Poslanci nie sú tajní agenti. Či?

V zmysle Ústavy SR štátna moc pochádza od občanov. Poslanci sú zástupcovia občanov. Mandát vykonávajú osobne podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú viazaní príkazmi. Ak sa poslanec slobodne rozhodol kandidovať na kandidátnej listine politickej strany, tak sa slobodne podľa svojho svedomia a presvedčenia prihlásil k hodnotám a politickému programu tejto strany. Vrátane toho, že táto strana deklarovala spoluprácu s nejakými politickými stranami. Ja, ako občan, som volil a volím politickú stranu a jej kandidátov na základe týchto hodnôt a programu.

Písmo: A- | A+

Ja, občan, súkromná osoba a ten rozhodujúci faktor vo voľbách, sa rozhodujem v tajných, všeobecných a rovných voľbách. Ja, občan, som ten, kto má právo a má chcieť kontrolovať ako ma mnou zvolení poslanci zastupujú.

Ako pri tajných voľbách môžem kontrolovať ako ma poslanci zastupujú? Aké prijímajú rozhodnutia?

Ako ja, občan, môžem z tohto výkonu mandátu poslanca vyvodiť dôsledky pri ďaľších voľbách z takýchto tajných hlasovaní?

Ako verejnou voľbou obmedzíme výkon mandátu poslanca podľa svojho svedomia a presvedčenia? Nijako! Nemám pocit, že poslanec potrebuje skrývať svoje svedomie a presvedčenie, alebo ho tajiť. Poslanci nie sú tajní agenti. Ibaže svedomie a presvedčenie má poslanec korumpovateľné alebo schizofrenické. Prípadne inými vplyvmi poznačené. Pri verejnej voľbe o tom všetci budeme vedieť, aké má svedomie a presvedčenie a budeme sa naň pýtať. No a? Veď o to snáď ide! O možnosť verejnej kontroly výkonu vecí verejných.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zachytil som politologické vyjadrenia o posilnení partokracie. Momentálne máme dve hlavné zlá v parlamente. Partokraciu a korupciu. Korupcia je pre mňa to najhoršie zlo a ešte k tomu je neregulovateľná. Tajné voľby ju živia a podporujú. Verejné voľby ju obmedzujú limitne k nule. Neodstránia ju. Ale nech ju výrazne sťažia.

Partokracia je etablovaná a reálna. Umožňuje ju volebný systém a parlamentná prax. Ale je regulovateľná. Je možné ju regulovať prostredníctvom zadefinovania politických strán, resp. ich existencie v Ústave SR a pod. . Strana bude tlačiť na poslanca ako má hlasovať? Poslanci nie sú vraj stádo oviec. A čo robí teraz predseda poslaneckého klubu dvíhaním a klopením palca ako Cézar v aréne gladiátorov? Netlačí a nerozkazuje poslancovi ako má hlasovať? Nerobí z poslancov v poslaneckých kluboch stádo oviec?! Nesrandujme.

SkryťVypnúť reklamu

Nehrajme falošné hry. Nech sú verejné voľby na veľa oblastí a nech sa nehanbia poslanci za výkon svojho svedomia a presvedčenia. Ale zároveň nech sa k nemu postavia aj zodpovedne a nech ho vysvetľujú. Tajne nech si volia svoje organizačné zložky ako je vedenie parlamentu, výbory a podobne. To je mi jedno. Ale prijímanie rozhodnutí verejného charakteru chcem kontrolovať a chcem vysvetlenia. Ja, občan. Volič.

Jaroslav Hirman

Jaroslav Hirman

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vysokoškolské vzdelanie získané na Fakulte Verejnej správy UPJŠ KE. "Malý" doktorát som získal na tej istej fakulte z verejnej politiky a ústavného práva. Momentálne aj poslanec miestneho zastupiteľstva. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu