Skoro každému sa to raz stalo, alebo stane. Otvoríte oči a miestnosť, v ktorej sa nachádzate, vám nič nehovorí, alebo je vôkol vás krajina, ktorú nepoznáte. Ešte horšie je, ak okolo seba vidíte neznáme zvieratá, rastliny a vtáky. A pritom cítite, že sa niečo nedobré stalo. Že ste tu vôbec nemali byť a práve na vás čakajú niekde inde. Napríklad ste mali vyberať šaty z čistiarne, byť na svojej svadbe, alebo viesť dôležitú poradu. A že sa niekto bude poriadne hnevať.
Existuje viacero spôsobov, ako sa dostať do takejto situácie. Tým najčastejším je opiť sa do bezvedomia a precitnúť. To je nielen najbežnejšie, ale aj najhoršie riešenie. Ste celý dolámaný, neviete, čo všetko ste popáchali a viete, že vina je iba na vás. Za vaše výčiny aj záhadné premiestnenie. Ak pravda nie ste v Hainburgu a nie ste Michal Kováč ml., ktorý sa úplne nevinne opil aj ocitol v zahraničí. Súčasný vývoj v SIS však žiaľ vôbec nevylučuje, že nebude mať nasledovníkov. Nemusia Vás uniesť len naši tajní, ale aj ich kolegovia z inej spriatelenej krajiny. Na večné časy a nikdy inak. To je prípad Alexandra Dubčeka, ktorý sa jedno augustové ráno ocitol vo vile pri Užhorode bez toho, aby vedel, kde je a čo sa s ním bude robiť.
Mohli vás tiež uniesť kvôli výkupnému, mimozemšťanov vylučujem. Nech sa stalo čokoľvek, správne cítite, že sa treba rýchlo presunúť tam, kde ste mali byť. To prvé, čo pre to musíte urobiť, je určiť, kde sa vlastne nachádzate. A či ste vôbec na Slovensku. Poskytnem Vám teraz desať praktických rád, ako zistiť, či ste v našej malej, krásnej a nevyspytateľnej domovine. Určite tam nie ste...
Ak sedíte vo vlaku a na displeji vidíte 270 km/h.
Ak v televízii hovorí predseda parlamentu a nie je to zo záznamu.
Ak sú v meste všade oddelené cyklotrasy a cyklistov je viac ako automobilov.
Ak na nočnej oblohe svieti Južný kríž.
Ak premiér hovorí kľudne, pokorne a priznáva, že sa mýlil.
Ak si všetci ľudia okolo vás vrátane politikov vážia vzdelanie ako jedno z najväčších bohatstiev.
Ak riadite auto a už celú hodinu sa nemusíte vyhýbať dieram.
Ak počujete: Prichádzame do stanice Boston South Station, výstup po pravej strane v smere jazdy.
Ak práve odstupuje politik, ktorý skopíroval diplomovú prácu.
Ak večeriate v rodinnej reštaurácii, ktorá má rovnakého šéfkuchára už tridsať rokov.
Áno, je aj niekoľko iných ukazovateľov, ktoré sa dajú použiť, určite aj vás niečo napadlo. Verím, že tieto rady nebudete nikdy potrebovať.
Tento text vznikol v Turíne a v Parme, kde som dobíjal energiu na to, aby sa mi na Slovensku ľahšie žilo.