Pán premiér, je tu aj informatizácia!

Písmo: A- | A+

Od začiatku jesene sa nám tu pandémia rozširuje a rozširuje. Najprv boli problémy so sledovaním kontaktov nakazených. Úrad verejného zdravotníctva, napriek tomu, že sa to celé leto dalo očakávať, nestíhal.

Neskôr mu na pomoc pridali vojakov, ale dnes sa už o sledovaní kontaktov nakazených ani nehovorí, systém sa celkom evidentne zrútil. 

Bol tu pokus o celoplošné testovanie, ešte pred ním lockdown. Potom trochu uvoľnenie, potom ďalší lockdown, ktorý máme dodnes. A počty nakazených, hospitalizovaných a zomrelých ďalej rastú a rastú. Nepoviem nič nové keď skonštatujem, že ľudia trpia a z premianta Európy sme sa poctivo prebojovali na jej chvost.

Aj keď je korona rozšírená po celom svete, nie v každej krajine je to také tragické ako u nás. K napísaniu tohto blogu ma popchlo nedávne oznámenie v novinách, že mesto Nitra sa chystá zaviesť sledovanie korona pacientov a ich vakcinácie pomocou mobilnej aplikácie. A položil som si otázku, Preboha, prečo mesto Nitra? Kde to sme?

Veď mobily máme prakticky všetci. Vyvinúť dnes mobilnú aplikáciu určite nie je žiaden svetoborný problém, skôr naopak. Drvivá väčšina mobilov má zabudované GPS čiže je tu informácia, kde sa mobil nachádza. Keď sa k tomu pridá informácia kto je nakazený vieme, s kým sa v posledných dňoch stretol. Tiež tam vieme dať informáciu kto je zaočkovaný a teda by sa napríklad mohol pohybovať voľnejšie.

Vo svete je množstvo príkladov, kde majú s koronou podstatne menšie problémy a podobné metódy používajú, napríklad Japonsko a Taiwan, ale aj iné. Nebolo by oveľa výhodnejšie sa po svete poobzerať, niečo v tomto smere urobiť a namiesto toho sa tu nedohadovať či celoplošné testovanie, lockdown alebo vakcinácia?

Nemôžem si samozrejme odpustiť ani otázku, čo v tomto smere urobil Úrad verejného zdravotníctva? A máme aj niečo také ako Ministerstvo informatizácie! Veď to sú do neba volajúce zlyhania! Možno nie som ďaleko od pravdy keď poviem, že pri troche rozhľadenosti nám tu mohla pobehovať aj polovica tých chudákov, ktorí na koronu dodnes zomreli.

Je to už hodných zopár rokov, čo informatizácia hýbe týmto svetom a uľahčuje nám všetko možné. Takže pán premiér, prosím Vás, čo kedy ste Vašu koronovú iniciatívu zamerali trošku aj týmto smerom?

Skryť Zatvoriť reklamu