Po zoradení najvýznamnejších IT hráčov sme vybrali pätnásť tých, ktorí od januára 2011 nakontrahovali najväčšie zmluvy so štátom. Z porovnania a sumarizácie kontraktov, zverejnených na portáli Centrálneho registra zmlúv, vyšla víťazne spoločnosť Datalan, ktorá má zmluvy v hodnote 128 miliónov EUR. Druhé miesto obsadila firma Hewlett Packard a tretí je Ditec.
Ak spočítame hodnoty zmlúv vybraných spoločností za obdobie od 1.1.2011 do súčasnosti, dostaneme pozoruhodnú sumu. 470 miliónov EUR z našich daní a eurofondov. To je v korunách štrnásť miliárd. V porovnaní s týmto číslom je napríklad tohoročný rozpočet rezortu kultúry len polovičný. Ročne teda zhltne táto búrlivá „informatizácia" 189 miliónov, čo je už porovnateľné s rozpočtom ministerstva kultúry.

Človek sa až čuduje, prečo sa takéto astronomické investície do informatiky neprejavujú v zlepšení služieb štátu vo vzťahu k občanom a podnikateľom. Možno preto, že každý rezort, každá štátna organizácia sa hrá na svojom piesočku. Takže namiesto potrebnej integrácie informačných systémov, ich vzájomnej kompatibility, sa každá organizácia uberá iným smerom a narastá entropia. Namiesto toho, aby sa napríklad systémy daňového riaditeľstva a zdravotných poisťovní dokázali medzi sebou dohovoriť, beháme stále s papiermi ako za starých čias. Pri miliardových investíciách do informatizácie je pretrvávajúca existencia napríklad inštitútu „ohlasovacej povinnosti" jednoducho neprijateľná.
Je naozaj načase, aby vznikol úrad, ktorý by informatizáciu štátu riadil centrálne a samozrejme koncepčne. Nazvime to napríklad „Ministerstvo informatizácie a rozvoja technológií".
P.S. Autor rozhodne nie je priaznivcom silného štátu.