Richterov nápad je adeptom na byrokratický nezmysel roka

Vláda bude plánovanou zmenou zákona o nelegálnej práci šikanovať jednoosobové eseročky. Ministerstvo práce chce pridať malým a stredným podnikateľom zbytočnú záťaž. Namiesto zjednodušovania života ľuďom ide úplne opačným smerom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Podnikatelia sa u nás dlhodobo sťažujú na nadmernú administratívnu záťaž a byrokraciu. Kvalita podnikateľského prostredia na Slovensku klesá, o zásadných riešeniach sa viac rozpráva ako koná. V rebríčku Indexu kvality podnikateľského prostredia Doing business sme sa prepadli z 29. miesta v roku 2016 na 39. miesto tento rok. Byrokraticky index, ktorý sa aktualizuje každý rok, hovorí, že podnikatelia strávia byrokraciou 164 hodín ročne. To je takmer jeden pracovný mesiac, ktorý sa musia venovať byrokracii na úkor času, ktorý mohli venovať svojim klientom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kategória malých a stredných podnikov sú kostrou každej ekonomiky. U nás malé a stredné podniky tvoria 99,9% subjektov na trhu, pričom ročne generujú 52,7% HDP. Na Slovensku je nevyhnutné, aby sa regulácia v tomto sektore výrazne znižovala. Zdravé podnikateľské prostredie je totiž základom silnej ekonomiky.

Teraz však prichádza na scénu Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré ide do podnikateľského prostredia silno zasiahnuť, ale vôbec nie pozitívne. Chystá sa zmeniť zákon o nelegálnej práci tak, že zamestnávateľom bude aj ten, kto nikoho nezamestnáva. Ide zvlášť o ľudí, ktorý podnikajú na svoju eseróčku (s.r.o.). To, čo na nich uplietlo ministerstvo práce je v praxi viac ako absurdné. Majitelia eseróčky budú musieť spĺňať všetky pravidlá bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. To, či ich dodržiavajú bude kontrolovať inšpekcia. 

SkryťVypnúť reklamu

Týmto sa ministerstvo pána Richtera znovu blyslo. V nedávnej minulosti sme tu už mali skvost z jeho dielne. Išlo o povinnosť uvalenú na podnikateľov, ktorí mali dôkladne preveriť svojich dodávateľov, či náhodou nezamestnávajú nelegálne svojich zamestnancov. Takto absurdne sa bojovalo v minulosti proti nelegálnej práci a dnes sa znovu energia aparátu veľkosti ministerstva míňa na nezmyselné veci.

Pán Richter sa síce teší z nízkej nezamestnanosti, no situáciu na pracovnom trhu nezvláda. Veď posúďte sami. Na západe krajiny máme 56 tis. voľných pracovných miest, ktoré nevieme obsadiť, v strede a na východe Slovenska je 96 tis. nezamestnaných dlhšie ako jeden rok a minulý rok každé 4. miesto obsadili cudzinci. Toto sú skutočné problémy, ktoré by mal minister Richter riešiť. A nápady o tom ako zavádzať nové regulácie do už aj tak reguláciami nabitého podnikateľského prostredia, by mal konzultovať prinajmenšom s ministrom hospodárstva. Práve jeho úlohou je znižovať byrokratickú záťaž.

SkryťVypnúť reklamu

My si myslíme, že podnikateľské prostredie musíme zjednodušiť. A musíme začať od tých najmenších, začínajúcich a tých, ktorí by radi začali, ak by to bolo jednoduchšie. Preto máme v našom programe napríklad riešenie pre začínajúcich alebo malých podnikateľov, princíp jeden dokument – jedna platba – žiadna ďalšia byrokracia. Zaplatí jednu paušálnu sumu ročne a byrokracia už pre neho nebude nočnou morou. Touto jednou platbou pre neho budú všetky povinnosti pre daný rok vybavené. 

Viac o našich riešeniach v oblasti podnikateľského prostredia nájdete tu: http://www.obycajniludia.sk/program/podnikatelske-prostredie/

Eduard Heger

Eduard Heger

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som poslanec za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO). Šťastný manžel, otec 4 detí, ekonóm a manažér, ktorý po tom, ako skúsil život v USA, tam takmer natrvalo zostal žiť. Ale doma je doma. Slovensko je pre mňa krásna krajina s veľkým potenciálom, žijú tu výnimoční ľudia. Preto verím, že našu krajinu čakajú v budúcnosti veľké veci. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu