Takmer každá zmluva na poskytnutie úveru / pôžičky / financovania nákupu tovaru v sebe obsahuje takzvanú rozhodcovskú doložku. To znamená, že v prípade sporu medzi stranami sporu (veriteľom – nebankovkou a dlžníkom – spotrebiteľom) je na rozhodnutie takéhoto sporu príslušný rozhodcovský súd.
Bežná osoba často krát ani nevie rozlíšiť, aký je rozdiel medzi rozhodcovským súdom a všeobecným súdom, preto v stručnosti vysvetlíme čo je vlastne rozhodcovský súd. Rozhodcovský súd – je v podstate súkromnou spoločnosťou (právnickou osobou), ktorá sa (okrem iného) zaoberá aj rozhodovaním sporov medzi inými osobami (na rozhodovanie sporov takáto osoba musí získať povolenie, čo však nie je veľký problém, preto je rozhodcovských súdov veľmi veľa). Na rozhodcovských súdoch ako rozhodcovia, t.j. osoby ktoré rozhodujú o jednotlivých sporoch, pôsobia fyzické osoby, často krát podnikatelia, právnici, advokáti, atď., ktorí len málo kedy spĺňajú požiadavky, ktoré by takáto osoba inak mala spĺňať (často krát rozhodcovia ani nepoznajú právnu úpravu, alebo sú prepojení s veriteľmi a teda rozhodujú účelovo v ich prospech). Teda predstavte si situáciu, že osoba ktorá bude rozhodovať o tom, či nebankovka porušila Vaše zákonné práva, bude rozhodcovský súd založený práve takouto nebankovou spoločnosťou a rozhodca, ktorého vlastne nebankovka priamo financuje prostredníctvom jeho odmeny – aké šance podľa Vás v takomto spore máte?
Aj v tomto prípade je bohužiaľ potrebné skonštatovať, že prichádza často k porušovaniu zákona a k nezákonnému poškodzovaniu slabšieho subjektu – spotrebiteľa (dlžníka). Z dôvodu, že dlžník nemá vedomosť o tom, že prichádza k porušovaniu jeho práv, nevie ani akým spôsobom by sa mal účinne brániť. Až veľmi často sa stretávame so situáciami, kedy za nami prídu ľudia v “hodine dvanástej“, t.j. keď už im exekútor alebo dražobná spoločnosť ide zobrať strechu nad hlavou, a to vo veľa prípadoch práve na základe rozhodcovského rozhodnutia. Samozrejme ideálnym prípadom je, ak nás takáto osoba (dlžník) osloví už pri začatí konania (nie až po jeho skončení), avšak v množstve prípadov bolo natoľko závažným spôsobom porušený zákon, že dlžníkovi sa dá pomôcť aj v takomto (poslednom) štádiu vymáhania pohľadávok. Opäť je potrebné len veľmi dobre poznať právnu úpravu a možnosti, ktoré Vám zákon v takejto situácii dáva – napr. z európskej úpravy ale aj z rozhodnutí súdov vyplýva, že rozhodcovský rozsudok nemôže slúžiť ako exekučný titul (t.j. nemôže byť dôvodom, aby Vám exekútor siahol na majetok) v prípade jeho nezákonnosti (pritom existuje množstvo situácií, kedy je v zmysle zákona rozhodcovský rozsudok nezákonný).
Preto je opäť potrebné zdôrazniť – bráňte svoje práva, zákon je na Vašej strane a treba to využiť. Ak právnu úpravu nepoznáte, obráťte sa na kvalifikovanú osobu, a to čo najskôr.