Polícia odkrýva zločineckú skupinu mimovládnych organizácií

Podozrenia z organizovanej trestnej činnosti financovanej zo zahraničia sa potvrdili.

Polícia odkrýva zločineckú skupinu  mimovládnych organizácií
Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Verejnosť je v posledných dňoch znepokojená správami o odhalení prvého konkrétneho prípadu protištátneho sprisahania organizovanej skupiny mimovládnych organizácií. Napätie rastie aj kvôli tomu, že polícia o  kauze takmer neinformuje, aby uniknuté informácie nezmarili ďalšie vyšetrovanie a odhaľovanie siete podozrivých. Podarilo sa mi však  od nemenovaného vysokopostaveného zdroja v polícii získať informácie, s ktorými sa teraz s vami podelím.

Najprv to, čo je všeobecne známe. Zatiaľ je zaistená iba jedna osoba, 58-ročná Rozália Š., predsedkyňa občianskeho združenia Dom sociálnych služieb Bratislava - Petržalka. Jedná sa o domov seniorov a jeho šéfka je podozrivá zo závažných trestných činov: úkladov proti Slovenskej republike, záškodníctva, skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie a pravdepodobne aj vlastizrady. Sudca rozhodol o jej umiestnení vo vyšetrovacej väzbe kvôli podozreniam z možnosti ovplyvňovania svedkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako sa prípad prevalil?

Polícia je na stope vďaka informáciám poskytnutým aktívnymi susedmi Rozálie Š. Medzi obyvateľmi petržalského paneláku, v ktorom býva, nebola podozrivá nikdy obľúbená. Ľudí zdravila, spoločenského života sa nezúčastňovala, na schôdze vlastníkov bytov chodil jej manžel. Keď sa miestni obyvatelia dozvedeli od dôveryhodných politikov na sociálnych sietiach, volebných mítingoch a z predvolebných televíznych debát, akú závažnú protištátnu činnosť mimovládky vykonávajú a akým veľkým sú pre Slovensko nebezpečím, začal sa vo vchode, v ktorom býva predsedkyňa občianskeho združenia pani Rozália, šíriť strach. Na tajnom stretnutí obyvateľov bol prijatý akčný program. Boli rozdelené služby, ktoré sledovali pohyb osôb pri Domove seniorov a aj pred bytom jeho riaditeľky. Tiež prijali povinnosť nočného zamykania dverí od vchodu paneláku. A začali sa objavovať zaujímavé veci. Hliadky pred dverami bytu rodiny Rozálie Š. si všimli, že sleduje hlavne západné televízne programy a filmy. Keďže sa z bytu niekoľkokrát denne ozývala skladba Born in the USA od Bruce Springsteena, začali tušiť, že sú na dobrej stope. Políciu však zalarmovali, až keď odhalili, že pred Rozáliiným domovom seniorov parkovalo dve hodiny motorové vozidlo s belgickou štátnou značkou.

SkryťVypnúť reklamu

Pri výsluchu podozrivá najskôr zapierala, ale potom zahraničnú návštevu priznala a rozplakala sa. Tvrdila, že v aute s belgickou ŠPZ prišli deti jedného z klientov ústavu, ktoré žijú v zahraničí. Nakoniec sa priznala, že od nich prijala finančný dar tristo eur a dvadsať belgických čokolád, ktorý použila na prilepšenie k strave a čokolády rozdala seniorom.

Ďalším šetrením sa zistilo, že dar nie je zavedený v hospodárení občianskeho združenia. Pri následnej prehliadke domova boli zaistené oficiálne dokumenty, korešpondencia ústavu, počítače a mobilné telefóny zamestancov aj klientov. Tiež boli všetci vypočutí. Začali sa odkrývať podozrenia z ďalšej trestnej činnosti. Bola objavená písomná komunikácia s Úradom vlády z augusta 2023, bolo zistené, že vedúca domova v auguste na Úrad vlády aj viackrát telefonovala. Podozrivá tvrdila, že dôvodom jej telefonátov bolo získanie informácie o tom, v akom stave sa nachádza jej žiadosť o pomoc v spore s miestnym stavebným úradom. Tento  vyhlásil altánok pre seniorov v záhrade ústavu za čiernu stavbu a nariadil ho zbúrať. Podozrenia tým však nijako nevyvrátila.

SkryťVypnúť reklamu

Odkiaľ fúka vietor?

Z výsluchov vyplynulo, že Rozália Š. sa len dva dni pred svojimi telefonátmi s Úradom vlády zúčastnila predvolebného mítingu veľkej opozičnej strany, na ktorom vystúpil aj jej predseda. Preto sa polícia domnieva, že sa s ním stretla medzi štyrmi očami a prevzala pokyny, ktorými mala dva dni na to telefonicky ovplyvňovať premiéra Ľudovíta Ó. To, že zrejme budú do prípadu zapletené aj ďalšie vysokopostavené politicky činné osoby, vyplýva z ďalšieho vypočúvania klientov ústavu. Najmä z výsluchu 87-ročnej Anny V., ktorá vyšetrovanie umelo predlžovala  a nechcela nechať policajtov odísť. Nakoniec sa priznala, že si nemá s kým pohovoriť, nakoľko rodina za ňou prestala chodiť. Dôvodom je to, že poslala dva dôchodky ako dar na prezidentskú kampaň Ivana K. Preto teraz existuje dôvodné podozrenie z väzieb mimovládky Dom sociálnych služieb na Georgesa Sorosa, lebo uvedený prezidentský kandidát je podľa už spomenutých dôveryhodných politikov jeho človek.

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálny vývoj

Generálny prokurátor, ktorý sa ku konkrétnym kauzám vyjadruje veľmi zriedka,  sa dal počuť, že z jeho strany nehrozí aplikácia paragrafu 363, ak sú  podozrejnia zo spáchania závažných trestných činov proti  republike a aj z obzvlášť nebezpečnej finančnej trestnej činnosti.

Podľa našich informácií sa podozrivá, umiestnená vo vyšetrovacej väzbe, k protištátnej činnosti zatiaľ nepriznala, napriek faktu, že sa jej argumentácia rozpadáva ako domček z karát. Prispeli k tomu aj dve posledné šokujúce odhalenia. Prvé z nich pochádza z analýz mobilnej komunikácie syna podozrivej. Tento študoval v Bratislave a mal sa podľa dát mobilného operátora v roku 2018 nachádzať v blízkosti budovy vlády len tri dni pred odhalením dlažobných kociek, ktoré mali byť použité pri útoku na jej budovu. Preto je možné, že sa dočkáme aj došetrenia tohto staršieho prípadu a že  páchatelia sú prepojení. Druhé odhalenie vyplýva z výpovede klienta z izby č. 6,  92-ročného Ladislava K. Ten polícii potvrdil, že si nepamätá, že by v poslednej dobe dostal čokoládu a tiež to, že strava v domove mu nechutí. Preto sa polícia domnieva, že nezákonná dotácia z Bruselu bola použitá iným spôsobom, ako tvrdila Rozália Š.

Včera sa okruh podozrivých mimovládnych organizácií rozšíril  o Občianske združenia Tenisový klub Veľký Plotník a Mladý hasič Dolný Plotník, ako aj o neziskovú organizáciu Centrum pre experimentálnu kynológiu Košice. Vyšetrovateľov k nim priviedla rozsiahla telefonická a elektronická komunikácia so zaistenou. Ich štatutári sú zatiaľ vyšetrovaní na slobode.

Čo bude ďalej?

Všetky tieto zistenia  zapadajú do ucelenej logickej mozaiky trestných činov. Ďalšie fakty pravdepodobne vyplynú aj z vypočúvaní novoobjavených členov zločineckej skupiny mimovládok. Preto predpokladáme, že sa podozrivá pod ťarchou dôkazov v dohľadnej dobe prizná. Ďalší vývoj budem sledovať a budem vás informovať.

Ivan Hejda

Ivan Hejda

Bloger 
Politik Populárny bloger
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  2 236x

Bol som vysokoškolským pedagógom, následne som 25 rokov pracoval na manažérskych pozíciach vo veľkej medzinárodnej firme. V súčasnosti som na odpočinku a moja rodina je mojou prioritou. Náš verejný priestor je plný absurdít. A ešte absurdnejšie je to, že sú nám bez hanby podávané ako pravdy a skutočné riešenia. Humor a irónia sú najlepšou zbraňou. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu