reklama

„Oraclovský“ megapodvod v Sociálnej poisťovni.

Tento text je voľným pokračovaním nášho blogu „Oracle Slovensko systémovo napomáha korupcii a miliónovému tunelu“. Ukázali sme v ňom, ako firma poradcu pre UNITAS Juraja Poláka, Indexer s.r.o., podporovaná Oracle Slovensko s.r.o., uviedla do omylu Ministerstvo financií SR a našla tak spôsob, ako obísť zákon o verejnom obstarávaní.  Vďaka tomuto manévru vytiahla z ministerstva financií za nákup licencií, ktoré mali byť nelegálne používané, 4,4 milióna eur.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (120)

Oproti tomu, čo táto osvedčená dvojica spáchala a pácha so Sociálnou poisťovňou je to však len „šepot kvetín“. „Sociálka“ rokovacím konaním bez zverejnenia uzatvorila s Indexerom zmluvu. O čom? O vysporiadaní nelegálne používaného softwaru Oracle a odporúčam vám dobre si túto zmluvu pozrieť. Nad faktom, že firma pána poradcu bez webu a referencií Indexer s.r.o. opäť rovno na drevo zarobila 3,5 milióna Eur sa už nebudeme pozastavovať (Indexer, na rozdiel od dnešného tvrdenia Hospodárskych novín, teda zatiaľ vytiahol od štátu 8 mega).
Pozrime sa na spomínanú zmluvu a najmä na to, za čo Sociálna poisťovňa zaplatila. Veľmi zaujímavá je časť „cenová kalkulácia databázového prostredia“. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Tí, ktorí týmto odborným výrazom nerozumejú, pochopiteľne nechápu, ale „insideri“ sa musia zdesiť, veď tam je najnovší a pekelne drahý HARDWARE Oracle! Dobre, pripusťme teoreticky možnosť, že Sociálna poisťovňa používala nelegálne nejaký softvér. Ale priatelia, viete si predstaviť, že používala nelegálne hardvér? Lebo taký je výsledok auditu (poisťovňa si podľa výsledkov auditu stiahla tento počítač a nelegálne ho používala). Je to očividný, na papieri vytlačený a príslušnými podpismi zmluvne spečatený, drzý podvod. Oracle Slovensko (cez Indexer) napľul do tváre konkurencii - Exadata Database X3-2 predsa nie je jediná mašina na trhu, takže dostať ju do lukratívnej štátnej inštitúcie bez akejkoľvek verejnej súťaže je neskutočný výkon. A opäť, a opakovane sa Oracle Slovensko vysmial aj svojim viac ako sto zmluvným partnerom, ktorí sa musia ťažko presadzovať na voľnom trhu a o takýchto kšeftoch môžu len snívať.
Poďme ďalej, lebo príbeh sa nekončí. Sociálna poisťovňa nemá Oraclu nikdy dosť, preto ide za 5,5 milióna „obstarávať“ technickú podporu. Potenciálny víťaz musí samozrejme vlastniť zázračný certifikát a čo ešte? No predsa musí mať vzťah k pirátsky stiahnutým počítačom, o ktorých sme písali vyššie.
Hľadali sme nejakú štúdiu alebo fakt vážne argumenty, na základe ktorých chce „sociálka“ vyhodiť takéto obrovské peniaze, ale našli sme len zdôvodnenie ministra a šéfa dozornej rady Sociálnej poisťovne Richtera (ide o písomný záznam zo zasadnutia dozornej rady): „Zabezpečenie štandardnej a rozšírenej technickej podpory technologického prostredia ORACLE je nevyhnutné aj v kontexte, aby sa Sociálna poisťovňa vyhla takým nezrovnalostiam, ktoré v období rokov 2011 a 2012 spôsobili zanedbanie, resp. ignorovanie dodržiavania licenčných podmienok prevádzky štandardných softvérových technológií ORACLE“. Tými nezrovnalosťami myslel pán „minister“ asi úbohých 3,5 milióna Eur vyplatených Indexeru. My sme samozrejme pána ministra podrobne informovali, ale na rozdiel od ministerstva financií SR sa nám neunúval ani len odpovedať, ani len bičíkom nepohol.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo na záver? Predovšetkým príslušné inštitúcie by už konečne mali začať konať a narobiť poriadok s praktikami Oracle Slovensko s.r.o. Na jednej strane tu MinFin prezentuje snahu, aby sa celý licenčný proces dostal pod jednu strechu a mal jedného pána, na strane druhej sa vyhadzujú milióny a vyzeráme ako banánová republika.

Nech už to vyznie akokoľvek, Oracle je globálny líder a na to, čo praktizuje jeho slovenská pobočka, nie je táto spoločnosť odkázaná.

Matej Hlôška

Matej Hlôška

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V detstve a mladosti som čítal o Winnetuovi, o hrdinoch Jacka Londona a podobné veci. Starí rodičia pridali štipku kresťanstva a otec za vlečku komunizmu. Teraz sa s tým pasujem. Spolupracoval som so spoločnosťami Avira, Frisk Software, Symantec, Sysinternals a ďalšími. Bývalý moderátor a radca na fóre portálu viry.cz. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu