Rozprávky nie sú pre deti

Na otázku: Čo je rozprávka?, by asi väčšina ľudí odpovedala učebnicovo. Rozprávka je literatúra pre deti, kde dobro vyhráva nad zlom. Omyl.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Rozprávka sa stala rozprávkou až na prelome 19. a 20. storočia. Pravda je, že jej názov vznikol od slova rozprávať, ale predsa nerozprávame iba s deťmi. Rozprávky boli príbehy pre dospelých a slúžili ako modelové situácie pre niektoré životné udalosti alebo slúžili ako podobenstvá pre niektorých ľudí. Teda rozprávky plnili funkciu psychológie alebo príbehov, z ktorých sa dalo poučiť.

Ak si zoberieme niektoré európske rozprávky, zistíme, že vyjadrujú aj nejakú národnú črtu a sú akosi spríbuznené s tým národom. Skúste zobrať českým rozprávkam čerta, španielskym smrtku, francúzskym zvieratá, no a našim slovenským postavičku hlupáka, ktorý je v podstate maskovaný inteligent.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zoberme si takú Popolušku. Spomeňte si rýchlo na krásnu Libušku Šafránkovú a teraz na ňu rýchlo zabudnite. Popoluška je totiž vývinová rozprávka, kde mladá slečna objaví samú seba. 

Nad hrdinkou drží tvrdú ruku macocha a nevlastná sestra (v niektorých verziách aj viac sestier), v niektorých verziách je aj otec, ktorý je veľmi slabý (pasívny). Teraz si spomeňte na deda plesnivého z Mrázika. Macochu môžeme interpretovať aj ako zlý osud, silnejšieho súpera. Jednoducho zlo, s ktorým nič neurobíme - jednoducho tu je a to bez našeho pričinenia.

Popoluška pre svoje čisté srdce získava pomoc od prírody - holúbky alebo mravce. Pomáhajú jej oddeliť podstatné od nepodstatného, zrno od pliev. Dostáva pomoc v podobe daru - tri oriešky. Oriešok je v tomto prípade zárodok nového života - niečo sa mení, ale je to len začiatok. Dar môže byť odmietnutý. V prípade, že je dar prijatý, Popoluška sa zmení. Zmení sa zo slúžky na princeznú.

SkryťVypnúť reklamu

Psychológovia hovoria o tzv. Popoluškinom komplexe - pasivita k utrpeniu, očakávanie zmeny bez aktivity.

A aké plynie z rozprávky poučenie? Šťastie nepadá z neba. Aby bol človek objavený iným človekom, musí prejsť procesom sebaobjavenia. Až keď spoznáme, že sme darom, môžeme byť darom pre druhého.

Nebojte sa. Napriek všetkým psychologickoexegetickoliterárnofilozofickým uvahám a štúdiám, ktoré som o rozprávkach čítala ich mám stále rada. A aj pre tú skrytú pravdu, ktorú obsahujú.

sestra Hermana

sestra Hermana

Bloger 
  • Počet článkov:  258
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som rehoľná sestra. Píšem o všetkom, čo mi "brnkne" do nosa. Píšem poéziu a teším sa zo stretnutia s ľuďmi. Zoznam autorových rubrík:  PoéziaPrózaZamysleniaSpiritualitaškola a zážitky z nejRozprávkovoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu