Investigatíva: problém nielen súčasných, ale aj budúcich novinárov

Investigatíva je termín, ktorý ešte pred niekoľkými rokmi nebol plnohodnotne ustálený v spoločnosti. Dnes je už tomu inak a o investigatívnej žurnalistike sa hovorí čoraz častejšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Na začiatok definujem základnú definíciu slova investigatíva. Slovník cudzích slov popisuje význam slova „investigatívny“ za „odhaľujúci nezákonnú činnosť, pátrajúci, vyšetrujúci“. Z významu slova už len na prvý pohľad jednoznačne vyplýva, že ide o jasný existujúci jav, problém, ktorý sa týka úzkeho okruhu ľudí alebo širšej spoločnosti. 

Novinár si daný problém zvolí ako hlavný bod v investigatívnom článku, ktorý ide písať. Na kvalitnú investigatívu by sa mal novinár pripravovať aj mesiace. Dôležitá je v prvom rade objektivita. Novinár by mal mať správne nastavenú hranicu morálky pri sledovaní a získavaní všetkých faktov, ktoré vo svojom článku použije a ktoré mu pomôžu jeho investigatívu obohatiť a priniesť podstatnú pravdu, takú aká v skutočnosti je. Pri spracovaní by mal byť samozrejme nestranný a hlavne vytrvalý, pretože investigatíva sa veľakrát zaoberá citlivými témami, ktoré môžu spôsobiť nával reakcií. Investigatívny novinár by mal byť aj akýmsi bojovníkom. Bojovníkom za pravdu. Musí si stáť za svojím a niesť zodpovednosť za napísaný článok.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nápady na investigatívu sú všade okolo nás, v našej blízkosti. V súčasnej dobe je všade veľa problémov, ktoré sa dajú jednoducho, vecne, fakticky a objektívne spracovať. Nemusí stále odhaľovať najväčšie mediálne škandály, politické kauzy a problémy ekonomiky.

Na Slovensku je skutočná investigatívna žurnalistika veľkým problémom. Nie je problémom len samotných novinárov, hlbší problém tkvie priamo v médiu. Médiá vlastnia skupiny ľudí a pod jedno hlavné médium spadá viacero ďalších či už novín, rádií alebo televízií. Tieto skupiny ľudí ovládajú slovenský mediálny trh a zastávajú vybrané názory na politiku, ekonomiku, trh, školstvo, zdravotníctvo... Najviac problémové oblasti tak nie sú prezentované novinármi v akom reálnom stave sú, ale sú napísané pod vplyvom názoru vlastníkov.

SkryťVypnúť reklamu

John Ware patrí medzi významných britských investigatívnych novinárov. Sám už Slovensko navštívil niekoľkokrát za účelom seminárov a školení pre slovenských novinárov s hlavnou témou investigatívy. Sám John hovorí, že „práca britských novinárov sa od slovenských dosť líši. John Ware na svojej téme pracuje aj niekoľko mesiacov a za ten čas nemusí robiť nič iné.“
U nás je to samozrejme nepredstaviteľné. Vytvorený je len veľmi malý priestor na to, aby sa novinár mohol venovať niekoľko mesiacov iba jednej téme a za tento čas nemusí vytvoriť žiaden iný novinársky produkt. Vyjadruje sa aj k tlaku politických strán a vplyvu záujmových skupín, ktoré sme spomínali. Podľa neho je dôležité, aby sa novinári na Slovensku prestali báť a slobodne začali tvoriť, aby mohla investigatívna žurnalistika prekvitať. 

SkryťVypnúť reklamu

Zo všetkých spomínaných faktov vyplýva, že investigatívna žurnalistika je veľmi náročná na prípravu, spracovanie a tak isto na výsledok, ktorý tým spoločnosti prinesie. No na druhej strane sa dá urobiť nielen o ťažkých a náročných témach, ale o bežných veciach, ktoré majú prínos pre úzku skupinu ľudí.

Píšem o tom, pretože som zistila, že investigatívu robí problém vytvoriť nielen súčasným novinárom, ktorí pracujú v médiách, ktorí sú pod nátlakom politikov, záujmových skupín a iných pracovných povinností, ale aj budúcim novinárom – masmediálcom. Úlohu vytvoriť investigatívny blog sme dostali na jednom predmete ako semestrálne zadanie. Téma bola voľná, ale zadanie jasné – musí to byť investigatíva. Preto sa pýtam, prečo namiesto investigatívy niektorí študenti dokázali vytvoriť obyčajné názory alebo úvahy, ktoré spísali do článku. Do úvahy samozrejme beriem aj fakt, že nie každý masmediálec, ktorý študuje FMK chce byť aj novinárom, možností je samozrejme veľa. V dnešnej dobe na rôznych pracovných pozíciách jeden človek robí všetko, a preto si myslím, že aj tieto znalosti a schopnosti patria k všeobecnému rozhľadu masmediálcov a v neposlednom rade ide aj o ich vlastnú sebaprezentáciu, ktorú môžu do budúcnosti použiť. Veď nikdy neviete kde vás život zaveje a nevyužijete široké portfólio nielen fotiek, videí, ale aj článkov, ktoré ste na škole urobili. Nie každý tak isto fotí a nie každý dokáže robiť videá, no aj týmito vecami si každý musel na škole prejsť a dokázali sme to urobiť.

SkryťVypnúť reklamu

Investigatíva je síce náročná, ale dá sa urobiť aj stručne, jasne a k veci a stále v sebe nesie prvky investigatívneho článku. Príkladom podobnej investigatívy je blog, ktorý napísala moja spolužiačka. Fakt je ten, že sa písaniu nevenuje a novinárka z nej určite nebude. Napriek tomu dokázala nájsť tému, ktorá zaujíma nielen ju, ale aj veľa mladých ľudí. Zamerala sa na tému fast fashion a problém nastolila veľmi fakticky. Aj napriek tomu, že pracuje v H&M, tému poňala objektívne zo všetkých strán. Jej celý blog si môžete prečítať na tomto linku: http://nikolafabova.blog.sme.sk/c/413696/mcdonalds-v-odievani-a-k-a-z-ktorej-strany-nam-klamu-o-fast-fashion.html

Ďalší blog, z ktorého uvediem iba istú časť bol neprepracovaný na úroveň investigatívy. Obsahoval skôr len vlastné názory na tému, že slováci nemajú vlastný názor a nevedia sa ozvať, ak nie sú spokojní či už so službami alebo jedlom v reštaurácii. Neobsahoval objektivitu, fakty a relevantné dôkazy o tom, že slováci nemajú názor a nedokážu vyjadriť nespokojnosť, pretože určite ich nie je ani väčšina. Neskôr preskočila na tému škola a čítanie esejí na hodine, čo s hlavnou témou vôbec nesúvisí a opäť vyjadrila iba svoj vlastný názor. Zvyšok článku nájdete na tomto linku: https://miskachrkava.wordpress.com/2016/04/11/to-jedlo-mi-nechuti/

Obrázok blogu

Ďalším príkladom blogu, je blog o subjektívnom kritizovaní vysokej školy. Každá škola je v niečom lepšia, v niečom zasa horšia. Subjektívne kritizovala školu, na ktorej študuje. Názory však ostali len názormi, pretože ich nepodložila žiadnymi faktami. Uvádzam opäť krátky výsek z blogu, v ktorom hovorí o neskorých bakalárskych štátniach na našej škole, na ktorý je všeobecne stále negatívny ohlas. Oficiálny termín bakalárskych štátnic má svoje opodstatnenie, ktoré už, ale neuviedla. Dokonca ani to, že študenti majú stále možnosť podať žiadosť o predčasné bakalárske štátnice s termínom v máji. Pripájam aj link: http://baksova.blog.sme.sk/c/408855/studium-masmedialnej-komunikacie-plytvanie-casom-alebo-skusenost-na-nezaplatenie.html

Obrázok blogu

Tieto investigatívne blogy majú potenciál. Pre jednoduchšiu, školskú verziu investigatívy témy nie sú zlé, sú len nedostatočne spracované. Neobsahujú fakty a objektívnu kritiku, ktorá by im určite na kvalite pridala. 

Lenka Hlopková

Lenka Hlopková

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študentka masmediálnej komunikácie v Trnave v bakalárskom ročníku. Som slobodná duša a tým, čo si o sebe myslím ja, nie iní. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu