Trinásť rád majiteľom reštaurácií, bistier, bufetov, kaviarní a barov na Slovensku

Kritizujem, ale rád vás objavujem a navštevujem

Trinásť rád majiteľom reštaurácií, bistier, bufetov, kaviarní a barov na Slovensku
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Po vianočných sviatkoch a zimných prázdninách nastala uhorková sezóna. Tak uhorková, že kúpele dávajú v tomto čase špeciálne zľavy aj pre seniorov. Kaviarne, bistrá a reštaurácie sa nielen neotvárajú, ale sa ani neodstraňujú či nezakrývajú ceduľky s otváracími hodinami, podľa ktorých by mali byť otvorené. Múzeá sa nevykurujú a otvárajú sa iba na zvonček, alebo zavolanie telefónom. Hustota výskytu návštevníkov je taká riedka, že jediná prítomná zamestnankyňa múzea môže pokojne odniesť tržbu na poštu. Veď nik neprijde. Ako  mohla tušiť, že práve ich galériu a práve v tom čase budem chcieť navštíviť ja? Tak som chvíľu premrzol, lebo 12. januára o desiatej hodine na kultovom námestí jedného z našich najkrajších historických miest nebolo zatvorené len múzeum, ale aj všetky podniky, kde by sa dalo zohriať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vybral som sa totiž v tomto tichom čase na týždňový výlet po Slovensku vlakom (veď je u nás tak lacný a pre mnohých aj zadarmo), zvolil som špeciálny formát dvoch až troch prestupov denne, spal som každý deň niekde inde, videl krásne hory okolo naších tratí, galérie, múzeá. Žiadne návaly turistov, často som bol sám. Bolo zima, ale veľa som videl a veľa sa dozvedel.

Pri takejto špeciálnej forme turistiky je stravovanie a občerstvovanie náročným orieškom. Vlaky ani mnohé rýchliky reštauračný vozeň nemajú, navyše ak by aj mali mať, stane sa, že z technických príčin nie je zaradený. Medzi prestupmi ste obmedzení časom a ste preto odkázaní na staničné bufety v horšom prípade a na podniky v blízkosti staníc v tom lepšom. Ak ste majiteľom intolerancie, alebo dobrovoľného obmedzenia jedálnička, asi jedinou možnosťou je si kompletnú stravu na celý pobyt niesť so sebou. Nie ideálne pre vašu chrbticu, ale ak máme byť pozitívni, dobré pre kondíciu. Problém máte aj keď sa chcete stravovať zdravo, čo je veľmi laicky a trocha nepresne: pestro, primerane bielkovín, menej cukrov a tukov, bohato na vlákninu a vitamíny. V našich zariadeniach rýchleho stravovania sa dá spoľahlivo splniť obvykle iba druhý bod. A aj teraz tak populárne bistrá fičia na kváskovom chlebe a toastoch, preto sa moje novoročné predsavzatie k redukcii hmotnosti stalo neaktuálnym. Potvrdzuje to aj všeobecne uznávanú teóriu o neúčinnosti akýchkoľvek novoročných predsavzatí.

SkryťVypnúť reklamu

Uvedomujem si, že nižšie uvedených trinásť doporučení nie je nijako inovatívnych, mnohí naši poskytovatelia uvedených služieb ich ani nepotrebujú. Pravdou však je, že nielen na základe môjho posledného tripu, ale aj dlhoročného pôsobenia ako klienta testujúceho podniky, ktoré nepozná, sú bohužiaľ stále aktuálne.

1.    Nedávajte na dvere reštaurácie informáciu o tom, že vám chýba kuchár, v prípade baru alebo kaviarne, že prijmete servírku.

2.    Platba iba v hotovosti nemusí byť pre Vás výhodou. Ak ste presvedčení, že áno, neposielajte hostí rozmeniť si peniaze.

3.    Ak už máte na dverách jeden alebo dva nápisy podľa  predchádzajúcich bodov, fixka rukou na papieri nie je tá najvhodnejšia forma komunikácie.

SkryťVypnúť reklamu

4.    Nepúšťajte hlasno rap alebo thrash metal. Ak je to nevyhnutné, tak ho po mojom príchode vypnite, alebo aspoň stíšte tak, aby sa dalo počuť vlastné slovo.

5.    Na zákazníka nemusí dobre pôsobiť, ak sa pri prinesení jedla, kávy, a/alebo nápojov spýtate, ktorýže si to objednal. Obzvlášť, ak máte v podniku iba dvoch ľudí.

6.    Je dobré, ak máte webové stránky alebo profily na sociálnych sietiach, ale nie je dobré, ak je posledný príspevok z leta 2019.  Ešte horšie je, keď  informácie o aktuálnych otváracích časoch sú vo vašej online komunikácii a na najpoužívanejších navigačných portáloch  uvedené nesprávne. No a najhoršie je, ak máte zavreté a na dverách je uvedené, že ste otvorení.

SkryťVypnúť reklamu

Pre reštaurácie:

7.    Nedávajte na každú pizzu sterilizovanú kukuricu z konzervy.

8.    Šampiňóny ani huby z konzervy nie sú hríby. Preto nemôžu byť hlavnou surovinou vo vašom hríbovom rizote ani hríbovej omáčke.

9.    Dobrá reštaurácia nemusí ponúkať hamburger.

10. V reštaurácii nemusí hrať televízor.

11. Niektorí zákazníci ovládajú cudzie jazyky. Quatro staggiony, hem and ex, su vide a tak podobne na vašom jedálnom lístku ich  nemusí potešiť.

Pre bufety:

12. Namiesto desiateho variantu hotového chladeného sendviča vo fólii alebo plastovom sáčku radšej obohaťte ponuku o niečo iné.  

Pre inovatívne bistrá:

13. Domáci kváskový chlieb s avokádom, paradajkami a pošírovaným vajcom (volským okom) je vynikajúci, ale nemusíte mať všetci to isté.

Na záver chcem poznamenať, že napriek napísanému si snahy majiteľov našich reštaurácií, kaviarní, barov a aj ich zamestnancov vážim. Uvedomujem si, že podnikať v tomto sektore je ťažké a držím im palce. Naďalej budem ich zariadenia navštevovať, pravidelne tam korektne utrácať. A tiež budem trpezlivo hovoriť, že mlieko a cukor si ku káve neprosím, aj kukuricu si z pizze vyberať, a ak sa nebude dať inak, hotovosťou platiť.

Ivan Hejda

Ivan Hejda

Bloger 
Politik Populárny bloger
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  2 236x

Bol som vysokoškolským pedagógom, následne som 25 rokov pracoval na manažérskych pozíciach vo veľkej medzinárodnej firme. V súčasnosti som na odpočinku a moja rodina je mojou prioritou. Náš verejný priestor je plný absurdít. A ešte absurdnejšie je to, že sú nám bez hanby podávané ako pravdy a skutočné riešenia. Humor a irónia sú najlepšou zbraňou. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu