Inšpiráciou pre napísanie tohto blogu bola komunikačná kampaň Danka a spol., v ktorej sa chvália svojimi aktivitami v prospech Slovenska a odvolávajú sa na svoju spolupatričnosť so Slovenskou národnou stranou založenou v roku 1871. Tu sú ich zásluhy, ktoré prezentujú na billboardoch i v on-line priestore. Dovolil som si ich rozdeliť na 3 základné oblasti:
Vytváranie nepriateľov a boj proti nim:
Určujeme pravidlá mimovládkam
Peniaze dávame na ochranu prírody, nie mimovládkam
Zastavili sme financovanie LGBTI projektov
Chránime naše deti od zvrátených ideológií
Regulujeme medvede. Chránime životy aj turizmus.
Šport:
Zaviedli sme športové poukazy
5% DPH Šport Ubytovanie Gastro
Medzinárodné športové podujatia, nárast turistov, rast ekonomiky
Rozvíjame cestovný ruch a šport
Podnikanie:
Chránime živnostníkov a malých podnikateľov
Znížili sme dane živnostníkom a malým podnikateľom
Nechám na vás posúdenie, či naozaj „zásluhy“ SNS korelujú s prioritami a potrebami našich občanov, musím však priznať, že aspoň zodpovedajú zameraniu ministerstiev im pridelených. Viditeľne však ani kreatívci národniarov nevyfabulovali nič, čím by sa mohli pochváliť v oblasti kultúry. Preto spomínajú iba zastavenie financovania LGBTI projektov. Ich priaznivcov odstrihnutie finančných zdrojov poteší, aj keď nemajú žiadnu šancu zaregistrovať jeho vplyv.
Môj krátky komentár: Mimovládne organizácie priniesli tejto spoločnosti viac osohu a napáchali oveľa menej škôd ako novodobá SNS od svojho založenia doteraz. Medvede sú vážny problém, ktorý vyžaduje riešenia, nie je však jasné, koľko životov občanov SNS zachránila od svojho nástupu a či vôbec nejaké zachráni. Našu mládež mravne neohrozujú homosexuálne páry, ale drogy (z nich hlavne alkohol) a aj politici, ktorí kradnú, klamú, podvádzajú a nemorálne žijú.
Celkovo sa jedná skôr o súbor zbožných želaní strany alebo jej sľubov, ktoré sa už tradične nenaplnia. Mojím súkromným názorom je, že medzinárodné športové podujatia, ktoré pre nás experti zo SNS zabezpečia, budú mať rovnaký dopad na rozvoj turizmu a rast ekonomiky Slovenska ako plánovaný summit Putin – Trump v kultúrnom dome v Očovej.
Preto navrhujem kampaň pozmeniť. Väčšinu bodov vynechať a ako inšpiráciu uvádzam návrhy troch nových bodov na zaradenie:
Rozkladáme veľké národné kultúrne inštitúcie
Vďaka nám Slovensko nemalo deväť mesiacov predsedu parlamentu
Obnovujeme dopravnú signalizáciu
Poďme sa teraz pozrieť na to, čo majú Dankovci spoločné so SNS, ktorá vznikla v 19. storočí a ku ktorej sa hrdo a bez hanby hlásia: „Slovenská národná strana (SNS) je najstarším politickým subjektom na Slovensku. Jej vznik sa traduje od 6. júna 1871. Moderná SNS bola znovu obnovená 7.marca 1990.” (zdroj: web SNS). Historická SNS zanikla v roku 1938, odkedy mohla fungovať len jedna štátostrana. Jej predsedami a dôležitými členmi boli, Viliam Pauliny-Tóth, Štefan Marko Daxner, Ján Francisci – Rimavský, Jozef Gregor-Tajovský, Andrej Hlinka, Milan Hodža, Svetozár Hurban-Vajanský, Jozef Škultéty, Vavro Šrobár a mnohí iní. Vzdelanci, historici, politici, vedci, spisovatelia. Osobnosti, ktoré nám zanechali výnimočné literárne diela, historické, filozofické a vedecké state.
Novodobá “SNS” je na scéne už 34 rokov. Jej dvaja najdôležitejší predstavitelia ju z toho vedú celých 27 rokov. Ján Slota a Andrej Danko žiadne umelecké dielo či vedeckú prácu Slovensku nepriniesli a ani neprinesú. Teda aspoň dúfam. Nedá sa však povedať, že by sa do histórie nezapísali. V pamäti nám aj po nich ostane výrazná stopa. Slotova SNS prinieslo početné korupčné kauzy (za všetky tzv. nástenkový tender a kauza emisií). Nebudem sa podrobnejšie venovať všetkému, čo sa pohovorilo a popísalo o spravovaní financií v Žilinskom kraji. Neviem to dokázať a už je to aj tak premlčané. Ján Slota bol mnohokrát obvinený a odsúdený. Za prijímanie úplatku, podplácanie pri nehode, ktorú spôsobil pod vplyvom alkoholu, ohrozovanie mravnej výchovy mládeže. Aj tak zrejme v podstatných kauzách spravodlivosti unikol. Pamätné boli jeho alkoholické excesy, močenie z terasy reštaurácie, urážky politických oponentov i zahraničných predstaviteľov a mnohé škandály po tom, čo zjavne potáral “pod vplyvom”. Asi najslávnejším ostane jeho tankový útok na Budapešť.
Andrej je Jánovi v mnohom podobný. Tiež si vypije, občas máva drobné problémy s artikuláciou a poskladaním myšlienky. Od Slotu sa však aj vo viacerých veciach líši. Nejde mu až tak o peniaze, ako o funkcie. Maďari už nie sú jeho nepriatelia, ale skôr spojenci. Líši sa aj tým, že by veľmi chcel, aby bol vnímaný ako intelektuál. Jánovi to bolo šumafuk. Do histórie sa Andrej Danko zapísal tým, že jeho rigorózna práca bola zjavný plagiát. Najviac ho však preslávil semafór, útek z miesta nehody a rozporné vyjadrenia k nej. Prečo mu polícia urobila test na alkohol až po viac ako pätnástich hodinách, si mnohí správne domysleli. Obidve tieto kauzy stačia v štandardnej demokracii k tomu, aby ich protagonista v tichu a pokore odišiel z verejného priestotu. U nás tomu nebolo úplne tak, zakrátko po semafórových udalostiach Andrej Danko nadobudol a prezentoval presvedčenie, že je najvhodnejším kandidátom na predsedu parlamentu Slovenskej republiky. Ťažko budeme môcť zabudnúť na odborníkov, ktorých SNS vyniesla do vládnych a iných funkcií po posledných voľbách. Sú v mnohom pokračovateľmi morálnej a komunikačnej úrovne, ktora je pre novodobú SNS charakteristická.
Končím. Táto SNS nemá nijaký nárok prehlasovať sa za pokračovateľa historickej strany s rovnakým menom. Myslím si, že historické osobnosti, ktoré som spomínal, by zo strany vedenej Jánom Slotom a Andrejom Dankom vystúpili a pri takýchto „pokračovateľoch“ sa v hrobe obracajú.
Záverom ešte navrhujem poslednú zmenu spomínanej kampane. Odporúčam signatúru SNS 1871 zmeniť na SNS 1990 - 2027. Druhý letopočet – 2027 – by mohol byť rokom zániku strany po prepadnutí v nasledujúcich voľbách. Lídri novodobej SNS a aj naši občania by si to zaslúžili.
Foto: Zdroj flickr.com