
Na hodinách náboženstva sme začali robiť s deťmi projek o Terézii Zamoyskej. Vnučka španielskeho kráľa, ktorá v roku 1963 vstúpila do karmelitánskeho kláštora. Deti myšlienka zaujala. Dievča narodené v Bratislave, bývajúce v Starej Ľubovni, dcéra španielskej infantky, majetná osôbka a vstup do jedného z najprísnejších ženských kláštorov.
Navštíviť hrad v Starej Ľubovni nebol taký veľký problém. Problém nastal, keď sme sa dozvedeli, že informácie o našej Terézii nie sú k dispozícii, lebo jednoducho na hrade nemajú o nej informácie. Iba pár fotiek a rodokmeň. A tiež dôležitú vec - adresu na jej staršieho brata - jeho excelenciu grófa.
A tak putoval začiatkom januára list do Španielska. Hovorili sme si, že určite nám Jeho excelencia gróf Jose Zamoyski de Bourbon y Bourbon neodpíše. Očakávali sme, že odpíše jeho osobný sekretár, ktorý nám len stručne napíše kontaktnú adresu na našu Terezku. Ale nie. Pán gróf si dal tú namahu a napísal pekný dvojstranový list o svojej rodine, hlavne matke, na ktorú si s láskou stále spomína. Ďalší list pripojil osobný sekretár, kde boli informácie, adresy, dátumy narodenia a podobné veci k písaniu projektu.
Jeho excelencia pripojila aj knižku s venovaním. V triede sme sa veľmi tešili. Bolo to niečo zvláštne a veľmi pekné. Teraz píšeme list do karmelitánskeho kláštora a budeme čakať odpoveď od našej Terezky.
Nech je táto odpoveď akákoľvek, už teraz sa tešíme, že aj taký zanedbateľný školský projekt môže vyvolať toľko radosti. A určite nie len u detí, ktoré ten projekt píšu. No povedzte, napísal vám už nejaký gróf, len preto, že ste ho požiadali o jednu adresu? Pre mňa osobne to bol veľký zážitok už len z toho dôvodu, že aj šľachtic, ktorý má určite iné povinnosti, si nájde čas a napíše deťom dvojstranový list.