
Najprv uvediem pre koho je podľa môjho názoru 2. pilier výhodný. Pre každého mladšieho ako 45 rokov, bez ohľadu na výšku príjmov. Prečo? Pri investovaní je dôležitý dlhodobý časový horizont. V najbližších rokoch bude na 100% predĺžený vek odchodu do dôchodku zo súčasných 62 rokov na 65, v „horšom“ prípade až na 67 rokov, ako je to vyspelých štátoch západnej Európy. Takže dnešný 45-tnik má do dôchodku 20 rokov čo je dostatočná doba, aby si na dôchodok v 2. pilieri nasporil. Nehovoriac o tom, že z 1. piliera bude dostávať ¾ dôchodku, lebo už cca 25 rokov odvádza odvody len do 1. piliera. A ak má niekto teraz relatívne nízky príjem, neznamená to, že ho bude mať nízky aj o 10 rokov.
Keďže odporúčam ľudom do 2. piliera vstúpiť, uvediem pár dôvodov prečo (pár výhod byť v 2. pilieroch):
1. Byť v druhom pilieri Vás NIČ, opakujem NIČ nestojí. Ani korunu. Len z odvodov, ktoré za Vás odvádza Sociálnej poisťovni zamestnávateľ pôjde polovica z dôchodkového poistenia na Váš osobný dôchodkový účet. Áno, Vám, budú to len Vaše peniaze, Váš majetok. Budú to iba Vaše peniaze a súdruhovi priemerovi klepnú zuby na prázdno. (V rozpočte na rok 2009 už ráta s 10 miliardami Vašich peňazí, ktoré chce prejesť, naozaj mu ich chcete odovzdať??? Že Vám Tomanová sľúbi, že o 30 rokov budete mať dôchodok vyšší ak ostanete iba v 1. pilieri? Bez akejkoľvek urážky, ale o 30 rokov tu už pani Tomanová nebude. Ale Vaše peniaze na osobnom dôchodkovom účte áno.)
2. Peniaze z 2. piliera sa dedia. (Jedno hrozné číslo: až 20% ľudí sa dôchodku nedožije!!!)
3. 1. pilier je neudržateľný, neustále menený a závisí len od politickej ľubovôle tej ktorej vlády. V najbližších rokoch bude musieť byť v 1. pilieri znížená zásluhovosť a zvýšená solidárnosť, t.j. aj keď budete zarábať 70 tis. mesačne budete mať iba o niečo málo vyšší dôchodok ako ten kto zarába 10 tis., na rozdiel od 2. piliera, kde je iba zásluhovosť, t.j. ak zarábate veľa, budete mať super dôchodok. Takže ak niekto teraz dôvodí, že z 1. piliera bude lepší dôchodok, lebo od 1. januára ideme zvýšiť dôchodky o 6,5% a výnosy v 2. pilieri sú momentálne záporné, je to iba dementné klamstvo.
4. Byť v obidvoch pilieroch znamená rozloženie rizika, t.j. je oveľa vyššia pravdepodobnosť, že sa k svojmu dôchodku dostanete. Kto nemá rád riziko je jednoznačne výhodnejšie byť v dvojpilierovom systéme a v druhom pilieri potom odporúčam konzervatívny fond. (Ak finančná kríza povedie k úplnému zrúteniu finančného systému a hlbokej recesii, bude to znamenať kolaps 1. aj 2. piliera, takže dôvodiť, že pre finančnú krízu je treba opustiť 2. pilier je úplne scestné)
5. Práve teraz je vhodná doba na vstup, lebo finančné trhy sú na dne, alebo blízko dna, t.j. dnes budete kupovať lacné podiely, ktoré majú do budúcnosti veľký potenciál rastu.
6. Ešte nejaký ten mýtus na záver. Poplatky. Áno, v 2. pilieri sú, a nie sú malé. Ale poznáte súkromnú firmu čo by robila niečo zadarmo? Ja nie. No, ale poznáte nejakú štátnu firmu čo by robila niečo zadarmo? NIE, ANI TAKÁ NEEXISTUJE. Sociálna poisťovňa si z Vášho odvodu, ktorý by mal ísť na Váš osobný dôchodkový účet strhne 1%!!! Vraj za spracovanie. Keď Vám tak záleží na občanoch, súdruh priemer, čo takto zrušiť toto štátne výpalné? Však sociálna poisťovňa zhltne za rok na prevádzku zo štátneho rozpočtu 5 miliárd Sk, t.j. 10.000 Sk na jedného dôchodku za rok. Toto nie sú vysoké poplatky? Alebo mýtus: „Momentálne mám na osobnom dôchodkovom účte menej ako som tam vložil“ Nanešťastie máme finančnú krízu a vyvážené a rastové fondy sú momentálne v mínuse, to je fakt. Ale ja chcem iné podotknúť – že mám menej ako som tam vložil. Omyl kamaráti, s výnimkou SZČO, tam nikto z nás nevložil ani halier, ale vložil to tam Váš zamestnávateľ, ktorý za Vás platí odvody. Teda ak to beriem tak, že zamestnávateľ platí 14% a práve z nich ide 9% do 2. piliera a zamestnanec platí len 4% na starobné dôchodkové poistenie z hrubej mzdy, resp. z vymeriavacieho základu.
Je jasné, že socializmus už skončil (aj keď si to poniektorí nevšimli a správajú sa ako keby ešte bol). Takže každý sa musí v prvom rade vedieť o seba postarať sám a treba myslieť aj na zadné vrátka. Takže ja odporúčam popri 1. a 2. pilieri investovať aj do vzdelania, do 3. piliera, do nehnuteľností, do detí, do dlhopisov, do podnikania, na termínované účty a podobne. Jeden profesor nám na manažmente malých a stredných podnikov radil hneď po škole založiť si vlastné firmy a minimálne do 40-tky všetky peniaze riskantne investovať. Lebo je veľká pravdepodobnosť, že niektoré z tých investícií prinesú želaný profit. Ak prinesú, ste za vodou, ak nie, na starobu treba začať myslieť až po štyridsiatke. No ja hovorím, že najlepšie je niečo odkladať hneď od prvého zamestnania/podnikania.