Energetická kríza, CO2, drahé nehnuteľnosti, to všetko má spoločného menovateľa

Výška stropov je za príčinou dnešných problémov, viac než by si bol kto myslel

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dlhé roky neefektívnej stavebnej výstavby sa nakoniec významnou mierou podpísali na tom, že dnes máme predražené ceny nehnuteľností, nedostatok plynu, elektriny a ovzdušie zamorené CO2.

Nehnuteľnosti : Jednou z podstatných príčin drahých nehnuteľností sú vysoké stropy. Stavebníctvo dnes nedovoľuje stavbu s výškou stropu menšou než 2,5 metra. Výsledkom toho je dnes to že výška stropu bytov sa pohybuje od 2,5 - 2,7 metra, kým pri niektorých domoch je to aj nad 3 metre. Čím vyšší strop, tým sú aj bočné steny vyššie, čo znamená, že stavba sa stavia dlhšie a spotrebuje sa pri nej viac materiálu, čo samozrejme celú nehnuteľnosť významne predraží. Rozumným riešením by preto boli nižšie stropy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Je totiž zbytočné aby niekto kto meria 1,5 metra, býval v miestnosti s výškou stropu 2,7 metra. Reálne by takémuto človeku stačila výška stropu aj s priestorom nad hlavou do 20 centimetrov, čo by znamenalo že 1,5 metrov vysoký človek by býval v dome/byte o veľkosti stropu 1,7 metra. Mali by sa teda stavať byty/domy na "mieru", s jednotlivými výškami stropu, pričom výška stropu by sa pohybovala od 1,7 - 2,3 metra. Ľudia by si už následne z ponuky a podľa ich telesnej výšky vybrali byt/dom na mieru. Cena nehnuteľností s nízkymi stropmi by prirodzene bola o dosť nižšia, čo by malo pozitívny vplyv na obyvateľstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Problém vyšších stropov sa však zďaleka netýka len bytov/domov. Množstvo podnikateľských, obchodných priestorov, dnes dosahuje výšku stropu pohybujúcich sa od 4-6 metrov. Iné priestory dosahujú výšku stropu aj niekoľko desiatok metrov, hoci reálne by im stačil priestor aj o minimálne 3 násobku menší !

_____________________________

Energie : Čím má objekt vyšší strop, tým stúpa objem miestnosti. Tak napríklad objekt o veľkosti stropu 1,7 metra s rozlohou 50 m2 má objem 50x1,7 = 85m3, kým objekt o rozlohe 50m2 s výškou stropu 2,7 metra má objem až 2,7 x 50 m = 135 m3, čo je o 50 m3 viac ! Čo to znamená ? To, že čím väčší objem objektu, tým je potrebné viac plynu na vykúrenie daného objektu, ako i elektriny v prípade chladenia, klimatizovania daného objektu. To so sebou nesie zvýšené výdavky na energie, a vyvoláva nedostatok a predražovanie energií, ktorých už v súčastnosti máme nedostatok !

SkryťVypnúť reklamu

_____________________________

Životné prostredie : Ako som už spomínal, vyššie objemy miestností so sebou nesú vyššiu spotrebu stavebného materiálu, plynu, elektriny. Všetky tieto veci spôsobujú únik CO2 do atmosféry. Znížením spotreby stavebného materiálu, elektriny, plynu, by sa preto vylučovalo do atmosféry menej CO2, čo by bolo pozitívnym riešením v boji proti globálnemu otepľovaniu.

______________________________

Záverom : Žijeme v dobe drahých nehnuteľností, nedostatku energií, drahých energií, spolu so zamorením ovzduším. Aby sme tieto dopady neprehlbovali, ale zmenšili, je nevyhnutné začať stavať objekty s malými stropmi, zvyknúť si na život pri malých stropoch, a prestať stavať megalománsky.

Tomáš  Harustiak

Tomáš Harustiak

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  32x

Vyštudoval som matematické gymnázium na Grosslingovej ulici. Mojimi zaľúbami sú matematika, fyzika, paleontológia. Venujem sa písaniu vedeckých článkov o evolúcii, Veľkom tresku, paleontológii, geológii. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

309 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu