Kampaň “OD ZAJTRA” - ministerstvo vnútra chce zviesť boj s nasilím na ženách

Ministerstvo vnútra pod vedením pani ministerky Sakovej a pani viceprezidentky Maškarovej spustilo novú kampaň o opatreniach proti domácemu násiliu, ktorú nazvali “Od zajtra”. Skutočne tým chceli povedať “Od Zajtra”?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Pretože dnes, včera, pred týždňom, pred rokom, desiatimi už bolo neskoro. Samozrejme aj táto snaha sa cení, pretože ženy zažívajúce násilie a ženské mimovládne organizácie volajú po týchto opatreniach už dlhé roky. Súčasťou kampane je aj pieseň od Dary Rolins s rovnomenným názvom “Od zajtra” tu:pieseň.

Ministerstvo dáva na stôl sedem opatrení, ktoré by mali reálne zlepšiť odhaľovanie, objasňovanie a odsúdenie trestných činov a zároveň poskytnúť ženám a ďalším obetiam vystaveným domácemu násiliu dostatočnú ochranu a oporu. Jedným z bodov je včasné identifikovanie násilia a to najmä prostredníctvom policajtiek a policajtov prvého kontaktu. Predpokladá sa, že policajtka a policajt by mali mať dostatočnú osobnú a miestnu znalosť prostredia, v ktorom slúžia. Ak si to však premietne každá/každý z nás do prostredia, v ktorom sa pohybuje, len ťažko si dokážeme toto predstaviť. Aj pri maximálnej snahe, len ťažko dokáže policajtka alebo policajt zmapovať mesto, v ktorom sa nachádza útvar policajného zboru, nie to ešte odľahlé dediny v jeho pôsobnosti. Tu mi skôr napadá potreba spolupracovať aj s verejnosťou,s ľuďmi, ktorí častokrát počujú čo sa deje za stenou, plotom. S ľuďmi, ktorí denne stretávajú vo výťahu či pred panelákom ženy, deti či seniorky a seniorov zažívajúcich domáce násilie. Práve oni veľakrát nevedia, na koho sa môžu obrátiť, ako postupovať, či akou vhodnou otázkou sa prihovoriť ľuďom zažívajúcim násilie. Tieto chvíle môžu byť rozhodujúce.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V ďalších bodoch sa kladie dôraz na zvýšenie profesionality policajtiek a policajtov, kde by malo byť v rámci projektu preškolených až tri tisíc. Zefektívniť sa má proces spolupráce, informovanosti participujúcich subjektov ako sú súdy, prokuratúra, úrady. Lepšia dostupnosť k informáciám na klientských centrách.

Za dôležitý z bodov ministerka považuje zjednodušenie dostupnosti podpory bývania pre obete domáceho násilia."Budeme rokovať s ministerstvom dopravy, pod ktorého kompetenciu patrí aj Štátny fond rozvoja bývania, aby tieto ženy mali uľahčený a zrýchlený prístup k finančným prostriedkom, aby si v krátkej dobe vedeli zabezpečiť bývanie,"povedala Saková. Práve tu by som chcela vytknúť, prečo už tieto konkrétne nástroje nie sú jasne definované. Aká finančná pomoc, za ako dlho, komu? Dokáže vôbec žena, ktorá odíde od manžela s deťmi, častokrát malými, splácať pôžičku či vôbec riešiť vybavovanie úveru? Aktuálne sú jedinou možnosťou pre ženy a ich deti bezpečné ženské domy. Aj tých je však u nás stále nedostatok. Nie sú však pre ženy trvalým riešením. Nebolo by v týchto prípadoch lepšie podporiť nájomné byty, ktoré by poskytlo mesto, obec? Aby žena dostala okamžitú a účinnú podporu a cítila, že nie je vyhnankyňou na okraji spoločnosti. Jednoducho aby vedela, že jej štát pomôže ďalej žiť dôstojný a bezpečný život. Lebo práve kvôli nedostatku financií a možností bývania sa ženy často k zneužívateľom vracajú. V susednom rakúsku je bežnou praxou, že žena dostane od mesta byt, v ktorom necíti zníženie svojej životnej úrovne.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi posledné body patrí podpora projektov neziskových organizácií, ktoré sa venujú téme domáceho násilia a zároveň spustenie stránky www.odzajtra.sk, ktorá ale žiaľ zatiaľ nefunguje.

Vrátim sa ešte k piesni, ktorá je síce lákavých spôsobom, ako možno poukázať na problém v spoločnosti, ale zároveň je veľmi dôležité ako ju zrežírujeme, aký zvolíme text aj samotné prevedenie. Pretože práve spôsob ako sa o násilí hovorí a ako sa zobrazuje dáva ženám a verejnosti signál, ako zadávateľská organizácia násilie chápe, ako k nemu pristupuje. Práve to môže byť kameňom úrazu. V tomto klipe je násilie zobrazované aj tak trochu “sexi” - keď na začiatku Dare ladne skĺzne červená šatka z rúk a dáva si ju dole z úst. Byť obeťou nie je sexi!! Okrem toho sa práve sexuálne podtóny používajú na ospravedlňovanie násilia na ženách. Problematické je tiež zobrazovanie dobitých žien a dievčat, ktoré môže spôsobiť oveľa väčšie traumy ako si len dokážeme predstaviť. Úmysel chápem - vyvolať ľútosť. Ženy a ďalšie obete násilia však ľútosť nepotrebujú, potrebujú aby spoločnosť konala a zaujala jasné odmietavé stanovisko.

SkryťVypnúť reklamu

A viete čo mi v tejto chvíli najviac leží na srdci, že Slovensko mohlo mať dokument na ochranu obetí. Práve Dohovor Rady Európy o odstránení násilia páchaného na ženách a domáceho násilia boji proti nemu(známy akoIstanbulský dohovor)je považovaný za najucelenejšiu európsku stratégiu na odstraňovanie násilia páchaného na ženách a domáceho násilia. Práve prostredníctvom neho sme efektívnym spôsobom mohli aplikovať opatrenia, ktoré by umožnili násiliu predchádzať. Najmä však pripraviť komplexné a na seba nadväzujúce opatrenia, na ktorých by spolupracovali všetky rezorty. Aby pomoc pre ženy nanarazila práve preto, že sa bude riešiť iba jedna časť problému. Žiaľ cez populistické správanie a prístup 101 poslancov a poslankýň NR SR a ďalších politikov a političiek sme sa posunuli ku krajinám, ktoré nerešpektujú základy demokracie - a tým je ochrana ľudských práv. Poslanci uznesením z dielne SNS odhlasovali návrh na pozastavenie ratifikácie tohto tak dôležitého dokumentu pre Slovensko. 

SkryťVypnúť reklamu

S prihliadnutím na slovenskú realitu som trochu skeptická, ale dúfam, že každé jedno z týchto opatrení bude mať v praxi čo najširší a najhlbší záber, aby sme na konci mohli povedať: Zvládli sme to. Čaká nás však ešte dlhá cesta.

Celú tlačovú besedu môžete nájsť tu:tlačovka.


 

Jana Hanuliaková

Jana Hanuliaková

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  166x

Som komunálna poslankyňa a členka hnutia Progresívne Slovensko. Zaujímam sa o témy týkajúce sa fungovania samosprávy a snažím sa ako členka PSF/feministickej platformy poukazovať na rôzne spoločenské problémy a hľadať pre ne riešenia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu