Otcovia poďte na dovolenku!

Znie to priam fantasticky.....dovolenka! Pokiaľ ste ju ešte nevyužili, tak je najvyšší čas začať o tom uvažovať. Čo myslíte?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Štatistiky potvrdzujú, že stále viac mužov začína využívať možnosť ísť čerpať materské. A to je výborné! V minulom roku ich bolo už niečo cez 6 tisíc. Podmienky, ktoré sú vytvorené sú veľmi priaznivé, nakoľko výška materského predstavuje 75% z hrubého príjmu. Toto percento pokrýva jeho celkový príjem, ktorý poberal z pracovného pomeru. Ak poberanie materskej využije aj muž, rodina si tak môže prilepšiť o pár stoviek, o ktoré by inak prišla. Jedná sa o sumu, o ktorú sa zvýši príjem ženy. Výška materskej pre rok 2019 sa bude rátať z maximálneho vymeriavacieho základu cca.1900eur čo predstavuje maximálnu výšku materskej cca. 1400 až 1450 eur. Ďalší z benefitov, ktorý po novom roku vstúpi do platnosti je možnosť súbehu poberania materského príspevku, ak sa rodičia starajú o dve deti do troch rokov. To znamená, že ak sa rodičom narodí druhé dieťa, matka môže čerpať materské na jedno a otec na druhé dieťa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samozrejme nejde len o finančnú stránku. Nie všetko je možné rátať cez peniaze a to najvzácnejšie, čo môže otec získať sú chvíle strávené so svojím dieťaťom. Áno, priznajme si, nie je to asi tá dovolenka, ako sa tento čas odborne nazýva. Aj tak si však myslím, že každý otec by túto krásnu dovolenku mal absolvovať. Ak sa už predsa len obávate toho, že by ste nezvládli starať sa o nemluvňa, skúste si ju naplánovať v čase 28 týždňov pred dovŕšením troch rokov dieťaťa. Vtedy si už môžete byť tak trochu istí, že dieťa stabilne chodí, pýta sa zväčša na toaletu (ak náhodou nie, tak ho to určite naučíte), povie už čo ho bolí a aj trápi. Takže vaše obavy môžete kľudne hodiť za hlavu milí otcovia. Zvládnete to!

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane umožníte mamičke vrátiť sa skôr do práce a vytrhnúť ju zo všednejších dní strávených v domácnosti. Takéto prestriedanie určite prospeje obom z rodičov.

Posledné, na čo by som chcela poukázať je fakt, že väzba, ktorá sa medzi otcom a dieťaťom rozvinie je úplne iná, ako keď otec možnosť materskej dovolenky nevyužije. Tých intenzívnych 28 týždňov má nesmierne pozitívny vplyv na ich vzájomný vzťah. Hovorím priamo z vlastnej skúsenosti, keď manžel pri prvom dieťati túto možnosť nevyužil a pri druhom áno. Ten rozdiel citových väzieb bol skutočne viditeľný.

Takže milí otcovia a mamy, ak máte túto jedinečnú možnosť, tak ju určite využite. Nebudete ľutovať a budem rada, ak sa o svoju skúsenosť potom s nami podelíte.

Jana Hanuliaková

Jana Hanuliaková

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  166x

Som komunálna poslankyňa a členka hnutia Progresívne Slovensko. Zaujímam sa o témy týkajúce sa fungovania samosprávy a snažím sa ako členka PSF/feministickej platformy poukazovať na rôzne spoločenské problémy a hľadať pre ne riešenia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu