Hneď po sťahovaní sme sa pustili do vybavovania stavebného povolenia na fotovoltaickú elektráreň.
Aby som ešte vysvetlil, prečo tento nápad, a čo nám to malo priniesť?
Na výstavbu fotovoltaickej elektrárne (ďalej FVE) max. povolenej veľkosti (ďalej FVE) s výkonom 999 kW som sa necítil. Investične je to naozaj nákladné, je potrebný veľký pozemok a neboli sme ani s pomocou externého investora a banky schopní to prefinancovať. Z plochy, ktorá bola k dispozícii nám vyšiel výkon 188 kW. Plánovaný ročný profit po splatení potrebného úveru by bol cca 60 tis € ročne.
Boli to plánované peniaze na farmárčenie a postupné investície do farmy, bez nutnosti rýchlej návratnosti. Zabezpečili by sme si dlhodobo aj potrebné peniaze na spokojný život, bez nutnosti dennodenne dochádzať do práce.
Perspektíva to bola nadmieru lákavá....
Pre vybavenie staveného povolenia bolo potrebné okrem iného aj zameranie pozemkov a vyňatie predmetného pozemku z poľnohospodárskej pôdy a premena na stavebný pozemok. Kto niečo také vybavoval, vie, aká je to časovo náročná procedúra. A čas plynul.....
Ďalší problém vznikol s prístupovou cestou. Cesta síce bola od vekov tu (a stále je) ale formálne vedie cez cudzí pozemok. Ústny súhlas na používanie bol, ale písomne sme ho nedostali. Predmetná nehnuteľnosť, ku ktorej problémový pozemok s cestou patril bol teraz na predaj.....a šli sme do toho. Pribudlo nám ďalšie hospodárstvo so 7ha pozemkov. Ale prístupová cesta bola naša. Už nič nebránilo vydaniu stavebného povolenia, aj ked zo dňa na deň to nebolo.
Medzitým sa však začali razantne meniť podmienky pre pripájanie fotovoltaických elektrární. Najprv v čechách, ale bolo jasné kam to smeruje. A bolo jasné, že to príjde aj k nám, a nebude to vôbec trvať dlho. Hoci sme mali kladné vyjadrenie od SSE, prestávalo sa mi to páčiť.
Banky sa od podpory výstavby FVE začali pomaly odvracať, vyžadovalo sa čoraz viac dokladov, potvrdení atď a podmienky na úvery v tejto oblasti sa zhoršovali. Taktiež podiel vyžadovaných vlastných peňazí na spolufinancovanie sa zvyšoval.
Potom bol oznámený zo strany SSE dátum, po uplynutí ktorého už nebude možné pripojiť žiadnu FVE do siete, nech je v akejkoľvek fáze výstavby, či dokončenia...
A bolo vymaľované.....bolo jasné, že to nestihneme. Zároveň riziko pokračovania začalo byť neúnosné a pokračovanie napriek týmto skutočnostiam by naozaj bolo nerozumné.....ostávalo sa s tým len zmieriť a uprieť svoju pozornosť a snaženie iným smerom, aj keď také jednoduché to nebolo. Zahodiť dvojročné snaženie a kopu výdavkov s tým spojených (cca 45 tis. €), bolo sa potrebné na to vyspať, a určite viac ako raz či dva.
Zároveň ako energetikovi mi bolo jasné, že výstavba FVE v podobe, ktorá bola u nás prijatá a podporovaná, nie je zo žiadneho hľadiska rozumná, a nebude prínosom ani v oblasti energetiky a už vobec nie z hľadiska krajiny. Negatívny vplyv na ceny elektrickej energie pre užívateľov a celkové vysoké dotovanie ceny takto vyrobenej energie bolo dlhodobo neudržateľné, čo napokon potvrdil ďalší vývoj a postoj energetických podnikov k fotovoltaickej energii, ktorý pretrváva dodnes.
Zase to u nás prebiehalo inak ako rozumne.......... (celkom zrejmé je to cestou cez nemecko, kde je fotovoltaických elektrární oveľa menších výkonov ohromné množstvo, na strechách rodinných domov, poľnohospodárskych a priemyselných budovách).
Ak Vás zaujíma čo bolo u nás ďalej – tak pokračovanie nabudúce.
Teším sa na Vaše komentáre a pripomienky.
Henrich Graus