Prepad ekonomického rastu zastihol vládu nepripravenú

Život je niekedy ako na hojdačke, po dobrých časoch prídu horšie a opačne. Podobne to vyzerá vo svetovej ekonomike, ekonomický cyklus je prirodzená vec. Jeho interval sa môže líšiť, raz môžu byť dobré časy dlhšie, inokedy kratšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Zažívame to dnes aj na Slovensku. Pár rokov po kríze trvali dobré časy, môžeme ich nazvať 7 úrodných rokov. Tieto úrodné roky 2013 až 2018 pripadli na vlády Smeru-SD.

Dobrý hospodár by tieto dobré časy, slnečné počasie využil naplno. Využil by ich na opravu oblastí, kde to dobre nefunguje, zainvestoval by do rozvoja a pripravil by sa na horšie časy. Aj tým, že zníži svoj dlh, aby si prípadne v horších časoch mohol požičať.

Takto sa správa zodpovedný hospodár. Vie, čo urobiť s peniazmi, aby sa nerozkotúľali a v horších časoch neprišla núdza. Zlý hospodár, naopak, všetko preje, minie, nič neodloží a nič neopraví, dlh nezníži, ba naopak, ešte ho zvyšuje. Iba si užíva dobré časy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak hovoríme o štáte, takýto zlý hospodár ešte aj vyberie od ľudí viac skrytých daní, aby mal svoje vrecká plné a mohol rozdať kamarátom cez rôzne predražené zákazky.

Keď sa dobré časy končia, je spokojný, že jeho kamaráti majú plné vrecká, on s nimi a horšie časy sa ich nijako nedotknú.

To sa však už nedá povedať o obyčajných ľuďoch. Tí v horších časoch môžu veľmi ľahko pocítiť prepúšťanie a život bez stabilného príjmu. Jeden minister financií povedal, že dobré hospodárenie je ako teplý kabát, ktorý sa mu na slnku zdá byť zbytočný, v zlom počasí však môže človeku zachrániť život.

Vlády Smeru-SD tento teplý kabát občanom Slovenska nezabezpečili a ešte im nahovorili, že ho ani nebudú potrebovať. Slovensko na horšie časy nepripravili a už zrejme na to nebude ani priestor.

SkryťVypnúť reklamu

Lebo dobré časy sa končia a prichádza ochladenie. Nikto nevie odhadnúť, aké silné bude a čo všetko spôsobí. Vieme, že nás zrejme čaká tvrdý Brexit a Slovensko to silno pocíti. Vieme, že obchodná vojna medzi USA a Čínou už má dopad na ekonomiku EÚ. Ideme do ťažších ekonomických časov a - nepripravení.

Do vlády preto musia prísť ministri, ktorí vedia z každého eura vyťažiť čo najviac. Už sa Slovensko nemôže spoliehať, že do rozpočtu natečie viac peňazí a zachráni to neschopných a rozšafných ministrov.

Potrebujeme vládu, ktorá vie svojim občanom dodať kvalitné služby za primeranú cenu. Nie prehnanú, ako to bolo za vlád Roberta Fica, ale skutočnú hodnotu za peniaze. Na to musia byť ministri zdatní, dobrí hospodári a hlavne bez kamarátov, ktorí by si z ich ministerstiev chceli napchať vrecká.

SkryťVypnúť reklamu

Toto chceme ponúknuť v najbližších voľbách. Už dva roky naše odborné skupiny pracujú a dýchajú súčasným ministrom na chrbát. Sú medzi nimi odborne zdatní ľudia, ktorí by vedeli ministerstvo viesť v prospech občanov a prinášať im najvyššiu hodnotu za ich peniaze.

_____________________

Sledujte moju prácu v parlamente TU.

Eduard Heger

Eduard Heger

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som poslanec za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO). Šťastný manžel, otec 4 detí, ekonóm a manažér, ktorý po tom, ako skúsil život v USA, tam takmer natrvalo zostal žiť. Ale doma je doma. Slovensko je pre mňa krásna krajina s veľkým potenciálom, žijú tu výnimoční ľudia. Preto verím, že našu krajinu čakajú v budúcnosti veľké veci. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu