Fotograf Ľubomír Schmida maľuje svetlom...

Známy fotograf, umelec a vyznávateľ hodnôt čistej prírody, p. Ľubomír Schmida, otvoril svoju výstavu „Maľované svetlom". Sám som sa tejto výstavy zúčastnil a našiel som na nej obrazy, ktoré mi skutočne vyrazili dych. Dovolil som si preto požiadať pána Schmidu o niekoľko názorov, aby som ho mohol predstaviť aj tým Ružomberčanom, ktorí ešte tohto umelca nepoznajú. Zároveň odporúčam naozaj všetkým, aby aktuálnu výstavu navštívili a získali tak na umenie ďalší pohľad. Ako sa dočítate ďalej, výstava je venovaná práve Vám...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu
(zdroj: časť vernisáže Ľubomíra SCHMIDU, ESFIAP, AFIAP, MZSF)

Čo je zmyslom Vašej výstavy fotografií, ktorú ste otvorili v priestoroch galérie Ľ.Fullu?
Hlavný zmysel mojej tvorby vychádza zo základnej filozofie spoznávania éterických energií univerza, ktorý sa dopĺňa univerzálnym poznaním vyššieho princípu nielen u jedinca, ale aj v prírodných zákonitostiach na našej planéte a viac dimenzionálnom vesmíre. Svetlo je základom nášho bytia spolu s ďalšími živlami, ktoré zachytávam v rôznych dejoch v prírode.

Pri pohľade na krásnu farebnosť fotografií sa skutočne zdá, že tieto sú až obrazmi, ktoré sú prácou počítačového grafika. Ako je vôbec možné dosiahnuť takýto výsledok bez použitia počítačovej techniky a úprav?
Všetky obrazy sú snímané na diapozitívny film 24 x 36 mm alebo 60 x 90 mm. Pri snímaní scenérie je potrebné poznať krajinu, jej premeny a nájsť fotogenické miesta. Tie mám za 30 rokov vychodené za rôznych ročných období a počasia, ktoré zdramatizuje snímanú scenériu. Mnohokrát treba vyraziť o 3.00 hod. ráno. Nočné a ranné exponovanie obrazu je od 1 minúty do 120 minút zo stabilného statívu a správnych nastavení techniky a kompozície. Zároveň treba poznať optické vlastnosti používaných objektívov, rozlišovaciu schopnosť, aberáciu, vinetáciu a použiť správnu clonu k dosiahnutiu najlepšieho optického výkonu objektívu. Po vyvolaní filmu sa v tmavej komore priamym nasvietením diapozitívneho filmu zväčšovacím prístrojom s farebnou hlavou, premietne obraz na špeciálny jedinečný polyester Cibachrome (Ilfordchrome Clasic CLM 1K) a obraz sa vyvolá v 5 roztokoch. Tento materiál je jediný na svete, ktorý má 500-ročnú farebnú stálosť a je zhotovený na báze prírodných farbív. Tieto materiály používa NASA, veda, výskum v medicíne a astronómii, fyzike atď. Vo svete národné archívy a galérie dávajú do archivačného depozitu len obrazy a fotografie na tomto materiáli. Na Slovensku a údajne v strednej Európe som už jediný tvorca, ktorý takýto
proces spracováva do obrazu. Pri tomto procese sa nedá počítačovo zasahovať a manipulovať s výsledným obrazom. K vyrobeniu takéhoto obrazu je potrebná odborná znalosť nasnímania na diapozitív, správne namerať pomery dopadajúceho a odrazeného svetla v krajine, nastaviť clonu, čas s ohľadom na hĺbku ostrosti a pohybovú neostrosť, optickú znalosť a vedomosť, aké
ohniská použiť pre zachytenie danej scenérie, poznať princípy a vlastnosti diapozitívneho filmu a jeho vyvolania E-6, K 14 a to najzložitejšie prebieha v tmavej komore, kde je potrebné správne namiešanie 5 roztokov - vývojka, bielič, neutralizér, stabilizátor, ustavovač a pranie. Súčasne udržiavať konštantné teploty roztokov a technologický postup nastaviť tak, aby bol výsledok 100 %-ný. Zhotovenie jedného obrazu trvá aj 5 dní a nie vždy sa vydarí. Preto je celý proces a post proces na odbornej a prírodnej báze s neopakovateľným výsledkom obrazu. Digitálnym procesom sa tento výsledný obraz nedá dosiahnuť.

Vo Vašej práci, ale aj v živote, zohrávajú vysoký význam prirodzené živly. Príroda, jej čistota. Prečo je tento fakt pre Vás tak cenený a dôležitý?
Ochrana prírody a prírodných zdrojov je jedným z najdôležitejších faktorov pre budúce generácie a naše životné prostredie. Je smutné, že na zatiaľ krásnom Liptove a okolí už všade zakopávame o odpadky po rybároch, turistoch, ale aj domorodcoch, ktorí celé vrecia a autá zanášajú do lesov a za dediny a mestá. Ale čo je zarážajúce, že ľudia v mene materialistického blahobytu vytvorili orporatívne spoločnosti, ktoré mnohé z nich degradujú aj prirodzené ľudské hodnoty tvorivosti, práce a vzťahy nielen k sebe samým, ale aj drancovaním surovín a hlavne znečisťovaním planéty na všetkých úrovniach živlov zeme - voda, vzduch, zem atď... Planéta sa sústavne znečisťuje, čo má dopad nielen na lokálne a globálne klimatické zmeny, ale aj životy a zdravie ľudí. Fito-planktón v oceánoch a moriach produkuje 50 % kyslíka a vypúšťaním odpadov do riek a morí ho likvidujeme, čím sa sami pripravujeme o životodarný kyslík. Druhých 50 % produkcie kyslíka nám dávajú stromy a pralesy, ktoré tiež systematicky likvidujeme. Inými slovami, sami si odpiľujeme konár, na ktorom sedíme. Kým
čítate tento článok, na dôsledky ekologickej deštrukcie zomrie od hladu a nedostatku pitnej vody a chorôb 19 ľudí každú sekundu!!!!

Nepochybne sú fotografie, ktoré výstavou prezentujete tým najhodnotnejším materiálom, aký som v tejto oblasti videl na vlastné oči. S akým ohlasom sa výstava stretla po prvých dňoch ?
Som rád, že práve v našom meste je premiéra Maľované svetlom (z cyklu Živly zeme) v galérii Ľudovíta Fullu a výstava sa prezentuje pre širokú laickú a odbornú verejnosť. Pri vernisáži boli referencie a ohlasy nad očakávanie dobré, čo ma teší a aj samotní fotografi a výtvarníci boli uchvátení z čistoty farieb, obsahu a prevedenia. V kronike sa tiež objavujú pozitívne ohlasy aj z predchádzajúcich výstav, ktoré boli v Bratislave, Košiciach, Piešťanoch, Prahe, Krakowe, Kyjeve, Rivne, Winnipegu, Ríme, Jakarte, Terste, ako aj na rôznych medzinárodných salónoch a sprievodných podujatiach. Viac na www.schmida.sk.

Prečo ste si za kurátora výstavy vybrali práve bývalého primátora?
Z môjho pohľadu JUDr. Juraj Čech PhD. dlhodobo pozná moju 30-ročnú tvorbu a sprievodné aktivity, môže dostatočne odborne a do hĺbky posúdiť vývoj a smerovanie tvorby. Sám výtvarne spracoval Vlkolínec a obrazu a fotografii rozumie. Je podpredsedom ZSF a vytvoril mnohé podmienky pre rozvoj
ružomberskej fotografie a Zväzu slovenských fotografov, ktorý naše mesto a Slovensko zviditeľnil na svetovej fotografickej scéne. Aj touto cestou mu chcem srdečne poďakovať.

Akú skutočnú hodnotu ukrývajú Vaše "obrazy"?
Ukáže čas, akú skutočnú obsahovú a materiálnu hodnotu majú obrazy. Pre niekoho sú len lacnou fotografiou a pre niekoho dielom, ktoré by si zavesil v obývačke alebo v kancelárii na spríjemnenie prostredia pozitívnymi energiami našej krásnej prírody. Každý obraz je originál a tým je vzácny. O obrazy prejavili záujem galérie vo Viedni, Prahe, Kyjeve. Bohužiaľ digitalizácia degradovala profesnú a umeleckú hodnotu fotografie a jej tvorcov. Vo svete sa ukazuje, že trvalé hodnoty sú v originalite a jedinečnosti procesu na kvalitných, dlhotrvajúcich materiáloch.

Aký dôležitý je postoj ľudí voči prírode ako takej? Je možné vnímať súzvuk, spolužitie, splynutie pôvodnej a čistej prírody s modernou dobou?
Planéta bez človeka prežije, ale človek bez planéty neprežije. Dôkazom sú alarmujúce čísla o vymieraní druhov fauny, flóry, otepľovaní, vypúšťaní jedovatých odpadov do vody a ovzdušia, ničenia pralesov, kontaminácia úrodnej pôdy intenzívnym poľnohospodárstvom atď...Ľudia ako keby to nechceli vidieť, sú apatickí, boja sa, nemajú čas...Všetkým ľudom doporučujem a hlavne deťom a školám pozrieť si film HOME, nakrútený fotografom Yann Arthus - Bertrand (http://www.youtube.com/watch?v=jqxENMKaeCU) o súvislostiach ekologickej deštrukcie planéty konzumnými spoločnosťami vychádzajúcej z egoizmu a sebectva spoločenstiev. Je o 5 minút 12, ešte to môžeme zmeniť.

Viem, že Váš postoj k pozitívnemu štýlu života a práce, ku kvalitnému životu je naozaj silný. Boli by ste ochotný niektorý z týchto obrazov venovať do dražby na charitatívnu akciu povedzme osvety a boja proti drogám v rukách detí a mládeže?
Podľa mňa každý človek má v podvedomí rozdávať lásku, dobro, radosť, obetu a pomoc druhému človeku, ale aj zvieratám a prírode. Už v minulosti som obrazy a fotografie daroval detských domovom a chorým. Budem rád, keď sa zúčastním charity v prospech dobra. Mňa teší, že moje fotografie a obrazy dávajú radosť a potešenie divákovi, s ktorým som sa podelil na úžasnom divadle prírodných premien a scenérií so živlami zeme a éterickými energiami. Blížia sa sviatky pokoja, lásky a úcty, kto má rád prírodu a Liptov srdečne pozývam na výstavu Maľované svetom do Galérie Ľudovita Fullu v Ružomberku do 5. januára 2012.

Tieto obrazy a energie darujem všetkým ľudom dobrej vôle, ktorí preciťujú a chránia dary našej planéty a univerza pre radosť a potešenie k zachovaniu budúcim generáciám.

Juraj Haríň

Juraj Haríň

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,080 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INESS

INESS

108 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu