Pán premiér, vy si robíte z ľudí žarty?

Dňa 2.1.2017 uverejnil pán premiér na svojom facebooku video, kde na záver hovorí, že (citujem): “aj ľavica je výborný hospodár a dokáže prinášať fantastické hospodárske výsledky a posledné čísla sú toho presným dôkazom.”

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Tak sa pozrime, čoho dôkazom sú posledné čísla. Hotovostný schodok bol plánovaný vo výške 1.970 mil. € a na konci roka, po zavretí účtovných kníh, ako hovorí pán minister financií, bol tento hotovostný schodok vo výške 980 mil. €. Čiže by sa malo jednať o úsporu 990 mil. €. Ide však naozaj o úsporu?

Podľa mňa je to skôr dôkaz nasledovného:

Po prvé, vláda nestihla minúť toľko, koľko plánovala. To je však prejav zlého manažmentu, nielen vlastných zdrojov, ale hlavne zdrojov z eurofondov. Opäť sa opakuje scenár, že nie sme schopní pružne čerpať eurofondy, dokonca ani tie, ktoré sme plánovali. A predstaviť to ako úsporu vo výške 512 mil. €? Toto sú peniaze, ktoré vláda v roku 2016 nestihla investovať do rozvoja Slovenska a tým jeho rozvoj oddialila. Toto je podľa Vás, pán premiér, práca výborného hospodára? Na nečerpanie eurofondov upozorňuje aj tlačová správa Ministerstva financií SR zo dňa 14.12.2016. Podľa nej je čerpanie prostriedkov z nového obdobia 2014 - 2020 na úrovni 1,94 %. Tento stav čerpania je po dvoch rokoch fungovania nového programového obdobia neakceptovateľný.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po druhé, podnikateľské prostredie bolo produktívnejšie ako sa plánovalo - odviedlo sa viac odvodov do Sociálnej poisťovne a taktiež poisťovňa vyplatila menej dávok ako predpokladala. V rámci štátneho rozpočtu tak došlo k úspore na transfere pre Sociálnu poisťovňu vo výške 269,7 mil. €. Vláda každý rok zvyšuje minimálnu mzdu, čím zvyšuje i výšku a objem odvedených odvodov do rozpočtu Sociálnej poisťovne, čo v konečnom dôsledku spôsobí, že zo štátneho rozpočtu je potrebné previesť menej. Minulý rok však opäť podnikateľské prostredie bolo produktívne a vygenerovalo nové pracovné miesta, bol mierny nárast miezd, a toto všetko pôsobí na zaplatené odvody do Sociálnej poisťovne a tým znižuje nárok na štátny rozpočet. To, ako pôsobí takéto zvyšovanie minimálnej mzdy na podnikateľské prostredie je na samostatný blog, nehovoriac o ďalších opatreniach, ktoré vláda priniesla v roku 2016 do Národnej rady na schválenie, a ktoré negatívne poznačia podnikateľské prostredie. Z tohto nárastu odvodov do Sociálnej poisťovne môžeme skôr konštatovať, že Slovensko sa nachádza v cykle ekonomického rastu, ktorý sa stará o vyššie príjmy a teda, ak niekto prináša fantastické hospodárske výsledky, tak to sú naši podnikatelia a nie "ľavica".Čo je na veci najsmutnejšie? Tieto výsledky prinášajú naši podnikatelia napriek vláde, nie s jej pomocou!

SkryťVypnúť reklamu


Takže na záver by som už iba dodal, že to, čo sa pôvodne javilo ako úspora, sa nakoniec ukazuje ako prejav zlého manažmentu vlády v kontraste s produktívnym podnikateľským prostredím.

Eduard Heger

Eduard Heger

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som poslanec za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO). Šťastný manžel, otec 4 detí, ekonóm a manažér, ktorý po tom, ako skúsil život v USA, tam takmer natrvalo zostal žiť. Ale doma je doma. Slovensko je pre mňa krásna krajina s veľkým potenciálom, žijú tu výnimoční ľudia. Preto verím, že našu krajinu čakajú v budúcnosti veľké veci. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu