Domovská stránka, čiže homepage, je hlavná stránka webu, na ktorú sa návštevníci dostanú, ak zadajú do vyhľadávania príslušnú doménu. Často slúži na predstavenie portfólia organizácie alebo firmy a tiež má naviesť na ďalšie dôležité stránky webe. Homepage má obsahovať vysokokvalitné vizuály, aby zaujala návštevníkov a vytvorila pozitívny prvý dojem. Obvykle najviac takzvanou titulkou – headline. Tá sa venuje strategickým aktivitám a prioritám príslušnej organizácie, firmy či jednotlivca. Je to tá najdôležitejšia informácia, ktorú nám chcú ako prvú komunikovať.
Najdôležitejšie aktuality a priority nášho Ministerstva kultúry sú podľa ich oficiálnej stránky nasledovné (nazbieral som počas predchádzajúcich asi dvanásť dní):
Nadácia Milana Šimečku si cez Fond na podporu umenia zabezpečila dotácie na ďalšie roky vopred (s fotkou odhaľujúcej pani ministerky)
Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová sa zúčastnila na celoštátnych oslavách 80. výročia SNP (s fotkou pani ministerky uprostred hostí)
Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová navštívila Slovenský deň kroja 2024 (s veľkou fotkou pani ministerky uprostred krojovaných účastníkov – takmer cez celú stranu, ako ináč)
V úvode blogu uvádzam iba Printscreen Headline o liberálnom zle, myslím že naaranžované fotky pani ministerky uvádzať netreba. Videli ste ich desiatky a zaiste ich ešte veľa uvidíte. Prinášam iba jej príhovor z príspevku o oslavách výročia SNP. Je naozaj výpovedný:
„S poctou som prijala pozvanie predsedu vlády SR Róberta Fica na toto veľkolepé podujatie pri príležitosti 80.výročia Slovenského národného povstania. Pietne miesto, akým je pamätník SNP v Banskej Bystrici, je živou pripomienkou našej histórie. Je povinnosťou nás všetkých pripomínať si odvahu a odhodlanie tých, ktorí bojovali za našu slobodu a zjednotenie. Považujem za potrebné tento odkaz odovzdávať našim spoluobčanom a budúcim generáciám ako neustálu výzvu na ochranu zachovania hodnôt slobody a boja za pravdu,“
Pre porovnanie som sledoval som aj domovské stránky a headlines niektorých európskych ministerstiev kultúry. Komunikujú nasledovné:
Francúzsko: Sprievodný kultúrny program k Paraolympiáde - výstavy História olympizmu a paraolympizmu, Diverzita a inklúzia. Informácia o výsledkoch programu ministerstva na rekonštrukciu historických pamiatok. Kultúrne aktivity v regiónoch.
Rakúsko: Informácia o udelení umeleckých cien za rok 2023 a cien za európsku literatúru. Medailón k významnej udalosti poetky Frederiky Mayröcker.
Česko: Päť programov iniciatívy Národného programu obnovy. Dotačné výzvy. Stručne o význame Dní európskeho dedičstva.
Všeobecne som konštatoval, že v zahraničí nejak zabúdajú publikovať na hlavnej stránke fotografie ministra či ministerky.
Chcel som k uvedenému napísať dlhší komentár, ale dospel som k záveru, že to nie je potrebné. Kto chce, pochopí všetko. Preto iba jedno konštatovanie. Mrzí ma, že pokiaľ v iných krajinách vedenie ministerstviev venuje svoje schopnosti a čas na rozvoj kultúry, to naše aj keď chce, tak zatiaľ nemôže urobiť, lebo musí zvádzať „boj za pravdu“ a budovať svoj image. Takých ministerstiev je pritom u nás viac. Kto to platí? Tešiť nás však môže to, že v prípade MK to nie je až také nebezpečné, lebo v jeho pôsobnosti nie sú inkubátory.
Foto: Zdroj - web MK SR