Kompletný sprievodca po OAHU + užitočné rady pre začiatočníkov

Oahu nie je len Honolulu a legendárna pláž Waikiki. V skutočnosti má tento najpopulárnejší Havajský ostrov oveľa zaujímavejšie miesta ukryté na východe ostrova...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Oahu ma zo všetkých Havajských ostrovov vždy lákal najmenej, práve preto, že je kompletne osídlený, scivilizovaný a moderný. Nie je tu už veľa vecí, čo by ťa prekvapili a Havajskú atmosféru tu už, bohužiaľ, nenájdeš. Možno si povieš, že som moc náročná, ale mňa už po tom všetkom asi málo prekvapí a Oahu naozaj nieje nič, čo by ma nejak extra ohúrilo a chcela by som sa každoročne vracať naspäť.

Každopádne je to ale dobré rozptýlenie, ak si chceš po mesiacoch mimo väčšej civilizácie (naposledy Bangkok skoro rok dozadu) užiť trošku ľudí, ruchu a snáď aj nejakú tú párty. Celkom som sa tešila na zmenu a vytrhnutie zo stereotypu - áno, aj na Maui sa dokážeš zamotať do jednotvárnosti... Hlavne zas zažiť niečo nové a nabrať druhý dych, aj keď len na týždeň. Takže sme si s Danem zas zbalili 2 malé ruksaky a odleteli po nové zážitky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Let z Maui bol tak krátky, že som si v lietadle nestihla ani dopiť kafe. Doslova :) Proste mi ho letuška zobrala z ruky a hodila do vreca s odpadkami. Asi nevie, že som totálny kávový fanatik, inak by si to nedovolila... Stačilo ale, že sa na mňa pekne usmiala a tým si to u mňa zas vyžehlila.

Oficiálne má let z Maui na Oahu trvať 30 minút, lenže podľa mojich výpočtov to bolo len okolo 20. Na letisku imigráciou neprechádzaš (pokiaľ sem neletíš z inej krajiny ako USA), takže to bolo rýchle a bezbolestné. 

Obrázok blogu
(zdroj: zuzana hlucha)

Pred odletom je dobré vybaviť si tieto veci : 

- ubytovanie. Aspoň na prvé dni. Ja nerada presne plánujem na každý deň niečo a preto je ťažké odhadnúť, kde sa budem daný deň nachádzať, takže objednávať hotely dopredu by bola škoda, pretože by ma to zbytočne obmedzovalo. 

SkryťVypnúť reklamu

Takže sme to urobili takto (a väčšinou to takto robíme všade vo svete) : Ubytovanie na Oahu je celkom drahé a cez víkendy idú ceny hotelov ešte trochu vyššie, rovnako ako vo Vegas. Takže sme si našli ubytovanie cez starý známy Airbnb, ktorý využívame všade vo svete a ktorý nám ušetril už stovky dolárov. Lenže aj ten je tu celkom drahý na rozdiel od Maui napríklad. Najlacnejšie čo sme našli bola izba pre dvoch na dve noci za 150 dolárov cca. To je cena v priemernom oficiálnom hoteli za noc. 

Obrázok blogu
(zdroj: zuzana hlucha)

Takže plán bol taký, že prvé 3 dni/2 noci si zaplatíme túto izbu, pomotáme sa po Honolulu a Waikiki a na tretí deň si požičiame auto a vyrazíme okolo ostrova, spať v stane alebo aute.

SkryťVypnúť reklamu

Naše ubytovanie sa nachádzalo v Čínskej štrvti, ktorá mne osobne prišla zaujímavá, pretože som fascinovaná Ázijskou kultúrou. Lenže ľudia, ktorí napríklad nie sú tak veľmi scestovaní alebo sú zvyknutí na trošku vyšší štandart, by si mohli myslieť, že sa nachádzajú v pochybnej štvrti mesta. Bolo tu veľa bezdomovcov a opitých ľudí na ulici, ale mne to v kombinácií s čínskymi obchodíkmi a lacnými bufetmi prišlo zaujímavé a ako dobrá príležitosť na fotenie. Táto štvrť je blízko business centra mesta, kde všetci chodia v oblekoch a lodičkách, a za ňou je už tá turistická časť zo shopping centrami, butikmi, reštauráciami a Waikiki. My sme to prvý deň všetko šli pešo. Na mape sa to zdá celkom blízko, lenže NIE JE. Za ten deň sme nachodili 24km, ja som navyše pár dní pred tým spadla z bicykla tak, že som si myslela, že mám zlomenú nohu, takže ma to celkom bolelo. Tak som to aspoň rozchodila a ani som nemukla. (ok, trochu som mukla...) Po celom Honolulu jazdia autobusy za 2,5 dolárov jedna jazda a je kompletne na tebe, kde vystúpiš. Takže ak nastúpiš na letisku a vystúpiš až dole na Waikiki, stále platíš len $2,5. Na Maui sú to 2 doláre. Mimochodom, na Maui vás do autobusu nevezmú s veľkým kufrom, takže z a na letisko si musíš zaplatiť taxík alebo Uber. Odporúčam Uber, je o polovicu lacnejší ako taxi.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: zuzana hlucha)

- auto z požičovne. Toto by som odporúčala objednať dopredu ešte z domu. Môže sa stať, že keď prídeš do požičovne a budeš chcieť najlacnejšie auto na mieste, všetky už budú vypožičané a pre teba neostane nič, prípadne niečo zbytočne drahé. Alebo zabiješ celý deň tým, že budeš behať po meste a hľadať ďalšiu požičovňu. Špeciálne toto platí pre Oahu. Zaplatíš to samozrejme až na mieste. Nás vyšlo najlacnejšie auto na týždeň $300 aj s poistením, bez toho je to za polovicu. Bolo to Thrifty Car Rental pri letisku.

- aplikácie do mobilu. S obrovskou mapou v rukách sa už dávno necestuje, pokiaľ sa ovšem nechcete stať terčom krádeží alebo na seba zbytočne privolávať pozornosť lokálcov. Nič lepšie nepovie, že ste zmätený turista, ako mapa veľkosti nedeľných novín. Najlepšie je mať internet v mobile a riadiť sa google mapou tam, navyše ti hneď aj ukáže, kde sa nachádzaš, ak si stratený. Ak cestuješ nadlho, prípadne plánuješ roadtrip, najlepšie je stiahnuť si aplikáciu GPS do mobilu, ktorá funguje aj offline. Tie online žerú strašne veľa dát z mobilu a to by si sa nakoniec nedoplatil paušálu. Najlepšia offline GPS aplikácia je CO PILOT, ktorá je zadarmo a môžeš si vybrať kontinent, ktorí potrebuješ. My sme s ňou precestovali pol sveta a ani raz sme sa nestratili. 

TAKŽE:

- GPS

- internet v mobile

- aplikácia Uber (lacný ´taxi´)

- aplikácia Airbnb (lacné ubytovanie)

- aplikácia Couchsurfing (lacné ubytovanie)

- aplikácia Trivago (hotely)

- Skyscanner (najlacnejšie letenky) 

Obrázok blogu
(zdroj: zuzana hlucha)

Naša trasa okolo ostrova:

Takže, prvé dva dni sme zostali v Honolulu, preskúmali mesto a Waikiki, ktoré je prepchaté ľudmi a hoteli stoja priamo na pláži, takže ako kráčaš po piesku, tak len obchádzaš ľudí a tlačíš sa v dave, lenže nemáš kam ujsť, pretože naproti oceánu vytvárajú hotely plot, cez ktorí neprejdeš. Takže v podstate taká menšia klaustrofóbia, pláž nieje absolútne ničím výnimočná, až na tie hordy ľudí, ani sa mi tam do vody nechcelo a tak som sa tu nekúpala. Radšej si počkám na nejakú lokálnu prázdnu pláž. Za radom hotelov sú nekonečné shopping centrá a turistické uličky plné ázijských turistov (80%) Na tretí deň sme si išli po auto, ktoré sme si teda bookli ešte doma, a vyrazili na západ ostrova. Po ceste sme sa zastavili vo Walmarte a kúpili stan a dva spacáky, ktoré sme tam na posledný deň boli zas odniesť a za ktoré nám vrátili peniaze. Pokiaľ tá vec nieje výrazne poškodená, môžeš ju do 3 alebo 6 (niesom si istá) mesiacov vrátiť, pokiaľ máš bloček a originálne balenie. Dokonca mi vrátili peniaze aj za kartu do foťáka, pretože mi tam nesedela. 

Obrázok blogu
(zdroj: zuzana hlucha)

Po ceste z Honolulu na západ je Pearl Harbor, ktorí je zadarmo. Dá sa priplatiť a dostaneš sa priamo na základňu ( stále aktívna), my sme boli v prvej časti, kde bol pamätník, nejaké ponorky a torpéda a historické fotky a vysvetlený celý priebeh udalosti. Celkom to stačilo a šli sme ďalej. Na západnom pobreží nieje v podstate nič, len pláže a malé oceánske dedinky. Úplne na severe je pri ceste jaskyňa, ktorú si ale všimneš až na ceste naspäť. Cesta hore je neprejazdná a tak sa musíš vrátiť zas celú cestu dole do Pearl City a odtiaľ cez stred ostrova na sever. Tu nájdeš po ceste plantáž tropického ovocia DOLE, pár militárnych budov (tie sú všade po ostrove) a potom si už hore na severnom pobreží, ktoré je preslávené surferskými svetovými súťažmi. Tu je veľmi pekné, surfarské staré prímorské mestečko Haleiwa, a ak sa pozeráš na mapu, celý severovýchod je plný pokojných pláží a starých malých dediniek. Úplny opak juhu. Je tu stále celkom veľa ľudí, a vlastne okolo celého pobrežia ostrova sú posiate lokálne domčeky a človek nemá kam ujsť. My sme spali v aute alebo v stane, a vnoci sme mali vždy problém nájsť miesto, kde môžme zaparkovať auto a prespať tam, pretože všade bolo niečo. Na ostrove sú len 4 kempy, z toho 2 celkom blízko vedľa seba na severe a jeden na západe, kde ako som spomenula, ak nepôjdete, o nič neprídete.

Obrázok blogu
(zdroj: zh)

Od mestečka Haleiwa na východ je po ceste Waimea Valley - vodopád s peknou tropickou cestičkou k nemu. Privíta vás tu páv a zaplatíte vstupné. Pozdĺž celého severu sú veľké pekné pláže, lenže my sme sa tam nedostali, pretože sme prišli pár dní po potope a tie ktoré zrovna neboli zatvorené, boli z toho veľmi špinavé. Ako už ideš zo severu trošku na juh, po ceste je malé mestečko Laie, kde sa nachádza kresťanský chrám, je to ale krásna stavba s fontánou, a kúsok za ním je vodopád Laie Falls. Na konci tohto mestečka je Polynézske kultúrne centrum, kde by sa oplatilo stráviť celý deň. Je to obrovské a sú tu predstavenia a ukážky všetkých pacifických národov. Skoro v polovici ostrova je ranč Kualoa, ktorý absolútne musíš navštívíť. Ak sa ti na ostrove nebude nič páčiť, tak toto ti určite zdvihne náladu. Vyberieš si jednu (alebo viac) atrakciu, ktorú ponúkajú a zoberú ťa buď na štvorkolku do obrovského údolia, na kone alebo zipline, alebo čokoľvek čo si vyberieš. V tomto neskutočne krásnom údolí sa natáčali filmy ako Jurský Park, Godzila, Pearl Harbor, seriál Lost, alebo scény k filmom 50x a stále poprvé či Veľký Joe s Charlize Theron. Bookni si to dopredu a príď skoro ráno, aby si čakaním na to nezabil celý deň. Stačí deň predtým, ale niekedy majú časy vypredané, takže ak chceš zažiť 2 atrakcie a nebudú mať po sebe nasledujúce časy, zbytočne sa načakáš. 

Obrázok blogu
(zdroj: zh)

Ďalej na juh nesmieš premeškať The Byodo-In Temple - budhistický chrám v horách, ku ktorému vedie ďalšia epická cesta. Dole pod tým v mestečku Kaneohe je Ho'omaluhia Botanical Garden, za tým biela pekná pláž Lanikai. Smerom ďalej na juh pláž so šialenými vlnami Waimanalo Beach, podtým maják Makapu‘u Point Lighthouse Trail a odtiaľ smerom na západ vraj najkrajšia pláž na ostrove Hanauma Bay Nature Preserve. Platí sa tu vstup, myslím že to bolo $15 pre dvoch a je to veľmi pekná zátoka s priezračnou vodou, kde sa dá perfektne snorklovať a pozorovať farebné tropické ryby. Hneď vedľa toho je KOKO trail, ktorý vyskúša tvoju kondičku. Je to cesta doslova kolmo hore na vrchol kopca po starých rozbitých koľajniciach, v jednom úseku je pod tebou tak 2 metre diera. Smerom na Waikiki je známy trail Diamond Head, ktorý je vlastne ďalšia vyhasnutá sopka. Zaparkovať sa dá priamo v krátery a celý trail trvá cca 15 min, takže oproti Koko je to taká nežnejšia voľba.

Obrázok blogu
(zdroj: zuzana hlucha)

Pokiaľ si trúfate na Stairway to heaven, inými slovami Haiku stairs, tak na to pozor. Je to ilegálne a vstup tam od rána strážia guardi, ktorí si na vás kľudne počkajú, až sa budete vracať naspäť. Odporúča sa tam chodiť pred 5 ráno, pretože vtedy im začína služba. Najlepšie je ísť tam s niekým, kto tam už bol, aby vás tam previedol, pretože sa ide cez bambusový les ( ak sa chcete vyhnúť strážcom a protivným susedom) a tam sa dá po tme ráno ľahko stratiť. Pokiaľ vás strážci chytia, platíte pokutu 1000 dolárov, a to každý. Stojí to ale za to a musí to byť neskutočný zážitok. Počula som ale plno príbehov, keď ľudí tí strážcovia nechali ísť bez pokuty. My sme to nedali, pretože sme nenašli nikoho, kto by nás tam previedol a ako nás poznám, tak by sme sa v tom bambusovom lese stratili a ešte by sme za to aj zaplatili :D

Kompletnú fotogalériu z Oahu nájdeš priamo tu - https://www.undercoverislander.com/single-post/2017/03/14/25-najlep%C5%A1%C3%ADch-fotiek-z-OAHU

Obrázok blogu
(zdroj: zuzana hlucha)
Obrázok blogu
(zdroj: zh)
Zuzana Hlucha

Zuzana Hlucha

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Niekoľko rokov cestujem po svete, žijem tam, kde sa mi práve páči najviac. Momentálne som už skoro rok na Hawaii. Snažím sa pomôcť a inšpirovať tých, ktorí chcú od života viac :)Fotogalérie, príbehy z ciest a tipy ako na to, nájdeš na mojej stránke - http://www.undercoverislander.comhttps://www.instagram.com/zuzaazur/ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu