Rerum Novarum – Nové veci – bola vydaná 15. mája 1891. To je pred 134 rokmi. Je to ekonomicko-politická encyklika. Pápež Lev XIII. cíti potrebu interpretovať znamenia čias, pretože si uvedomuje, že prežíva zlom v dejinách. Jeho analýza nás už od prvých slov zaujme svojou jasnosťou a predvídavosťou, až do tej miery, že by sa dnes dala prepísať úplne rovnako: „Bohatstvo nahromadené v rukách niekoľkých ľudí a chudoba sa rozšírila...“
Je zrejmé, že svet v roku 1891, keď bola encyklika vydaná, sa od nášho veľmi líšil. Životné podmienky väčšiny obyvateľstva boli neporovnateľne ťažšie.
V iných ohľadoch je čas, ktorý nám je daný, veľmi podobný času našich prastarých rodičov.
Veľký pokrok „umení“, ako ich definuje Lev XIII., techniky a vedy, vytvoril nesmierne bohatstvo. Nie sú prerozdeľované, ale končia v rukách niekoľkých ľudí. Pre väčšinu spoločnosti pokrok znamená väčšie úsilie, väčšiu úzkosť, zhoršenie, ak nie brutalizovanie kvality života.
Ak vtedy existovala priemyselná revolúcia, dnes – ako poukázal Lev XIV. od prvého dňa svojho pontifikátu – existuje digitálna revolúcia a revolúcia umelej inteligencie. Ak robotníci zničili stroje, v ktorých videli svoje odsúdenie, tentoraz to bude stredná trieda, ktorej budú zničené pracovné miesta: banky, poisťovne, odborné firmy. Zamestnancov, lekárov, právnikov, architektov, novinárov bude o pár rokov čoraz viac nahrádzať ChatGpt alebo ako sa to bude volať. Zostane tu práca v oblasti starostlivosti, služby ľuďom, ktoré naše deti a vnúčatá odmietajú vykonávať a dobrovoľne ich prenechávajú migrantom; ktorých príchod, o to viac, keď ho riadia moderní obchodníci s ľudským mäsom, spôsobuje vážne sociálne problémy, skutočnú vojnu medzi chudobnými o bývanie, miesto v materskej škole, nemocničné lôžko, mzdy, práva. Nielen to.
Umelá inteligencia nenahradí len ľudí. Riskuje, že ho vymaže. Kombinácia umelej inteligencie, biotechnológie a klonovania teoreticky umožní príchod postľudských tvorov, kyborgov s mechanickými telami, ktorí budú mať počítač ako mozog a internet ako pamäť: budú vedieť oveľa viac vecí ako my, budú oveľa inteligentnejší ako my; a nie je jasné, prečo by nás mali poslúchať, a nie nám dávať rozkazy.
Pápež Lev XIV. to všetko vycítil. Budme na pozore.