekedy prišli do kontaktu. Či už s touto, slovenskou verziou, či ekvivalentom vydaným v ktorejkoľvek inej krajine eurozóny.)

Prvá, „čisto slovenská“ pamätná dvojeurovka vydaná v roku 2009 pripomínajúca 20. výročie Nežnej revolúcie vyzerá takto:

No a najnovšia, avizovaná v úvode, vyšla práve teraz, vo štvrtok 25. apríla 2019 a venovaná je stému výročiu tragickej smrti M. R. Štefánika.
Ako uvádza web stránka NBS,
„Na národnej strane pamätnej euromince je vyobrazený portrét Milana Rastislava Štefánika. Vľavo od portrétu sú v dvoch riadkoch letopočet jeho narodenia „1880“ a úmrtia „1919“. V ľavej časti mincového poľa sú v opise mená a priezvisko „MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK“. Pod nimi je v opise vnútorného kruhu názov štátu „SLOVENSKO“. Letopočet „2019“ je v opise vnútorného kruhu vpravo od portrétu. Pod ním sú štylizované iniciálky autora výtvarného návrhu národnej strany pamätnej euromince Mgr. art. Petra Valacha „PV“ a značka Mincovne Kremnica, štátny podnik, ktorú tvorí skratka „MK“ umiestnená medzi dvoma razidlami. Pri okraji pamätnej euromince je dvanásť hviezd vlajky Európskej únie.“ 3
Nová pamätná 2 eurovka vyzerá takto:
