Amerika
Kórejci považujú každého belocha za Američana, no keď si ich pomýlite s Japoncom, strášne sa im to nepáči.
Imitácie amerického života sú pre nich neuveriteľne dôležité. Keby ste videli, v akých „klietkach" tu hrajú golf, smiali by ste sa. V Amerike, kde je na golfové „greeny" miesta a miesta, je golf obľúbený u vyšších vrstiev, a Kórejčania radi dávajú najavo svoj status, spoločenský aj finančný. Ako všetko, na čo je tu málo miesta, aj golf je nehanebne predražený.
Mladí Kórejčania radi plytvajú plastami a papierom častým navštevovaním amerických kaviarňových reťazcov.
Napriek tomu sa mi stalo, že keď nás raz jeden pár počul rozprávať sa s manželom po anglicky, chlap ohrnul nosom a pohŕdavo povedal po kórejsky žene: "Američania." Prešli sme s mužom do slovenčiny a okamžite sme boli Rusi.
Autá
Prekvapilo ma, že tu takmer nevidieť farebné autá. Kórejčania najradšej kupujú vozidlá čiernej a striebornej farby, lebo je to „znak luxusu".
Kórejskí vodiči chodcom venujú pramalú pozornosť, nestoja na červenú a dokonca aj státie auta na priechode pre chodcov je bežné.
Autobusy
Vodiči autobusov tu absolútne nevedia šoférovať a väčšina z nich by na Slovensku už dostala vynadané od každého jedného cestujúceho. Letia do zastávky, potom dupnú na brzdu, takže ak stojíte, udržať sa na nohách je artistické umenie.
Japonsko
Je lepšie ísť na dovolenku do Japonska ako do Vietnamu, pretože Japonsko je drahé, nie každý si to môže dovoliť a preto to znie lepšie. Takýto názor som tu počula. Ja som v Japonsku bola a páčilo sa mi, do Vietnamu som sa však zamilovala.
Luxus
Ich obľúbené slovo. Nakupovanie je tu strašné. Výber medzi Chanelom za nehorázne ceny (samozrejme) alebo šatstvom na trhu „made in China".
Móda
Mladé Kórejčanky nosia sukne, ktoré nenechávajú nič na predstavivosť a opätky, ktoré z ich členkov robí ohrozený druh. Nikdy som nevidela toľko dievšat s barlami a nohou v sadre, ako odkedy žijem v Kórei.
Ženy sú tu však málokedy viac ako ozdoba, konkurencia je veľká, vydajom ide o veľa, takže tu je vysvetlenie.
Čo však najviac šokovalo mňa (považujte ma za zimomravú osobu), boli poltopánočky, takzvané balerínky, v ktorých Kórejčanky cupitajú po udupanom snehu v mínusových teplotách, často bez pančušiek, naboso.
V Ázii prekvitá trh s falošnými výrobkami a Kórea nie je výnimkou. Vedie to k úsmevnému obrazu na uliciach. Takmer každá žena nesie kabelku Luis Viutton, Balenciaga alebo Chanel, takže je zdiaľky aj tažko poznať, kto má pravú, ktorej cena sa pohybuje v tisícoch dolárov, a kto falošnú, za niekoľko desiatok. Je faktom, že Kórejčania síce dbajú o značku, nie však o originalitu.
Dospelé ženy milujú volány a čipky, dievčatá (ale dokonca aj chlapci) obrázky Mickey Mousa na tričkách.
Vzdelanie
Až kým sa nedostanú na univerzitu, je život mladých Kórejčanov utrpením, ktoré nemá žiadny zmysel. Študujú milión rôznych vecí naraz a v jednom kuse. Pritom tu ide zväčša o memorovanie bez akéhokoľvek samostatného uvažovania. Výsledkom je neschopnosť vyjadriť vlastný názor alebo povedať jednu súvislú vetu (absolútne nepreháňam) v cudzom jazyku, ktorý študovali niekoľko rokov. Na univerzite sa im potom už nechce vôbec nič. Bežne „žobrú" o dobrú známku. Diplom sa väčšine aj tak podarí získať. Na základe neho ich potom niekto zamestná a od piky ich vyškolí.
Neverte testovaniu žiakov v jednotlivých krajinách. Ázijčania sú experti v písani testov. To je ale tak asi všetko.
Kórejskí učitelia cudzích jazykov sa zameriavajú na gramatiku a často sami nie sú schopní komunikovať v jazyku, ktorý vyučujú, preto si majetnejšie rodiny platia amerických či britských súkromných učiteľov.
Kórea je doteraz jediná krajina, kde sa mi stalo, že v duty free obchode na letisku predavačka nevedela vôbec po anglicky.