Nostalgia versus verejný záujem

Darilo sa im nielen počas vládnutia Ficovho kabinetu, ale aj počas panovania modrých vlád. Kedysi, 15-20 rokov dozadu, boli špičkou až do takej miery, že z nadobudnutého dobrého mena žijú i dnes. Hovorím o značke Hewlett-Packard, alebo HP. Kedysi líder a synonymum kvality je dnes v oblasti notebookov líder akurát tak v poruchovosti.  Tlačiarne a multifunkčné periférie možno nie sú tak markantne poruchové, ale majú iné problémy, týkajúce sa najmä softvéru a ovládačov. Prečo teda vo výberových konaniach pre štátne organizácie obstarávatelia tak často vopred požadujú práve zariadenia od HP?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Odhliadnuc od toho, že vopred definovaná značka je porušením zákona, uniká mi, prečo sa verejní obstarávatelia k HP tak upierajú? Žeby sentiment? Možno. Sám som bol donedávna značke HP verný. Za ostatné tri roky som kúpil od nich dva notebooky. Na jednom z nich píšem aj tento text. Druhý bol trikrát v servise s rovnakou poruchou (porucha základnej dosky a komponentov v dôsledku prehrievania sa) až mi napokon vrátili peniaze a kúpil som si inú značku. To, na čom teraz píšem už má externú klávesnicu a vykazuje aj ďalšie príznaky blížiaceho sa konca. V jednom prípade boli oba notebooky HP v servise súčasne (náhodička).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalším možným motívom, prečo obstarávatelia preferujú HP aj za cenu porušenia zákona, môže byť skutočne profesionálne nastavená podpora a servis. V tejto oblasti sú v HP azda neprekonateľní, klobúk dole. Ak pripustíme zovšeobecnenie, že každý počítač a periféria sa môžu pokaziť, tak výhodu má majiteľ značky s najlepším servisom. V takom prípade sa však v špecifikácii obstarávania nesmie uvádzať značka, ale prísne servisné a záručné podmienky. A kto ich nespĺňa, má smolu.

Čo by ešte mohlo byť zdrojom popularity značky HP u štátnych zamestnancov? Veď za uplynulé dva roky zaplatil štát firme HP za služby a tovar vyše dvoch miliárd v slovenských korunách. Za to by mohla byť postavená polovica cesty R2. A to hovoríme len o priamych kontraktoch medzi HP a štátom, nie sú tam zarátané ďalšie firmy, ktoré železo od HP distribuujú s pridanou hodnotou. Pocítil túto astronomickú sumu niekto v zlepšení služieb a fungovania úradov? Ak nie, tak tieto peniaze neboli investované vo verejnom záujme.

SkryťVypnúť reklamu

Prichádza mi na um ešte jeden dôvod, prečo sú riešenia od HP u našich úradníkov tak forsírované. Určite to nie je podliezanie ceny. Tento dôvod ale nevyslovím, pretože ako opakovane vyhlásil aj súčasný premiér, Slovensko stále nie je štandardný právny štát a mám strach. Budem rád, keď niekto zainteresovaný naznačí možnú odpoveď v anonymnej diskusii.

Matej Hlôška

Matej Hlôška

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V detstve a mladosti som čítal o Winnetuovi, o hrdinoch Jacka Londona a podobné veci. Starí rodičia pridali štipku kresťanstva a otec za vlečku komunizmu. Teraz sa s tým pasujem. Spolupracoval som so spoločnosťami Avira, Frisk Software, Symantec, Sysinternals a ďalšími. Bývalý moderátor a radca na fóre portálu viry.cz. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,078 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

226 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu