Šibačka - pohanské vítanie jari

Čo je toto za čudný zvyk? Pýtala som sa už ako malé dieťa, ktorému nešlo do hlavy, že tí chalani za to, že dievča vybijú s korbáčom a oblejú ešte aj dostanú sladkosti či peniaze. Nechápala som, prečo sú všetci chlapi v rodine na veľkonočný pondelok opití. Nepáčilo sa mi to a keďže som už od detstva neznášala ponižovanie od mužov, na protest som tieto sviatky ignorovala. Našťastie, moja mama ma do ničoho nikdy príliš nenútila a tak sme vždy na veľkonočný pondelok mali vypnutý zvonček a vybrali sme sa niekam na výlet, prípadne, keď som bola trochu staršia, chodila som v tento deň s kamarátkou na turistiku. Detstvo aj mladosť som prežila bez korbáčov a oblievania a myslím, že som o nič neprišla. Problém nastal, keď moje dve deti, dievčatká, vedené z mojej strany k ignorovaniu a neuznávaniu tejto divnej tradície, boli nazvané zo strany mojej svokry ako "ochudobnené".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu

"O čo sú preboha ochudobnené?" nechápala som jej pohoršenie. "O to, že v nich nepestujem podriadenosť k mužom a vďačnosť za násilie z ich strany? Veď aj to malé dievča už vníma nespravodlivosť a zvrátenosť tohoto zvyku. Nech si tieto primitívne tradície dodržuje kto chce, ja nebudem."

"Ale veď to je len symbolické, žiadne násilie...." oponovala " šibanie a polievanie vodou má dievčatám zabezpečiť mladosť, krásu a silu. Veď tí chlapci im len dobre chcú... A zaslúžia si za to dáke to kindervajco."

"Symbolické, symbolické...." myslela som si. Videla som v tom celkom inú symboliku. Šibanie korbáčom - kopulácia, polievanie - ejakulácia. Čo iné v tom tí pohania už len mohli kedysi vidieť. Bola to len akási "nevinná" sexuálna hra, keď sa príroda a s ňou aj hormóny prebúdzajú. A dievčatá kričali a utekali a zase kričali a utekali.... Až kým im to chlapci "nešupli" do tváre.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A navyše, dnešní chlapci a muži v tom nevidia už žiadnu symboliku zabezpečenia krásy a mladosti... Len "koľko peňazí a sladkostí ktorý vyšibe a u tých starších, koľko štamprlíkov sa vypije". O tom to je. Pre nich je to len strašná sranda... spraviť babám zle a ešte za to aj čosi dostať.

A preto, u nás, na veľkonočný pondelok, nebudú vpustení žiadni ziskuchtiví šibači. Tak ako vo Francúzsku alebo vo Veľkej Británii si moje deti budú môcť nájsť v záhrade skryté čokoládové vajíčka a zajačikov.

Sorry, Slovakia.

Deana Hlavičková

Deana Hlavičková

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Libenter homines id quod volunt credunt.Ľudia veria tomu,čomu chcú veriť.--Caesar-- Zoznam autorových rubrík:  FilozofiaZ diania vo svete a u násSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu