Odchod Veľkej Británie. Poučíme sa?

Nebolo chybou pýtať sa Britov, či chcú zostať, alebo odísť. Chybou bude, ak po ich odchode nič neurobíme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Brexit je vizitka európskeho politického establišmentu. Nechcem tým povedať, že Európska únia je zlý projekt, práve naopak, Európska únia je skvelé spoločenstvo postavené na zdravých princípoch a hodnotách. Pre nás Slovákov má členstvo v únii európskych krajín veľký bezpečnostný, ekonomický, sociálny a kultúrny význam. Pre každého člena únie!

Avšak, tieto hodnoty a princípy sme už dávno začali pomaly opúšťať. Politici omámení dôležitosťou ekonomických ukazovateľov, občania zamotaní do spleti Európskej legislatívy, zabúdajú na kľúčovú myšlienku od ktorej celý projekt únie začínal: Únia vznikla na to, aby sme si vzájomne pomáhali a chránili sa. Nemecko a Francúzsko sa partnerstvami na ekonomickej úrovni previazali, aby po dvoch svetových vojnách na seba už nemali ani len chuť zaútočiť. Všetci videli, že vojna a konflikt nie je cesta budúcnosti. Chrániť jedinečnosť národov a pomáhať si vo vzájomnom rozvoji! Úcta a rešpekt ku kultúrnej individualite a spoločné zdieľanie dobier bol stavebný kameň. Pre víziu dosiahnutia spoločného dobra sa zakladajúce krajiny rozhodli odkrojiť z domáceho chlebíka a rozdeliť sa z kontinentálnym susedom. Položili sa základy nádejného partnerstva. To, čo teraz z pomyselnej strechy spoločného domu európskych spoločenstiev badať je skepsa obyvateľov nižších podlaží domu. Zdá sa im, že správca budovy si za ich peniaze a slobodu postavil slonovinovú vežu a tak niektorí obyvatelia ponúkajú extrémne riešenie: Zrútiť celé dielo na hlavu správcovi budovy. Neuvedomujú si, že budú to aj ich byty, ktoré povalia. O dva týždne sa Slovensko chopí kormidla lode európskych partnerov. Predsedníctvo je naša príležitosť prispieť k obnove dôvery v spoločný európsky projekt.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kritizujme a hodnoťme s ohľadom na to, že takto sa rozhodla vyspelá demokratická krajina. Prosím, neprehliadnime to. Či už Cameronove motivácie boli zhodnotiť politický kapitál konzervatívcov v ich prospech, alebo vydobyť lepšie postavenia Británie v únii: 72,2% oprávnených voličov sa vyslovilo! Nech už sa rozhodli pre čokoľvek, je to národ, ktorý si vyberá svoju cestu, a tak to je vždy správne. Áno, lídri majú viesť. S nadhľadom, podľa informácií, ktoré dostanú na základe svojej pozície a osobného presvedčenia pracujú v prospech krajiny. Ak dôjde ku kompromitácii jedného či druhého, odstúpia. A tak je to správne. Na individuálnej úrovni tým ukazujú, že si spoločný záujem a spoločné dobro cenia viac ako svoje ambície a presvedčenie. Čo sa týka nás a Británie, jedno je už teraz isté, stratili sme partnera v boji za slobodnú, necentralizovanú Európu.

SkryťVypnúť reklamu

Je to pre nás jasný signál, aby sme naše európske spoločenstvo reformovali a nie búrali

.

Eduard Heger

Eduard Heger

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som poslanec za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO). Šťastný manžel, otec 4 detí, ekonóm a manažér, ktorý po tom, ako skúsil život v USA, tam takmer natrvalo zostal žiť. Ale doma je doma. Slovensko je pre mňa krásna krajina s veľkým potenciálom, žijú tu výnimoční ľudia. Preto verím, že našu krajinu čakajú v budúcnosti veľké veci. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu