Ústavný súd. Ďalšia obeť vládnej hry o tróny?

Je veľmi zlé, že diskusia okolo Ústavného súdu sa nevenuje výberu tých najlepších z najlepších. Tých najkvalitnejších z kvalitných.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Väčšina debaty sa namiesto toho točí okolo vládnych kšeftov s funkciami. Gro pozornosti sa tak venuje tomu, kto tam byť nemá. A to len preto, že do ringu vstúpili tí, ktorí by sa na Ústavný súd dostať nikdy nemali.

Dôležitejšie však je, kto tam bude. A na rovinu, medzi 39 kandidátmi na ústavných sudcov sú aj kvalitní a slušní ľudia. 

Všetci vieme, že to, kto v Košiciach sedí má veľký význam pre spravodlivý a jasný výklad Ústavy. Morálny a odborný kredit sudcov je rozhodujúci pre ochranu práva a rozuzlenie sporov medzi ústavnými orgánmi. Nakoniec, sudcovia rozhodujú tiež o sťažnostiach týkajúcich sa volieb, či súladu zákonov s demokratickými hodnotami alebo o žiadostiach občanov, ktorí sa už nikde nevedia dovolať spravodlivosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ústavný súd je tak významný pre kvalitu demokracie. Kvalita demokracie má zase významný vplyv na životnú úroveň všetkých občanov. Stačí, keď si uvedomíme myšlienku z nedávnej diskusie na túto tému: „Keď nepočítame ropné štáty a Singapur, na svete niet krajiny s horšou demokraciou ako Slovensko, ktorá by bola zároveň bohatšia.“

Nejde teda len o funkcie v štátnej inštitúcii. Ide o hodnoty a kvalitu života nás všetkých. Ústavný súd ju často môže ovplyvniť, čiže aj zhoršiť. Ak sa na Ústavný súd nedostanú čestní odborníci, bude to premrhaná šanca pre Slovensko na ďalšie dekády rokov. Táto vážená a nezávislá inštitúcia sa stane obeťou politických hier o tróny. Tomu treba zabrániť, pretože by to bol vážny problém.

SkryťVypnúť reklamu

Koreň problému treba hľadať v mentálnom nastavení predsedov vládnucich strán. Neveria v nezávislosť a nerešpektujú ju. Úrady, ktoré majú byť podľa zákona nezávislé obsadzujú svojimi politicky unavenými kolegami, alebo sa tam na dôchodok odoberajú sami.

Výsledok? Ruka ruku myje. Úrady nerozhodujú nestranne a spravodlivo, ale stranícky, tak, ako práve vláda potrebuje. To isté nás bude čakať aj na Ústavnom súde ak vládna koalícia neodolá pokušeniu zneužiť väčšinu v parlamente. 

Dnešná opozícia má na Ústavnom súde viacero podaní. Súd, ako nezávislá inštitúcia, by mal rozhodnúť o súlade týchto zákonov s Ústavou. V sporoch napríklad ide aj o slobodu podnikania alebo právo na osobné vlastníctvo.

SkryťVypnúť reklamu

Množstvo týchto sporných zákonov vyšlo z dielne vlád Smeru. Ak sa stanú ústavnými sudcami niektorí zo súčasných politikov, budú rozhodovať nezávislo? Budú hľadať pravdu a spravodlivosť, aj keby to znamenalo, že rozhodnú o neplatnosti zákonov, pod ktorými sú sami podpísaní?

Súčasná vláda je vládou nikdy nekončiacich káuz, protestov, neustálych odchodov ministrov a politických skutkov, ktoré patria do kategórie – hodnotový suterén. Voči tomuto je dobrou alternatívou každý, kto má čestnú a jasnú predstavu o krajine, kde vládne spravodlivosť.

Pri voľbe ústavných sudcov prežívame ďalší hodnotový zápas. Povedzme si jasne, že akokoľvek veľké znechutenie ich hra o tróny vyvoláva, nesmieme im dovoliť znechutiť ďalšiu časť verejnosti tak, že by stratila záujem o veci verejné. Vyhrali by v tomto zápase viac, ako sami chcú. Obsadili by na dlhé roky nielen Ústavný súd, ale celú našu krásnu krajinu.

Eduard Heger

Eduard Heger

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som poslanec za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO). Šťastný manžel, otec 4 detí, ekonóm a manažér, ktorý po tom, ako skúsil život v USA, tam takmer natrvalo zostal žiť. Ale doma je doma. Slovensko je pre mňa krásna krajina s veľkým potenciálom, žijú tu výnimoční ľudia. Preto verím, že našu krajinu čakajú v budúcnosti veľké veci. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu