Výstava erbových listín mesta Košice

Ku dňu Košíc nám Mesto Košice, v spolupráci s Archívom Mesta Košice, pripravilo zaujímavú expozíciu originálov erbových listín, ktoré boli udelené Košiciam.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Táto výstava sa konala v príležitosti 640-tého výročia udelenia najstaršieho erbu mestu Košice, ako vôbec prvému mestu v Európe. Mali sme príležitosť vidieť všetky štyri armálesy od najstaršieho z roku 1369 až po najnovší, využívaný aj v dnešnej dobe, datovaný rokom 1502. Všetky listiny sú v pomerne dobrom zachovanom stave. Prvý, najcennejší, ešte neobsahuje vyobrazenie erbu, keďže v tej dobe ešte nevedeli ako to má takáto listina vyzerať . Čo je pochopiteľné, keď ide o vôbec prvý dokument takéhoto charakteru. Ostatné tri, polepšujúce armálesy, už obsahujú aj vyobrazenie.

Okrem erbových listín, boli súčasťou expozície ešte ďalšie listiny týkajúce sa Košíc, ale aj rôzne pečatidlá, medaily, a nádherná strieborná monštrancia, ktorá tak isto, obsahuje miniatúru erbu z roku 1502.

Na zahájení výstavy, sme dostali základné informácie o vývoji erbu a k slovu sa nakoniec dostal aj samotný primátor Mesta Košice Ing. František Knapík. K tejto príležitosti boli privítaní aj hostia z Miškolca a tiež autor plastiky erbu mesta, ktorá je umiestnená pri Dolnej bráne, Arpád Račka, ktorý zapožičal jej miniatúru. Všetci návštevníci, ktorí využili túto jedinečnú možnosť a prišli si pozrieť tieto dôležité dokumenty našich dejín, určite odišli s pocitom dobre využitého voľného času.

Henrieta Mojžišová

Henrieta Mojžišová

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentka Histórie na Filozofickej fakulte v Prešove. Žijem v Košiciach, mám 22 rokov. Zoznam autorových rubrík:  KrasokorčuľovanieKultúraHistóriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu