Vymením more za Tatry, Zn. Tvoja Corona

Písmo: A- | A+

Tak sa aj stalo. Kúpila som spray na medvede a vyrazila do hôr. Politici hovorili, že Slovensku sa darí, je najkrajšie a je tu najlepšie, tak potom načo more!

Spray na veľké drevené medvede zdobiace okraje ciest nefungoval. S tým živým som sa tesne minula, keď som čakala na vlak v Starom Smokovci a dravec sa vybral hľadať v koši niečo pod zub. Zdá sa, že tentokrát som vyhodila peniaze zbytočne, ale jeden nikdy nevie na akú šelmu sa ešte môže zísť!

Ó hory! Pozdravujem Vás lesy hory, z tej duše pozdravujem Vás ... Zastonala som slovami básnika a pozrela na davy, tiahnuce sa k týmto výšinám s rovnakým nápadom ako som mala ja. To ste nezažili. Toľko ľudí kráčajúcich po chodníkoch a cestách, s batôžkami aj bez batôžkov, ste nevideli ani na jarmočných trhoch. Fakt, davy. Ľudia sa v zástupoch presúvali medzi stánkami so suvenírmi.

Najväčším hitom reprezentujúcim slovenské výrobky boli plyšové ovečky, vyrobené v Číne. Ovečky s ružovým kvietkom v papuľke pre dievčatká a ovečky s modrými nohavicami pre chlapcov. Občas nejaký z dreva vystrúhaný luk, rapkáč, klobúk - však Slovensko a tričko s nápisom Vysoké Tatry. No nevyber si a neurob radosť svojím blízkym. Priniesť suvenír sa patrí. Podľa politikov  máme predsa podporovať tých našich slovenských podnikateľov, aby sa z ich ziskov platili vyššie dane, odvody a všetci sme sa mali lepšie. Tak šup, šup, jedna ovečka pre dievčatko a dve pre chlapcov, nech sa tá štátna kasa plní.

Slovenská ovečka - Made in China (Zdroj: www.tv.noviny.sk/ekonomika)
Slovenská ovečka - Made in China (Zdroj: www.tv.noviny.sk/ekonomika) 

Napriek tomu, že Tatry boli prepchaté, reštaurácie boli poloprázdne, ale potraviny vo večernejších hodinách úplne vyrabované. Chýbali hlavne lepencové potraviny. Rozumej tie, ktoré si dáte medzi chleba, zlepíte to maslom a použijete v čase hladu, so stolovaním na parkovisku alebo pri vyrúbanom pni tatranského stromu. K tomu servítka z použitého chleba, jedno chladené a dovolenkové menu je vybavené.

V  Tatrách, koniec koncov ako skoro v celej gastronómii na Slovensku, udreli na ceny. Polievka štyri eurá, hlavné jedlo začínalo sumou šesť päťdesiat a viac. Čo by ste dostali za šesť päťdesiat? No napríklad pizza štangle alebo kôprovú s knedľou. Bryndzové sú už náročnejšie a taký burger rovných jedenásť eur. Nech by ste počítali ako počítali, štvorčlenná rodina by komplet obed pod päťdesiat eur nedala. Špecialitou pri platení bolo masívne uprednostňovanie hotovosti. Vždy sa čašník opýtal, či nemáme hotovosť. Ktovie prečo? Však štátna pokladňa sa naplní aj z účtu! Ibaže by ....?  Niektorí zákazníci napriek vyslovenému prianiu trvali na karte. Mala som pocit, že v tomto systéme nechcú hodiť svoje mince do bezodnej studne, lebo sa jednoducho už nechcú vrátiť. Možno práve aj toto vysvetľuje poloprázdne reštaurácie a preplnené potraviny. Nechcem hodnotiť to, či sú Tatry drahé alebo nie, pretože každý to má nastavené podľa svojho príjmu. Každý má inú životnú úroveň a to, čo je pre niekoho nič, pre iného predstavuje celodenný zárobok alebo si to už ani nemôže dovoliť. Na porovnanie však len taká maličkosť. V máji som bola služobne v Prahe. Ceny ubytovania aj stravy znížili o päťdesiat percent, lebo chceli získať zákazníkov, o ktorých prišli počas korony. V  tomto období začali chodiť na obed do centra aj domáci. Vysvetlili nám, že pri týchto cenách sa im jednoducho neoplatí doma variť a tak sa centrum Prahy zaplnilo usmiatymi a vytešenými turistami, pomiešanými s pražákmi, ktorí sa s radosťou delili o svoju spokojnosť s nami bratskými Slovákmi. Nuž, iný kraj, iný mrav.

Ešte na okraj k tomu moru. Predstava nádherného blankytu, vôňa vody, all inclusive, s dlhými tabuľami plnými jedla, ovocia, zeleniny, zmrzliny a zákuskov sa akosi ťažko vyrovnáva s tým, čo mi tento rok ponúkli Tatry. Áno tie naše ospevované Tatry, s nádhernými horami, zdravými túrami a čerstvým vzduchom.

Neviem ako vy, ale ja na budúci rok korone poviem nie. Nevymením! Zatiaľ sa mi neponúklo nič lepšie a to napriek tomu, že ľudia sa v Tatrách správali výrazne slušnejšie a profesionálnejšie ako v minulosti. Napriek tejto zmene poviem korone strč si to za klobúk a nechaj ma žiť, cestovať po svete, poznávať podnikanie tam, kde to vedia a dávajú mi najavo, že sú radi, že som prišla, že chcú aby som sa vrátila a možno poslala aj ďalších! Tatrám zatiaľ odkazujem len to, že nevyužili príležitosť získať si ma ako turistu na opakované návštevy.

 

 

 

 

 

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu