Po vypuknutí vojny na Ukrajine sa mnohí Ukrajinci, ktorí utiekli zo svojej vlasti, ocitli v situácii, kedy potrebovali právnu pomoc v iných krajinách. Napríklad ukrajinskí utečenci na Slovensku často čelia rôznym právnym problémom, od otázok migrácie až po ochranu práv na trhu práce. Zároveň majú veľa možností získať bezplatnú právnu pomoc: ponúkajú ju miestne mimovládne organizácie aj medzinárodní ochrancovia ľudských práv, ako aj rôzne online služby a internetové skupiny.
Žiaľ, mnohí ľudia namiesto priameho kontaktu s odborníkmi radšej kladú otázky na internete v nádeji, že im bude poskytnutá relevantná a hlavne kvalifikovaná pomoc.
Je však potrebné mať na pamäti, že v právnych záležitostiach môže mať každá nepresnosť vážne následky.
Na koho presne sa však môžu utečenci z Ukrajiny obrátiť? Na túto otázku dalo odpoveď vedenie Slovenskej advokátskej komory.
Bezplatná právna pomoc - kde ju získa?
"Pro bono" pochádza z latinského výrazu "pro bono publico", čo znamená "pre verejné dobro". V prípade právnickej profesie tento pojem znamená poskytovanie právnych služieb bezplatne alebo za podstatne zníženú odmenu, bez očakávania komerčného zisku.
Od prvých dní vojny na Ukrajine Slovenská advokátska komora realizuje projekt "Pro bono právna pomoc Ukrajine", ktorý poskytuje bezplatnú právnu pomoc Ukrajincom. Ide o iniciatívu Slovenskej advokátskej komory zameranú na koordináciu slovenských advokátov, ktorí prejavili záujem bezplatne pomáhať utečencom z Ukrajiny.
Podľa podpredsedníčky SAK Alexandry Čižmárikovej bezplatná právna pomoc je dostupná každému občanovi Ukrajiny bez ohľadu na to, či má alebo nemá štatút dočasného azylu.
„Po vypuknutí vojenského konfliktu Slovenská advokátska komora oslovila advokátske kancelárie s možnosťou zapojiť sa do poskytovania bezplatnej právnej pomoci ukrajinským utečencom,“ hovorí Alexandra Čižmáriková „naša organizácia vytvorila na svojej webovej stránke aj špeciálnu sekciu, vďaka ktorej bolo a je možné vyhľadávať advokáta ochotného pomôcť Ukrajincom.“
Okrem toho má zvyčajne advokát a advokátska kancelária uvedenú aj svoju odbornú špecializáciu. Vďaka stránke Slovenskej advokátskej komory je tak možné nájsťadvokáta, ktorý je schopný pomôcť s konkrétnym problémom. K dnešnému dňu tento zoznam Slovenskej advokátskej komory obsahuje 140 advokátov z celého Slovenska, ktorí vyjadrili ochotu pomáhať Ukrajincom pro bono. .
„Na Slovensku nepochybne existovali advokátske kancelárie, ktoré mali aj dovtedy skúsenosti s prácou s ukrajinskými klientmi. Niektoré kancelárie vo svojej činnosti pokračovali, ale už na báze pro bono,“ hovorí Alexandra Čižmáriková, „často táto pomoc spočíva nielen v prvotnej konzultácii, ale aj v priamom zastupovaní záujmov klienta pred súdmi a úradmi.“
Podrobnosti o poskytovaní právnej pomoci by si mal klient dohodnúť priamo s advokátom, s ktorým uzatvára zmluvu o poskytovaní právnych služieb.
Je dôležité poznamenať, že každý advokát je povinný zachovávať mlčanlivosť a nemá právo zverejňovať podrobnosti o prípade, s ktorým sa na neho klient obrátil. Ochrancovia ľudských práv (advokáti) však vo všeobecnosti uvádzajú, že otázky, s ktorými sa ukrajinskí občania často obracali na advokátov, sa týkali najmä poradenstva v súvislosti s dočasným útočiskom, zdravotnou starostlivosťou, sociálnym zabezpečením vrátane vzdelávania a prenájmu bytov.
Podľa riaditeľky medzinárodného odboru SAK Michaely Chládekovej mnohí utečenci z Ukrajiny okrem právnych problémov na Slovensku potrebujú pomoc aj priamo na Ukrajine. Slovenská advokátska komora na tento účel ponúka prostredníctvom svojej webovej stránky vyhľadávanie v zozname medzinárodných advokátov, ktorí ovládajú ukrajinčinu.
„V súčasnosti je v zozname advokátov poskytujúcich svoje služby zapísaných 14 medzinarodných advokátov z Ukrajiny,“ hovorí Michaela Chládeková, „zaoberajú sa najmä ukrajinskou legislatívou a spolupracujú s úradmi na Ukrajine.“
Ďalší ukrajinskí advokáti a právnici pracujú priamo v slovenských kanceláriách ako odborní zamestnanci a pomáhajú poskytovať služby podľa slovenského práva.
„Po vypuknutí vojny na Ukrajine sme boli postavení pred otázku integrácie ukrajinských kolegov do slovenského právneho systému. Jedným z riešení, ktoré sme našli, bolo zamestnať ukrajinských kolegov v advokátskych kanceláriách, ktoré majú zameranie na Ukrajinu,“ hovorí Michaela Chládeková a dodáva, „v súlade so zákonom majú advokátske kancelárie možnosť zamestnať nielen advokátskych koncipientov, ale aj odborných zamestnancov. Je veľmi dôležité, aby ukrajinskí občania dostávali právnu pomoc priamo vo svojom rodnom jazyku.“
Okrem toho boli pre kolegov z Ukrajiny zorganizované stáže v slovenských advokátskych kanceláriách. Slovenská advokátska komora našla konkrétne advokátske kancelárie, ktoré sú ochotné zapojiť sa do programu stáží.
„Od začiatku vojny na Ukrajine pomáhali advokáti na celom Slovensku,“ hovorí Alexandra Čižmáriková „bezprostredne po vypuknutí vojny bolo dôležité nájsť dobré riešenie, ako zabezpečiť dostupnú právnu pomoc pre všetkých, ktorí ju potrebujú.“
Slovenská advokátska komora informovala svojich členov o situácii na Ukrajine a o potrebe podporiť nielen ukrajinských utečencov, ale aj ukrajinských kolegov medzi nimi.
„Z iniciatívy Slovenskej advokátskej komory sa uskutočnilo viacero školení pre ukrajinských aj slovenských právnikov,“ doplnila podpredsedníčka komory, „témy sa týkali najmä problematiky dočasného azylu, pracovného práva, možností podnikania, rodinného práva a podobne.“
Podľa predstaviteľov Slovenskej advokátskej komory by sa utečencom prichádzajúcim na Slovensko z Ukrajiny mala poskytnúť pomoc pri včasnej integrácii. Možno konštatovať, že tieto snahy nie sú márne, veľký počet utečencov s dočasnou ochranou sa aktívne zapojil do spoločenského života našej krajiny.
Ako nájsť advokáta prostredníctvom webovej stránky Slovenskej advokátskej komory?
Словацька асоціація адвокатів має у своїй базі понад 140 адвокатів, які безкоштовно пропонують свої послуги людям, які тікають від війни з України. Список можна знайти за посиланням нижче. У розділі «Список адвокатів» спеціалістів можна фільтрувати за містом та мовою. Щоб знайти юриста, який надає безоплатну допомогу біженцям, натисніть фільтр «Професійна спрямованість (Odborné zameranie)», а потім останній варіант – «безоплатна юридична допомога Україні (pro bono právna pomoc Ukrajine)». Більше інформації на: https://www.sak.sk/web/sk/cms/lawyer/adv
SK (словацька): https://www.sak.sk/web/sk/cms/lawyer/ua
ENG (англійська): https://www.sak.sk/web/en/cms/lawyer/ua
У разі, якщо Вам необхідна юридична консультація, Ви можете звернутись до будь-якого адвоката з вказаного списку.
Stručný postup ako si vyhľadať advokáta poskytujúceho pro bono služby pre UA
2. Hore v menu vyhľadať advokáta: https://www.sak.sk/web/sk/cms/lawyer/adv
3. V roll-pu menu si treba zvoliť v časti odborné zameranie úplne poslednú možnosť: „Pro bono právna pomoc Ukrajine“
4. Filtrovať môžete aj podľa jazykových znalostí a mesta, kde pôsobí.
This material was created with the support of the UNESCO program "Support to Ukrainian Refugees through the Media" funded by the Government of Japan.