Nikdy som sa nenadchýnala pre fyziku. Tie nudné 45-minútovky na strednej ma vedeli rozčúliť do nepríčetnosti. S mojím priateľom ale prišlo aj nadšenie. Je totiž fyzik a okrem toho ja sa vždy ľahko nadchnem pre čokoľvek. V skratke - jednoducho už viem čo je fúzia!
Myslím fúziu - zlučovanie jadier ľahkých atómov. Tiež mi to veľa nehovorilo, kým ma môj priateľ nezačal zahŕňať vyčerpávajúcimi podrobnosťami. A tak teraz súkam informácie o deutériu a trítiu, tokamaku a plazme z rukáva a oboznamujem s tým každého, kto má záujem počúvať. A vlastne aj kto ten záujem nemá - napríklad môjmu francúzskemu priateľovi pri tomto čarovnom slovíčku naskočia zimomriavky a dostane neprekonateľnú túžbu chrániť svoje rodné mesto proti termonukleárnej oblude...(Ramonito, neboj sa, oni to tí vedci majú naozaj dobre premyslené).
Možno si nikto ani nevšimol správu o stavbe ITERu. Také správy sa väčšinou v médiách odbyjú troma vetami typu:" Termonukleárny reaktor ITER sa bude stavať vo Francúzsku.
Jeho stavba je významným medzníkom pri hľadaní nevyčerpateľného a bezpečného zdroja energie. ITER má otvoriť cestu pre prototyp komerčne využiteľného reaktora pracujúcom na princípe tzv. tokamaku." Ďalej ani slovka, vysvetlenie, niečo, čo by skeptikom poskytlo dosť informácií na kritiku. Ale ja sa na to podujmem! A budem bojovať za hľadanie nevyčerpateľného zdroja energie!
Tak pekne po poriadku - decká, nezívajte, fakt to bude stručné, sľubujem.
Fúzia je zlučovanie jadier ľahkých atómov. Je to spôsob, akým produkuje energiu Slnko.
V termonukleárnom reaktore pri teplote 100 miliónov stupňov plyn ľahkých atómov ionizuje a mení sa na plazmu. Palivom prvých termonukleárnych reaktorov (napr.ITERu) bude zmes deutéria a trítia. Deutérium je súčasťou morskej vody a jeho zdroje sú prakticky nevyčerpateľné. Trítium sa v prírode voľne nevyskytuje, je ho však možné získať štiepením lítia priamo v plášti reaktora. Zásoby lítia by pri súčasnej spotrebe energie vydržali minimálne na 30.000 rokov. Palivo fúznej elektrárne, ktoré by vystačilo na ročné zásobovanie miliónového mesta elektrickou energiou, by sa zmestilo do jediného nákladného automobilu. Na výrobu rovnakého množstva elektrickej energie je dnes potrebných až 1,5 milióna ton uhlia alebo ropy.
Fúzia nie je zdrojom emisií ani skleníkových plynov. Počas horenia plazmy je v reaktore len niekoľko gramov deutério-tríitovej zmesi. To úplne vylučuje možnosť katastrofy Černobylského typu. Predstava o fúzii ako o dokonale čistom zdroji energie je však skreslená. Prvým faktorom je použitie trítia ako paliva. Je totiž mimoriadne nebezpečné pre ľudský organizmus. V budúcnosti však nebudú potrebné žiadne transporty tohto materiálu do alebo z elektrárne, keďže trítium sa bude získavať a následne aj využívať priamo v areáli reaktora.
Prvé experimenty na tokamaku ITER by mali prebehnúť zhruba o desať rokov. Následne sa začne s prípravou tokamaku DEMO, ktorý už má byť prototypom komerčného reaktora. Široké využitie fúzie ako zdroja energie pred rokom 2040 však nie je reálne.
Otázne však je, či bude z pohľadu ekonomickej efektívnosti fúzia už v tom období schopná konkurovať ostatným zdrojom energie. Vziať do úvahy treba aj súčasný negatívny postoj k jadrovým reaktorom, ktorý je taký silný, že spoločnosť možno v budúcnosti odmietne aj termonukleárnu fúziu.
Hlavným zdrojom energie sú v súčasnosti fosílne palivá pričom v Európe je ich spotreba z dvoch tretín závislá na dovoze. Už teraz vyvoláva otázka fosílnych palív na celom svete konflikty. Tejto energetickej kríze sa nedá predísť solárnymi panelmi a veternými mlynmi – jednoducho nepokryjú spotrebu...