Krakoa, utopický ostrov mutantov, bol zničený. Jedna éra sa tak skončila a na všetkých jej obyvateľov čaká nový začiatok. Kwannon nie je výnimkou.
O pôvode Kwannon toho v rámci jej komiksového životopisu veľa nevieme. Isté je len to, že táto mutantka bola odmalička obdarená telepatickými schopnosťami, aj keď len na nízkej úrovni. Absolvovala náročný tréning rôznych bojových umení a postupne sa stala hlavným zabijakom japonského kriminálneho lorda Nyorina.

Na komiksovú scénu sa dostala v roku 1989, ale nebol to práve jednoduchý začiatok. V rámci série The Uncanny X-Men odštartovala jej premena na Psylocke, čo je mnohými označované za jeden z najkomplikovanejších dejových zvratov v rámci Marvel komiksov. Príbehový guláš obsahuje samostatnú postavu Betsy Braddock, výmenu tiel, zmätky okolo ich zlúčených identít, schopností, spomienok a samotného ukotvenia v rámci X-Men tímu. A nevyriešilo to ani odhalenie výmeny tiel v roku 1993. Niekedy sa táto neprehľadná situácia využívala ako dejová zápletka, ale oveľa častejšie boli výsledkom tejto duality iba dopletení čitatelia.
Definitívneho rozuzlenia sa táto telenovela dočkala až v roku 2019, keď sa v rámci série Fallen Angels konečne jasne definovala Psylocke - Kwannon ako samostatná hrdinka. Mohol sa tak začať jej rozvoj bez zbytočných kostlivcov z minulosti. Kwannon sa stala súčasťou najnovšej verzie tímu X-Men a zároveň sa nedávno stala hrdinkou aj samostatnej série.
Sólovku Psylocke píše Alyssa Wong, ktorá má v portfóliu napríklad uletený fenomén Alligator Loki, Deadpoola alebo Captain Marvel.

Príbeh odštartovala ako látku prístupnú pre všetkých. Na začiatku diania žmurkne na čitateľov a odporučí im tímovku X-Men, v ktorej Kwannon tiež vystupuje. Cyclops ju ako šéf tímu pošle na nútenú dovolenku, a tak nie je súčasťou ďalšej misie. Nasleduje teda samostatné dobrodružstvo, ktoré ponúka dostatok priestoru pre budovanie základov tejto postavy.

Prostredníctvom akcie spoznávame jej mutantské schopnosti a výsledky tvrdého bojového výcviku. Nie je to však iba o akcii. Na scéne sa objavuje aj jej blízka osoba, vďaka ktorej vidíme Kwannon ako zraniteľnú a láskavú bytosť. Jej nový sidekick ju následne upozorní na stopu, ktorá vedie k niečomu, čo by sa dalo označiť za obchod s biologickými zbraňami. Zistenie, o čo naozaj ide, umožní traumám z detstva vyplávať na povrch.
Nekoná sa teda žiadna motanica. Ako bolo spomenuté v úvode, Psylocke je čitateľovi dostatočne predstavená. Alyssa Wong má zároveň veľký manévrovací priestor na ďalšiu prácu a rozvoj.
Kresba, o ktorú sa postaral Vincenzo Carratù (Astonishing Iceman, Dracula: Blood Hunt), je moderný štandard, ktorý môžeme vidieť vo väčšine Marvel komiksov. Vyzdvihol by som akciu, ktorá je dostatočne dynamická a zároveň prehľadná. Srší z nej energia a dokáže čitateľa strhnúť.
Celkovo teda ide o podarený štart novej série, ktorá má potenciál zaujať dlhoročných fanúšikov X-menov, ale aj náhodných okoloidúcich. Hriechy z minulosti sú vyriešené a na Kwannon by mohla čakať zaujímavá budúcnosť a nás, čitateľov, kvalitné čítanie.
Psylocke #1 - vyšlo 13.11.2024
Scenár – Alyssa Wong
Kresba - Vincenzo Carratù
Koloring - Fernando Sifuentes
Lettering – Ariana Maher
Obálka - Mahmud Asrar / Matt Wilson
Vydavateľstvo – Marvel Comics
Počet strán - 28