Lev XIV. vidi budúcnost

Tieto časy volajú po ľudskosti. Koľko zo svojho času si šťastný? Starý či mladý, čas neúprosne plynie.

Lev XIV. vidi budúcnost
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Rerum Novarum – Nové veci – bola vydaná 15. mája 1891. To je pred 134 rokmi. Je to ekonomicko-politická encyklika. Pápež Lev XIII. cíti potrebu interpretovať znamenia čias, pretože si uvedomuje, že prežíva zlom v dejinách. Jeho analýza nás už od prvých slov zaujme svojou jasnosťou a predvídavosťou, až do tej miery, že by sa dnes dala prepísať úplne rovnako: „Bohatstvo nahromadené v rukách niekoľkých ľudí a chudoba sa rozšírila...“

Je zrejmé, že svet v roku 1891, keď bola encyklika vydaná, sa od nášho veľmi líšil. Životné podmienky väčšiny obyvateľstva boli neporovnateľne ťažšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V iných ohľadoch je čas, ktorý nám je daný, veľmi podobný času našich prastarých rodičov.

Veľký pokrok „umení“, ako ich definuje Lev XIII., techniky a vedy, vytvoril nesmierne bohatstvo. Nie sú prerozdeľované, ale končia v rukách niekoľkých ľudí. Pre väčšinu spoločnosti pokrok znamená väčšie úsilie, väčšiu úzkosť, zhoršenie, ak nie brutalizovanie kvality života.

Ak vtedy existovala priemyselná revolúcia, dnes – ako poukázal Lev XIV. od prvého dňa svojho pontifikátu – existuje digitálna revolúcia a revolúcia umelej inteligencie. Ak robotníci zničili stroje, v ktorých videli svoje odsúdenie, tentoraz to bude stredná trieda, ktorej budú zničené pracovné miesta: banky, poisťovne, odborné firmy. Zamestnancov, lekárov, právnikov, architektov, novinárov bude o pár rokov čoraz viac nahrádzať ChatGpt alebo ako sa to bude volať. Zostane tu práca v oblasti starostlivosti, služby ľuďom, ktoré naše deti a vnúčatá odmietajú vykonávať a dobrovoľne ich prenechávajú migrantom; ktorých príchod, o to viac, keď ho riadia moderní obchodníci s ľudským mäsom, spôsobuje vážne sociálne problémy, skutočnú vojnu medzi chudobnými o bývanie, miesto v materskej škole, nemocničné lôžko, mzdy, práva. Nielen to.

SkryťVypnúť reklamu

Umelá inteligencia nenahradí len ľudí. Riskuje, že ho vymaže. Kombinácia umelej inteligencie, biotechnológie a klonovania teoreticky umožní príchod postľudských tvorov, kyborgov s mechanickými telami, ktorí budú mať počítač ako mozog a internet ako pamäť: budú vedieť oveľa viac vecí ako my, budú oveľa inteligentnejší ako my; a nie je jasné, prečo by nás mali poslúchať, a nie nám dávať rozkazy.

Pápež Lev XIV. to všetko vycítil. Budme na pozore.

Tomas Hlavaty

Tomas Hlavaty

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  184x

Vystudoval som teologiu a filozofiu na Univerzite v Taliansku, 20 rokov zijem nedaleko Turina, ale srdcom aj myslou som prakticky stale "doma" na Slovensku. Nesmierne vela sa zaoberam politikou, hlavne tou slovenskou e jedine slovenskou...bavi ma to, az prehnane ma vie vytocit "blbnutie" naroda dezinformaciami a prekrucanim faktov. Vela citam, posledne roky hlavne fakticku beletriu. Rad sa podelim o moj pohlad na svet, kde nas stale viac a viac vodia za nos ubohi, intelektom priemerni ludia, ktorych motorom je len hnev a nevysporiadane traumy v ich zivotoch. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu