reklama

Komplexná obnova budov a smart riešenia

Výrazný rast cien energií, to sú každodenné správy. Čo s tým? Ako si pomôcť?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Trh je v rámci nákupu energií nestabilný, a to tak v prípade elektrickej energie ako aj zemného plynu. Skokový medziročný nárast cien energií bol taký obrovský, že veľa firiem nevie na takúto zmenu zareagovať v dostatočne rýchlo. V prípade niektorých spoločností narástli energie medziročne 3- až 5- násobne. Takého zvýšenie cien sa odzrkadľuje na cenách tovarov, ale aj v rámci energetiky - prichádza k zvýšeniu cien za teplo, chlad, a teda aj k rastu celkových nákladov na prevádzku objektov. Pritom výhľadovo nevieme v súčasnosti predpokladať zastabilizovanie cien. Skôr naopak. Odhady na rast cien, napríklad plynu v budúcom roku o 60%, vyvolávajú u odberateľov paniku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najväčší dopad takejto nestability a vývoja nákladov v energiách okrem súkromného sektora (firmy) budú mať samosprávy, ktoré budú musieť svoj ročný rozpočet zaťažiť väčším nákladom na energie. Treba si predstaviť, že samospráva má pod svojou prevádzkou veľa objektov, sú to škôlky, školy, domy kultúry, obecné úrady, osvetlenie obce atď. A práve samosprávy nevedia (a ani nemôžu) zareagovať flexibilne. Riešiť tento stav je pre nich beh na dlhú trať. Počínajúc návrhmi opatrení cez realizáciu a v neposlednom rade hľadaním riešení, kde získať financie na možné efektívnejšie riešenia pre prevádzku objektov, a tým zníženie spotreby energií.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aké sú riešenia?

Elektrina. Rýchlym riešením v súčasnosti v rámci súkromného sektora je možnosť výroby elektrickej energie vo vlastnej réžii. Na trhu je obrovský dopyt po inštalácii fotovoltických panelov a možnosti uskladnenia energie pomocou batérií.

Plyn. V rámci spotreby zemného plynu je vidieť, ako trh reaguje – rastie dopyt po rekonštrukciách kotolní prípadne aj s doplnením zdrojov o tepelné čerpadlá.

Meranie a inteligentné riešenia. Veľa súkromných spoločností, ktoré prevádzkujú objekty, začali vnímať potrebu riadiť zdroje energií a analyzovať dáta. To, čo sa v minulosti bralo ako niečo nadštandardné (analýza spotrieb či inteligentné riadenie objektu pomocou IoT ), v súčasnosti pomáha objektom v ich prevádzke, a teda napomáha aj zníženiu dopadov z nárastu cien.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Všetky vyššie uvedené body by mali vychádzať z jedného, a tým je komplexná obnova budov. Roky našich skúseností nám jasne ukazujú, že o možnostiach úspor je možné hovoriť iba ak budova prejde rekonštrukciou, na základe meraní sú implementované nové stavebné (výmena okien, zateplenie,..) a technické (výmena kotolne, fotovoltika, ...) riešenia na mieru a prevádzku celej budovy riadime na diaľku podľa potrieb klienta. Často iba práve takto získané úspory stačia na splácanie úvodnej investície.

V každom prípade si treba uvedomiť, že dôsledkom súčasnej energetickej i klimatickej situácie bude, že prídeme o komfort, na ktorý sme boli zvyknutí. Náš užívateľský komfort sa zmení.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Michal Hesek

Michal Hesek

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Pracujem v oblasti energetiky, som riaditeľom pre organizáciu a riadenie spoločnosti vo firme KOOR. Energie, a hlavne energetická efektívnosť sú oblasti, ktoré sú mi blízke a ktorým sa chcem venovať vo svojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu