Úloha novinára, ak chcete žurnalistu, v spoločnosti je veľmi dôležitá. Spoločnosť potrebuje mať svojich zástupcov, ktorí budú kontrolovať fungovanie štátu, ktorí sa budú pýtať a pátrať po pravdách. Dnes je situácia taká, že slovo "novinár" sa spája skôr s bulvárom. Spoločnosť dovolila, aby občan nadobudol pocit, že na jeho strane stoja politici (populisti), nie novinári - tí sú len hyeny, ktoré otravujú svojimi neustálymi otázkami. Tak sa stalo, že v hlavnom spravodajstve slovenských televízií vidíme vo verejnoprávnom médiu "objektívne", nekonfliktné príspevky, JOJ sa dala dráhou bulváru a Markíze ostalo pár, mohli by sme ich nazvať, investigatívcov, na ktorých sú pravidelne podávané žaloby. Novinárčina by mala byť hlavne hrou novinári vs. politici a nie novinári vs. novinári. V tej prvej hre politici už dávno vyhrávajú a vedľa sa rozohrala hra o najzaujímavejšie spravodajstvo, v ktorom je však skutočné spravodajstvo zastúpené malým percentom, a zbytok tvoria senzácie.
Dostala som sa k tomu, čo ma primälo napísať tento článok - výraz, ktorý je medzi našimi súčasnými novinármi veľmi obľúbený a všetci ho používajú zle (resp. ani raz som ho nepočula v tom správnom význame) - "dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš" - tento výrok býva dokonca súčasťou maturitných otázok. Stojí za ním Herakleitos z Efezu, ktorý týmto výrokom nemyslel, že raz si vliezol do rieky a zistil si, že už do nej nikdy nechceš vstúpiť, lebo je napríklad taká búrlivá. Mal na mysli, že rieka nikdy nie je tá istá, že všetko plynie (Panta rhei) a voda brehy rieky obmýva, takže je vždy iná - koryto, aj voda, ktorá cez ňu tečie. Preto je nemožné dvakrát do tej istej rieky vstúpiť!
Z rádií som niekoľkokrát počula moderátora hovoriť o tom, ako sa nejaký umelec vyjadril, že už nepríde na Slovensko a predsa prišiel a on to okomentoval nejako takto "Hovorí sa, že dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš a vidíte, on predsa prišiel...". Správne by bolo: "To je dobre, že príde, lebo dvakrát do tej istej rieky nevstúpi".
Keď som sa na výraz pýtala ľudí v mojom okolí, nikto skutočný význam nepoznal, ba dokonca sa nad ním ani nezamýšľal, hoci všetci túto vetu používali aj v bežnom živote. Všetci nesprávne. "Stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou" (Joseph Goebbels). Tvrdím, že za osvojením si nesprávne používaného výrazu môžu žurnalisti.